Válkova obhájila odvolání Dohnala, poslankyně ODS spustila povyk

Praha - Sněmovní výbor pro bezpečnost dnes neschválil návrh doporučení ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO), aby vzala zpět odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala z minulého týdne. Válková členům výboru vysvětlovala důvody, proč generála sesadila. Opakovala své dřívější vyjádření, podle kterého prý Dohnal odmítal reformovat ředitelství věznic. Někteří členové výboru s tím nesouhlasili.

Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) po dvouhodinovém jednání navrhl, aby komise doporučila Válkové obnovit stav na ředitelství do situace před pátkem minulý týden, kdy Dohnala odvolala. Chtěl také, aby ministryně nedělala další personální změny a počkala na projednání výsledků její kontroly na generálním ředitelství věznic. Výsledek dopadl nerozhodně - pět přítomných bylo pro, stejný počet proti. Dalších pět členů se jednání neúčastnilo. Usnesení by ale i po schválení nebylo pro Válkovou závazné.

Výbor pozval na jednání pouze Válkovou, Dohnalovy názory prý již zná. "Nenašel jsem nic, co by mu bylo možné dávat za vinu," řekl v úvodu Váňa. Výtky z kontroly ministerstva spravedlnosti jdou podle něj na vrub Dohnalovým předchůdcům. Válková namítala, že je to sice pravda, ale Dohnal chyby nenapravoval.

Váňa také uvedl, že Válková neměla pověřit vedením vězeňství ředitele věznice Rapotice Pavla Ondráška, ale podle organizačního řádu měl úřad převzít Dohnalův náměstek. Odvolaný ředitel není převelený, nebo přesunutý do zálohy, a podle Váni se tak ocitl "v určitém vzduchoprázdnu", přičemž údajně hrozí podobná situace jako nedávno na policejním prezidiu, kde panovalo dvojvládí.

Válková svůj postup hájila právními posudky. Jeden z nich je prý od autora služebního zákona. "Budu se řídit mými analýzami. Vůbec nepochybuji, že jsem postupovala správně," dodala ministryně. Jak již uvedla dříve, s Dohnalem si nedokáže představit další spolupráci. Když mu zadala úkol, aby předložil návrh týkající se úspor na ředitelství a jeho organizace, dostala prý od něj rozbor ve smyslu "nelze, nemohu, nechci."

Válkovou bránil Bohuslav Chalupa (ANO), který uvedl, že pokud vězeňská služba dále funguje, je vše v pořádku a personální problémy jsou věcí úřadu. Pokud s tím někdo nesouhlasí, může se podle něj obrátit na soud. Podobně hovořil Stanislav Huml (ČSSD) - Válková prý jednala podle svého uvážení a další postupy, jako je převelení Dohnala na jiné místo, případně do zálohy může následovat a bude tím "donaplněn zákon."

Poslankyně ODS Jana Černochová s odvoláním Dohnala nesouhlasí a generála prý nelze obviňovat z toto, že by "nebyl schopný načrtnout reformy". "Udělal tolik práce, co nedokázalo pět jeho předchůdců," dodala. Dohnal se podle ní podílel na třech důležitých zákonech týkajících vězeňství a výkonu trestu, které prý změnily situaci k lepšími.

Ministryně Dohnala odvolala minulý týden a řízením sboru pověřila Ondráška. Důvodem podle ní jsou problémy v hospodaření vězeňství a vadil jí hlavně rozdílný pohled na vedení ředitelství věznic. Dohnal ale považuje rozhodnutí za bezdůvodné a nezákonné a chce proti němu právně bránit. Cítí se také poškozen na cti. Případ zřejmě směřuje k posouzení správním soudem.

Související

Více souvisejících

Helena Válková (ANO) Petr Dohnal (šéf Vězeňské služby) Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump prohlásil v ranním rozhovoru pro stanici Fox & Friends, že Spojené státy přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem a že by měly obdržet finanční kompenzaci za úsilí spojené s jeho ochranou. V reakci na snahy Íránu ovládnout tuto strategickou námořní trasu Trump uvedl, že USA průliv dříve střežily zadarmo, ale nyní za to dostanou zaplaceno hodně peněz, přičemž neupřesnil, jak by tento mechanismus měl fungovat. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ukázka moderní ukrajinské vojenské techniky

Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě

Ukrajina podnikla v noci na pondělí další vlnu útoků pomocí bezpilotních letounů s dlouhým doletem, které podle ruských úřadů zasáhly energetické a průmyslové objekty ve Stavropolském a Krasnodarském kraji. Rozsáhlému náletu desítek dronů čelila také Moskevská oblast. Podle vyjádření ruského ministerstva obrany zachytily a zničily systémy protivzdušné obrany celkem 342 ukrajinských bezpilotních letounů nad řadou ruských regionů, okupovaným Krymem a vodami Azovského a Černého moře. Kyjev se k těmto útokům bezprostředně nevyjádřil.

před 3 hodinami

Filip Turek

Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou

V centru Prahy, nedaleko stanice metra I. P. Pavlova, se krátce po poledni stala vážná dopravní nehoda. Podle prvotních informací se osobní automobil srazil s nemocničním sanitním vozem. Střet byl natolik silný, že sanitka po nárazu skončila převrácená na střeše přímo na tramvajových kolejích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy

Český hydrometeorologický ústav vydal novou výstrahu, která na úterý upozorňuje na výskyt velmi silných bouřek a silnou zátěž teplem. Zároveň na Moravě kvůli pokračujícímu suchému a teplému počasí zůstává v platnosti dosavadní varování před rizikem vzniku a šíření požárů, a to až do odvolání.

před 5 hodinami

Hormuzský průliv

Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak

Spojené státy v neděli provedly další kolo leteckých úderů proti Íránu, které mělo za cíl překazit jeho útoky na lodní dopravu v Hormuzském průlivu, klíčové tepně pro globální dodávky ropy. Teherán na tyto akce odpověděl odvetnými údery napříč regionem. Americké ústřední velitelství Centcom oznámil, že operace, kterou nařídil prezident Donald Trump s cílem vyvodit odpovědnost vůči íránským silám, začala v 17:00 ET a byla dokončena kolem 22:30 ET. Zásahy směřovaly proti desítkám cílů a navázaly na sobotní útoky, které byly odvetou za íránské napadení kontejnerové lodi M/V GFS Galaxy plující pod kyperskou vlajkou. Plavidlo po zásahu utrpělo škody v motorovém prostoru, vypukl na něm požár a jeden člen posádky se pohřešuje. Během sobotních operací zasáhly americké síly na 140 vojenských objektů včetně odpalovacích míst pro rakety a drony.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům

Klíčové zásoby amerických zbraní zůstávají vyčerpány a v případě pokračování úderů proti Íránu v současném tempu se dostanou pod ještě intenzivnější tlak. Prezident Donald Trump v pátek zopakoval, že příměří v tomto konfliktu skončilo. Odborníci pro televizi CNN uvedli, že tato situace s výzbrojí by mohla ovlivnit schopnost americké armády vést případnou budoucí válku s Čínou nebo Severní Koreou.

před 8 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán

Americká armáda v reakci na vyhrocený konflikt o Hormuzský průliv zahájila další sérii útoků proti Íránu. Teherán následně prohlásil, že tyto kroky znehodnotily veškeré diplomatické úsilí z posledních měsíců. Podle velitelství Centcom začaly nové údery v neděli ve 21:00 GMT s cílem omezit schopnost Íránu napadat civilní a obchodní plavidla. Prezident Donald Trump uvedl, že nařídil údery k vyvození odpovědnosti vůči íránským silám, a víkendové akce komentoval slovy, že nepřítele porážejí.

před 9 hodinami

Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky

Počasí v Česku se oteplovalo už v závěru uplynulého týdne a tento trend bude pokračovat i v tomto týdnu. Maximální teploty budou opět dosahovat tropických hodnot, očekávají se ale i bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Princ Harry a Meghan Markle

Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili

Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC. 

včera

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

včera

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

včera

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

včera

včera

včera

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy