Babiš s Hamáčkem jednali o dani z příjmů či o rouškovném

Premiér Andrej Babiš (ANO) s místopředsedou vlády Janem Hamáčkem (ČSSD) dnes večer jednali o dani z příjmů či o tzv. rouškovném, tedy mimořádném příspěvku pro důchodce. Informovala o tom dnes Česká televize. Politici z úřadu vlády odjeli podle zpravodaje ČTK kolem 20:30, výsledek jednání nesdělili. Babiš ČTK napsal, že v pátek se ve 14:00 uskuteční tisková konference.

Jan Hamáček
doporučujeme

Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již dříve řekla, že ANO s ČSSD počítá po zrušení superhrubé mzdy s dvojí daňovou sazbou. Zaměstnanci s nižšími příjmy by měli mít příjem zdaněn 15 procenty. O výši daně pro vysokopříjmové skupiny či zrušení takzvané solidární daně měli ještě lídři ANO a ČSSD jednat.

Schillerová chtěla, aby se zavedla pouze jedna sazba ve výši 15 procent. Sociální demokraté ale upozorňují na rozpočtový dopad takového rozhodnutí. Ministryně začátkem srpna představila šest různých variant možného zrušení superhrubé mzdy a úpravy daně z příjmu v rozmezí od 15 do 19 procent. S premiérem se poté dohodla na tom, že zůstanou dvě sazby.

Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému takzvaná solidární přirážka.

Hamáček se již dříve vyjádřil, že za nejrozumnější považuje daň z příjmu zaměstnanců 19 procent a zavedení progresivního zdanění. Patnáctiprocentní daň z příjmu by podle něj znamenala propad příjmů 90 miliard korun. Podle Schillerové by se vrátila do rozpočtu na dani z přidané hodnoty, protože by lidé s vyšší výplatou více utratili, takže by šlo o 76 miliard Kč. Pokud by daň byla 19 procent, pak by výpadek na příjmech rozpočtu byl podle původního návrhu z roku 2018 kolem 27 miliard Kč.

Tématem dnešní schůzky mělo být i tzv. rouškovné. Koalice chce důchodcům přilepšit mimořádným příspěvkem, v posledních dnech se ale její představitelé neshodovali na výši částky. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) prosazuje částku 6000 korun, Schillerová 4000 korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nevyloučil opětovný nouzový stav

18.09.2020 15:20 Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu…

Zranění ruky Zemana se prý hojí nadstandardně dobře

18.09.2020 15:17 Zlomená paže se prezidentu Miloši Zemanovi vzhledem k jeho věku hojí nadstandardně dobře. V rádiu…

Opatření proti suchu se zřejmě rozšíří, Sněmovna novelu schválila

18.09.2020 14:14 Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se zřejmě budou moci provádět ve více na sebe…

Babiš se podle opozice pro svolání krizového štábu rozhodl pozdě

18.09.2020 13:54 Opoziční strany kritizují fakt, že se premiér Andrej Babiš (ANO) až po týdnech výzev rozhodl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama