Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za nesmysl, že by vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mohl v Rusku měnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. České televizi dnes předseda vlády sdělil, že Hamáčkovi věří.
Web Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své zdroje uvedl, že Hamáček chtěl do Moskvy vyrazit s plánem "vyměnit mezinárodní skandál" kolem Vrbětic za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta. Hamáček to odmítl, ve 12:00 se k věci znovu vyjádří na tiskové konferenci ve Sněmovně.
Zhruba před dvěma týdny vypukla diplomatická roztržka mezi ČR a Ruskem. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".
Sněmovna záležitost projednávala v úterý za zavřenými dveřmi asi hodinu a půl bez výsledku. Někteří poslanci hovořili poté o tom, že debata přerostla ve vzájemné osočování, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prohlásil, že se za ni styděl. Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová dnes kritizovala hlavně představitele TOP 09 a ODS, nepadaly podle ní žádné argumenty. "Byla to blamáž pro ty, kdo tu schůzi svolali," řekla. Hovoří také o šarádě a cirkusu.
K debatě by se dolní komora měla vrátit dnes po schvalování stavebního zákona nebo po odpolední mimořádné schůzi k některým ekonomickým předlohám.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 55 minutami
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
před 1 hodinou
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
před 2 hodinami
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
před 3 hodinami
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
před 5 hodinami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
V dalším tuzemském chovu drůbeže se potvrdila ptačí chřipka, informovala Státní veterinární správa v neděli. Nemoc se už podruhé prokázala v jedné konkrétní obci na Vysočině.
Zdroj: Jan Hrabě