Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková se rozhodla stáhnout z projednávání novely zákonů, které měly zredukovat počet typů věznic ze čtyř na dva. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel tiskového odboru ministerstva Robert Schuster. Návrhy v listopadu schválila vláda Jiřího Rusnoka. Podle Válkové však nebyly dostatečně zváženy důsledky navrhovaného systému rozdělování vězňů do výkonu trestu.
"Před předložením upravené varianty zákona povede ministryně ještě odbornou diskusi," sdělil Schuster.
Podle staženého návrhu měly místo nynějších věznic s dohledem, dozorem, ostrahou a zvýšenou ostrahou existovat pouze "věznice" a "věznice se zvýšenou ostrahou". Zařazení odsouzených do jednoho ze dvou typů káznice měl sice i nadále určovat soud, vězeňská služba by však nově získala oprávnění rozhodovat o zařazení do konkrétního oddělení v mírnějším typu věznice. Jednotlivá oddělení se měla lišit stupněm zabezpečení.
Novinka měla podle jejích předkladatelů výrazně ulehčit soudům a zároveň umožnit efektivnější zacházení s vězni. V dlouhodobém horizontu si od ní ministerstvo slibovalo také snížení recidivy. Recidivisté momentálně tvoří zhruba dvě třetiny vězňů.
Ministerstvo zdůvodňovalo potřebu redukce typů věznic mimo jiné tím, že přeřazování vězňů z jednoho typu věznice do druhého je v současné době zdlouhavé, nákladné a někdy spojené se zbytečnými eskortami.
V přepočtu vězněných osob na 100 000 obyvatel Česká republika s 208 vězni převyšuje cca dvakrát evropský průměr. V Evropě je na 100 000 obyvatel více vězňů jen snad na Slovensku (272), v Bělorusku (385) a v Rusku, které se počtem 598 vězňů již blíží USA (748), což jsou počty vězňů ve srovnání s evropskými poměry (např. Finsko 60, Německo 87, Rakousko 103 a Itálie 111) obrovské.
Dvacet procent odsouzených jde dle na vrub neplatičům výživného, což je svým způsobem absurditou – ve věznici jsou možnosti vykonávat pracovní činnost malé, a tak vězněním neplatiče jeho dluh na výživném jen narůstá. Těm, kteří jsou informováni o tom, jaké případy se trestně stíhají, je známo, že se za mřížemi v čím dál větším počtu ocitají pachatelé drobných krádeží.
Často jde o bezdomovce, kteří se pro své dluhy nemohou ubytovat u svých příbuzných, aby je nevystavili riziku exekuce. Takoví lidé se pak zákonitě po každém propuštění z výkonu trestu rychle ocitají nad propastí a je jen otázkou času, kdy se do vězení vrátí, uvedl server cak.cz.
Vězení se tak plní „zločinci", kteří nikdy nekradli jinde než v různých nákupních centrech, kde se snaží přes pokladny přenést zboží, nejčastěji potraviny, alkohol či věci, které lze rychle směnit za hotovost. Párkrát se jim to podaří, brzy jsou ale chyceni a jsou tak pravidelnými obyvateli českých věznic. Navíc jde o skupinu, která stále výrazně narůstá. Pro bezdomovce moc východisek ani není. Mnohdy je to kolotoč – krádeže, prodej kradeného, nákup alkoholu nebo drog, vězení...
Související
Sněmovní šetření střelby na FF UK je u konce. ANO se závěry komise nesouhlasí
S Babišem nebude vedeno disciplinární řízení po podnětech Bartoška
Helena Válková (ANO) , Ministerstvo spravedlnosti , Věznice
Aktuálně se děje
před 7 hodinami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
včera
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
včera
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
včera
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
včera
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
včera
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
včera
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
včera
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
včera
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
včera
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
včera
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
včera
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
včera
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
Americký viceprezident JD Vance se chystá na návštěvu Maďarska, která se uskuteční jen několik dní před tamními parlamentními volbami. Podle interního dokumentu ministerstva zahraničí, který získal server Politico, je cesta do Budapešti naplánována na 7. a 8. dubna. Cílem této mise je vyjádřit podporu znovuzvolení premiéra Viktora Orbána. Samotné hlasování v Maďarsku proběhne 12. dubna.
Zdroj: Libor Novák