Ministerstvo poslalo do Bruselu odpověď na audit k Babišovi, obsah utajuje

Zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ve středu osobně předali stálému zastoupení ČR v Bruselu odpověď na návrh auditní zprávy Evropské komise (EK) k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). ČTK to dnes sdělil tiskový mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Přidejte svůj názor 130 komentářů

Klára Dostálová
doporučujeme

Úřad měl původně odpovědět na začátku srpna, EK ale vyhověla žádosti ministryně a prodloužila lhůtu do 2. září.

Podle informací ČTK se předání odpovědi uskutečnilo na poradě českých velvyslanců v Praze a text odpovědi je dnes na cestě do Bruselu. Evropská komise by dokument měla od české strany s největší pravděpodobností dostat v pátek.

Podle návrhu auditní zprávy má Andrej Babiš stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Babiš v minulosti řekl, že vracení peněz nehrozí.

Ministryně Klára Dostálová (za ANO) v rozhovoru pro Deník N tento týden obsah odpovědi neprozradila, argumentace by ale podle ní měla být ve prospěch Česka. "Úřad rozporuje každou větu návrhu auditní zprávy na každé stránce," řekla. Mnoho podkladů, které auditorům úřad dal, se podle ní neobjevilo v předběžné auditní zprávě. Dostálová také měla dojem, jako by se kontroloři v průběhu auditu střídali a nepředali si informace.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes Dostálovou vyzval, aby odpověď zveřejnila. Pokud úřad rozporoval každou větu návrhu, může být podle Pirátů přístup vedení ministerstva v rozporu s principem nestrannosti úředníků podléhající pod služební zákon.

Bartoš v červenci oslovil osm úřadů a požádal je, aby stejně jako tehdy Státní zemědělský intervenční fond zastavily proplácení dotací Agrofertu. K podobnému kroku přistoupil Státní fond životního prostředí. "Všechny ostatní instituce k celému problému přistupují naprosto benevolentně. Je zarážející, že tento nejednoznačný a do velké míry chaotický přístup panuje v období, kdy česká ministerstva připravují odpovědi k návrhům auditních zpráv Evropské komise," uvedl pirátský předseda v dnešní tiskové zprávě.

Obrátil se proto na generálního ředitele Generálního ředitelství EK pro regionální politiku Marca Lemaitreho.

"Evropští auditoři předvedli mnoho omylů, nepravdivých tvrzení a závěrů. Kdyby se nás aspoň zeptali, nikdy by ke svým závěrům nemohli dojít. Například zkoumali období, kdy pan Babiš nebyl v žádné exekutivní funkci. Taktéž úplně opomněli fakt, že novela zákona o střetu zájmů, takzvaný lex Babiš, zahrnovala přechodné období," uvedl Karel Hanzelka. mluvčí holdingu Agrofert.

Podle něj se tak auditoři v podstatě ve všem mýlí. "Připravili jsme pro české úřady rozsáhlý materiál, ve kterém všechny námitky auditorů vyvracíme a vysvětlujeme. Jsme přesvědčeni, že se nakonec prokáže, že jsme postupovali přesně podle zákona," dodal mluvčí.

Návrh auditní zprávy v angličtině dorazil do Česka na konci května, druhý červencový týden dostaly MMR a ministerstvo financí oficiální český překlad. Druhý návrh auditu, který se věnuje dotacím v zemědělství, zatím nezveřejnila ani média.

Loading...
Vstupte do diskuze (130)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Budoucí prezident ČR? Bookmakeři mají dva favority

15.12.2019 22:33 Aktualizováno Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů aktuálně premiér…

Zákeřné útoky cizích velmocí v Česku? U Moravce se bouřlivě diskutovalo

15.12.2019 16:22 Aktualizováno Grémium Poslanecké sněmovny by v úterý mělo řešit možnost zřízení sněmovní vyšetřovací komise,…

Růst rodičovského příspěvku: Jaká varianta projde? Spor trvá

15.12.2019 14:19 Místopředseda hnutí ANO a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček nepředpokládá, že by…

Ve Strakonicích rozhodnuto. Drtivě vyhrálo hnutí, kvůli kterému se volby…

15.12.2019 13:26 Aktualizováno Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama