Pilný (Občané.cz): Promluv s bábou!?

Praha - Pár šťastných či méně šťastných klipů rozproudilo diskusi o seniorech.

Ozývají se uražená ega, publikují se průzkumy ukazující, jak si nová generace (gen Y) myslí, že důchodci užírají příliš velký koláč a tudíž je neuživí.

Pojďme se oprostit od emocí a zkusit si říci něco o seniorech. Snad k tomu mohu přispět i já, sám již pár let v této kategorii. Tak za prvé, odkládaná důchodová reforma opravdu není téma seniorů. Tak či onak na jejich život nebude mít žádný vliv. Jde ale o naše děti a jejich budoucnost, nejen důchody, je tedy třeba reformu v jejich zájmu podpořit. Populismu charakterizující předvolební sliby se nedá věřit, kasa je vybraná, a pár slíbených korun hozených „důchodcům" za jejich hlasy přes plot nic nevyřeší. Z peněz odevzdaných státu dostáváme směšné minimum.

Začněme u životních samozřejmostí. Příspěvek na důstojné bydlení, konkrétní služby seniorům - dobré obědy, odvoz, dovoz a praní prádla, nákupy. Znamená to důstojně financovat chybějící pečovatele a vybudování infrastruktury a logistiky. Při porovnání s miliardami vyhozených a rozkradených peněz, drobné. Ve zdravotní péči nejde o třicet korun. Pojišťovnám docházejí peníze a lékaři začínají být stavěni před etický problém - věnovat nákladnou péči třicátníkům nebo sedmdesátníkům. Oba jsou lidé, ale bez reformy zdravotnictví na oba peníze nezbudou.

Většina seniorů chce být aktivní a prospěšná. Ve Skandinávii už léta běží úspěšný program pro seniory poskytující jim se státním nebo evropským příspěvkem dotace na počítač a připojení na internet. Je třeba podporovat celoživotní vzdělávání a university třetího věku. Mnoho seniorů chce a může pracovat. Proč musí z výdělků odvádět sociální dávky a hledat cestu, jak se vyhnout zdanění příjmů? Jakýkoli výdělek přece snižuje požadavky na státní kasu.

Populace stárne a bude stárnout. Mezigenerační solidarita v rodině dostala na frak za komunismu a raného kapitalismu. Většina z nás udělá pro své děti všechno, ale opačně to nějak přestalo fungovat. Obnova normálních rodinných vztahů, etiky a úcty je běh na dlouhou trať. Stáří vypadá na míle vzdálené, ale čeká téměř na každého. Nedívejme se zpět a neřešme za naše děti jejich život a priority. Mohou být a jsou jiné. Hledejme cesty k vzájemnému porozumění.

Na státu, který si platíme, chtějme samozřejmou pomoc směřující k důstojné kvalitě našeho života. Bohužel politika pojatá jako byznys nás potřebuje jen na chvíli u volební urny. Volání po výměně politiků je naštěstí přání všech generací.

Ivan Pilný

Související

Pražský Hrad

U telenovely "Přímá volba prezidenta" se ještě pobavíme!

Praha – Pochybné dění na české politické scéně nabírá na obrátkách. Už jen výčet všech podivností občana z politiky znechutí. Publicista a předseda politické strany OBČANÉ.CZ Petr Havlík se nad některými z nich zamýšlí na blogu Aktuálně.cz.

Více souvisejících

občane.cz volby

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tento týden zprovoznilo 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49, druhou část stavby Hulín – Fryšták ve Zlínském kraji. Díky tomu je nyní v provozu celý téměř osmnáctikilometrový úsek této dálnice. Stavba narážela opakovaně na odpor aktivistů, brzdily ji dlouhé soudní procesy a na hlavní trase se tak mohlo začít pracovat až koncem roku 2021, přestože zhotovitel vzešel z tendru už v roce 2008. Náklady na realizaci stavby dosáhly včetně inflace 9,5 miliardy Kč bez DPH.

včera

včera

včera

Vláda České republiky

Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví

Česká republika bude v evropské soutěži usilovat o vybudování AI Gigafactory. Vláda Andreje Babiše (ANO) k tomu na pondělním zasedání učinila zásadní kroky, když odsouhlasila uzavření dohody o společném zadávání veřejných zakázek s EuroHPC Joint Undertaking. Schválila také Národní akční plán pro duševní zdraví 2026-2030, který nastavuje priority státu v oblasti péče o duševní zdraví, nebo fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2027 až 2030 a jmenovala Editu Stejskalovou novou vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

včera

Petr Pavel

Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

včera

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie

Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra. 

včera

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé

Nová analýza Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku. Každý druhý senior v tomto věku už nepracuje a čtyři z deseti lidí nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Nejčastějšími důvody jsou nezaměstnanost, zdravotní problémy nebo péče o blízké. 

včera

včera

včera

21. června 2026 21:17

Tamás Sulyok

Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá

Maďarský prezident Tamás Sulyok, který bývá spojován se zbytky padlého režimu bývalého premiéra Viktora Orbána, hodlá čelit snahám nové vlády o své odvolání. Nový předseda vlády Péter Magyar, který v dubnových volbách drtivě zvítězil, již ve svém vítězném projevu avizoval, že Sulyoka i další funkcionáře dosazené v Orbánově éře zbaví funkcí kvůli tomu, že dřívějšímu systému pomáhali budovat státní korupci a klientelismus.

21. června 2026 19:56

Pedro Sánchez

Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi

Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.

21. června 2026 18:37

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social prohlásil, že britský premiér Keir Starmer odstoupí ze své funkce. Obvinil ho přitom z toho, že zásadním způsobem selhal ve dvou klíčových oblastech, kterými jsou imigrace a energetika, přičemž v souvislosti s energiemi zmínil potřebu otevřít těžbu ropy v Severním moři. Trumpův příspěvek zřejmě reagoval na mediální zprávy, jelikož oba státníci spolu během víkendu osobně nehovořili.

21. června 2026 17:18

Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy