Peake, Kočí a tajemství Radka Johna. Vít Bárta promluvil

Praha - Bývalý ministr dopravy a někdejší předseda strany Věci veřejné Vít Bárta poodhalil tajemství moderátora a politika Radka Johna. Ve svém exkluzivním vyjádření, které zaslal serveru EuroZprávy.cz, popisuje, proč John vstoupil do politiky, co v ní dokázal, a promluvil také o zradě a penězích.

"Nakolik znám povahu současného hektického světa, většina lidí si již na Radka, co si budu nalhávat i na mě, udělala svůj rychlý názor. Všichni žijeme své životy a na základě útržkovitých a sporadických informací musíme soudit o věcech, kterým bychom měli v ideálu věnovat více času. Soudíme hrdiny i grázly, celebrity i umělce, tuneláře i státníky na základě toho mála, co nám zprostředkuje pochybná novinářská klika. A ač si je většina z nás zcela vědoma toho, jak, kdo, na čí povel a za čí peníze informuje českou veřejnost, přesto pro fatální nedostatek zdrojů těmto informacím chtě nechtě věříme. Kéž bych mohl změnit tento nespravedlivý chod světa, ačkoliv sám nevím, čím jej nahradit.

Nezbývá mi tedy než napsat pravdu a nic než pravdu doufajíc, že nezanikne jako světýlko v bažině mediální tmy. Radek John je v první řadě pracovitý člověk a nadaná osobnost, která vybudovala své jméno tvrdou a poctivou prací, tvrdým a poctivým úsilím ve prospěch vznikající české občanské společnosti. Nebál se při tom jít proti vekslákům, dealerům, zlodějům, mafii i celému systému ač rozhodně nebyl jedním z těch, kdo neměl co ztratit.

Do politiky šel jako člověk, který by mohl pověsit svou profesi na špendlík, dát nohy na stůl a po zbytek svého života si vychutnávat své veliké renomé nebojácného investigativního novináře. Místo toho se odhodlal vyzvat na souboj samotný systém, který celou tu dobu popisoval, celou tu dobu kritizoval a na něž byl celou tu dobu krátký.

Mnozí Radkovi stejně jako celým Věcem Veřejným posléze vyčítali to, že jsme se po volbách vesele dali dohromady s lidmi, které jsme kritizovali a obsadili ministerské posty. Nevěřili byste, kolik lidí nám za tu dobu spravedlivě řeklo, že kdybychom se zachovali politicky, kdybychom šli do opozice a nechali Nečase s Kalouskem, ať se znemožní sami, byli bychom dnes hlavní vládní stranou.

Jenže v tom byl ten hlavní problém, my jsme nešli do politiky dělat politiku. My tam nešli pro ambici vlády jedné strany. My jsme nechtěli 4 roky vyčkávat za rohem v opozici a budovat své PR na neštěstí běžných občanů této země. My jsme jim slíbili nápravu, my jsme jim slíbili boj za změnu systému, my jsme cítili tu naději v srdcích našich voličů a nenašli v sobě dost chladného kalkulu proto, abychom sledovali 4 roky pokračování svévole mocných.

To co udělal Radek v průběhu desíti měsíců na ministerstvu vnitra, to jak dokázal zajistit nezávislost policejního prezidenta, poprvé v novodobých dějinách spustit reálné vyšetřování korupčních kauz českých politiků, to jakým tlakům a pokušením přitom čelil, by dovedl skutečně jen málo kdo. A to, že ho naše česká média zkritizovala za kroky, ke kterým ho dotlačil „koaliční partner" Kalousek, to jak ho nechala pykat za nehoráznosti Nečasovy vlády, kterým jsme jako nejmenší koaliční partner ze všech sil snažili zabránit, tomu se již nelze divit.

Když se snažíte zapíchnout dinosaura, je v celku přirozené, že na Vás začne řvát ze všech prostředků, které jsou mu k dispozici. A ano je pravdou to, že nás nakonec ten dinosaurus zašlápl. Zašlápl podle, tak aby tento cílený odstřel největší porevoluční politické naděje co nejvíce vypadal jako naše vlastní selhání. Byla to zrada Kristýny Kočí, Jaroslava Škárky a Stanislava Humla, byla to zrada Karolíny Peake, Pavla Dobeše a Dagmar Navrátilové. V prvním případě to byl podlý podraz zrežírovaný Petrem Tluchořem a v druhém případě tupá mocichtivost Karolíny Peake.

Nebyl to Radek John, kdo zradil voliče, nebyl to Radek John, kdo se nechal zlákat penězi a posty, nebyl to Radek John, kdo se zpronevěřil programu. Byli to slabí lidé v jeho okolí. Byli to lidé, jejichž podlost většina ze současné české společnosti dnes právem odsuzuje. Nebyl to člověk, který na ministerstvu vnitra dokázal v krátké době přijmout více protikorupčních opatření než všichni jeho předchůdci a nástupci dohromady.

John nešel do politiky pro peníze a slávu, nešel tam pro osobní seberealizaci. Šel do politiky jako jeden z nás občanů, který v sobě našel dost odvahy proto, aby nemluvil, ale konal. Nedokázal zdaleka vše, co jsme slíbili či měli v plánu. Avšak neshrbil hřbet. Čestně realizoval své sliby, dokud mohl.

Radek je pro mě člověkem, jehož osobní odvahu a nesobeckost upřímně obdivuji. Je mi zle z toho, jak ho lidé, kteří mají sami máslo na hlavě, dokázali precizně mediálně zničit a je mi velmi smutno z toho, kolik z Vás tomuto dovedlo uvěřit. A to, že Radek po takovéto zkušenosti v sobě dokázal najít vnitřní sílu a odhodlání k tomu, aby i nadále hájil před mocnými tohoto systému běžné občany naší země, kteří ho ve své většině nedokázali pochopit a ocenit, ho činí v mých očích skutečným hrdinou dnešní doby. Za ty roky společné práce se pro mě stal osobně blízkým přítelem, učitelem a vzorem. A já jakožto jeho žák vím a dobře cítím ten obrovský psychický tlak na člověka, který přes veškerou nepřízeň okolností je nadále odhodlán dělat správnou věc," tvrdí Vít Bárta ve vyjádření, které poskytl exkluzivně serveru EuroZprávy.cz.

Související

Radek John

ČSSD se musí omluvit Johnovi za označení tunelář

Praha - ČSSD se musí omluvit bývalému předsedovi Věcí veřejných Radkovi Johnovi za to, že ho strana v minulosti označila za tuneláře. Rozhodl o tom pražský městský soud, kde John na sociální demokraty podal žalobu.
Radek John

Radek John se stydí. Za policii a za...

Praha - Publicista, moderátor, spisovatel a exministr vnitra Radek John se stydí za českou policii i za své spoluobčany. Uvedl to v reakci na sobotní demonstrace proti islamizaci Evropy.

Více souvisejících

Radek John Vít Bárta Věci veřejné

Aktuálně se děje

včera

Princ Andrew

Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce

Výpověď Sarah Kellenové, ženy zneužívané americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem, před vyšetřovací komisí americké Sněmovny reprezentantů je velkým tématem ve Velké Británii. Kellenová totiž uvedla, že byla na večeři v apartmánech bývalého prince Andrewa v Buckinghamském paláci. Informovala o tom BBC. 

včera

včera

včera

Martin Kupka

ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura

Více než 300 delegátů z celé České republiky se v sobotu 13. června 2026 osobně zapojilo do ideové konference ODS. Dalších téměř 700 lidí sledovalo její průběh prostřednictvím online přenosu na webu strany a sociálních sítích. Konference se stala vyvrcholením několikaměsíční programové a ideové práce, do které se zapojily stovky členů, komunálních politiků, odborníků i podporovatelů strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.

včera

včera

včera

Vít Rakušan (STAN)

Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou

Stále nevyjasněná otázka účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Turecku vyvolává vášnivé diskuze mezi sněmovními politiky. Podle exministra Víta Rakušana (STAN) není pochyb o tom, že prezident toho může na jednání vyjednat více než ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný

V době, kdy celý svět žije ve čtvrtek zahájeným fotbalovým světovým šampionátem, přišla pro český fotbal nesmírně bolestná a smutná zpráva. Ve věku 76 let totiž po dlouhé vážné nemoci zemřela tuzemská trenérská fotbalová legenda Petr Uličný, který jako trenér zaznamenal úspěchy s Brnem nebo Olomoucí. Tam zakončil i svou hráčskou kariéru, během které nastupoval i za Spartu a Plzeň.

včera

Zdena Mašínová

Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci

Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou. 

včera

včera

včera

12. června 2026 21:08

12. června 2026 19:52

Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony

Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy