ČSSD šla zkáze naproti. Věděla, co ji po spojení s Babišem čeká. Hamáčkovi mám stále za zlé jeho otření o Luxe, říká Jurečka

Předseda lidovců Marian Jurečka lidsky soucítí se sociálními demokraty, kteří se po letošních volbách poprvé v samostatné České republice nedostali do Poslanecké sněmovny. Do jejich zklamání se umí totiž dokonale vžít, neboť KDU-ČSL v roce 2010 rovněž vypadla z Dolní komory parlamentu. „Pokud ale budu mluvit otevřeně, tak si sociální demokraté o svém osudu rozhodli sami, když šli do vlády s Andrejem Babišem. Jan Hamáček se pro spojení s hnutím ANO rozhodl vědomě. Nedbal varování od Milana Štěcha či Bohuslava Sobotky, že jim takový partner nic dobrého nepřinese. ČSSD šla zkáze doslova naproti,“ říká pro EuroZprávy.cz kandidát na vicepreméra v koalici Spolu Marian Jurečka.

Jeho zloba na odstupujícího šéfa ČSSD Jana Hamáčka z něj ještě nevyprchala. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nemůže dosluhujícímu vicepremiérovi a ministru vnitra odpustit, jak se v předvolební Superdebatě České televize zaštiťoval bývalým lídrem lidovců Josefem Luxem. Hamáček před národem prohlásil, že by za současné situace Lux volil ČSSD a nikoli křesťany. „Obracím se na voliče KDU-ČSL. Koalice Spolu vás nereprezentuje, hlas pro Spolu znamená hlas pro ODS. Jsem přesvědčen, že kdyby v této situaci volil Josef Lux, zvolil by sociální demokracii.”

Bývalého ministra zemědělství ze Sobotkova kabinetu, který na stejný post aspiruje i nyní, tvrdí, jak moc jej Hamáčkova rétorika mrzí, a to i týden poté, co svá slova vyřknul. „Jednalo se o trapný a zoufalý pokus něco urvat na člověku, který tady s námi už dvaadvacet let není. Pro Hamáčkovu interpretaci nemám jediné pochopení ani omluvu. Stále se na něj zlobím. Jeho otření o Luxe, který se už nemůže bránit, je nemístné, “ tvrdí pro EuroZprávy.cz.

Proti Hamáčkově vyjádření se v minulých dnech před volbami ostře vymezila i vdova po Josefu Luxovi paní Věra. „Důrazně odmítám tvrzení pana Hamáčka, že by můj manžel Josef Lux volil ČSSD. Já i moje rodina aktivně podporujeme koalici Spolu a jako hrdí členové KDU-ČSL vyzýváme všechny lidovce k volbě koalice Spolu. Program koalice Spolu je postaven na modelu sociálně tržního hospodářství, které můj manžel podporoval.“

V rozhovoru pro iROZHLAS.cz pak Věra Luxová detailně rozebrala, proč by její muž, který v roce 1999 podlehl leukémii, nepodpořil ČSSD. „Především sociální demokracie se v tomto čtyřletém vládnutí dohodla s hnutím ANO a s podporou komunistů. Už to je něco, co by manžel neschvaloval. Neustálá podpora zadlužování naší republiky, malý akcent na rodiny, na školství, prostě politika založená pouze na tom, abychom si kupovali voliče. S tím by se manžel neztotožnil,“ uvedla vdova pro server.

Stávající místopředseda sněmovního hospodářského výboru má přesto pro ČSSD pochopení. Situaci, v níž se nejstarší strana v zemi ocitla, sami lidovci zažili v parlamentních volbách roku 2010. Před jedenácti lety jim brány Dolní komory poprvé v historii samostatné České republiky zůstaly zavřeny, když získali jen 4,39 procent hlasů a zaznamenali velký debakl. ČSSD sice letos získala více, ale ani podpora 4,65 procent voličů jí nepomohla. „Nedostat se do parlamentu je pro každou stranu těžké a zvláště pro nejstarší politický subjekt v zemi. Je pochopitelné, že prožívají obrovské zklamání, které jen tak nepřebolí. Chápu, že Jan Hamáček prožívá  extrémně náročnou lidskou situaci v životě.“

Sociální demokraté ignorovali propadák z krajských voleb

Podle Jurečky však v ČSSD zcela ignorovali velkou prohru z loňských krajských voleb. „Naprostý propadák z těchto voleb jim vysílal jasný signál, že je zapotřebí něco změnit. Vždyť v pěti krajích se nedostali do zastupitelstev. Už tehdy se měli zamyslet, co se stane za rok, když setrvají ve vládní koalici s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Ale oni místo nějakého rozumného řešení neudělali vůbec nic,“ kroutí hlavou. Kandidát na vicepremiéra v nově se rodící vládě koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Piráty a Starosty se domnívá, že sociální demokraté si za svůj současný osud mohou sami. „A to tím, že šli do vlády s Andrejem Babišem. ČSSD šla zkáze doslova naproti,“ míní.

Zastupitel Olomouckého kraje přitom zdůrazňuje, že přitom mnoho členů ČSSD, kteří měli se šéfem hnutí ANO zkušenost ze Sobotkovy vlády, je před takovým krokem varovalo. „Spojení s Andrejem Babišem jim důrazně nedoporučoval například bývalý předseda senátu Milan Štěch či expremiér Bohuslav Sobotka. Jasně jim říkali, že pokud si za partnera zvolí hnutí ANO, tak je nečeká nic dobrého a hrozí, že nepřekonají pětiprocentní hranici nutný pro vstup do Sněmovny. Jenže Jan Hamáček se pro spolupráci s hnutím ANO rozhodl vědomě.“

Lidovci v letech 2014 až 2017 seděli rovněž s Babišem ve vládě, ale tehdy vykonával funkci ministra financí a kabinet jako premiér řídil Bohuslav Sobotka z ČSSD. „Už po minulých volbách jsme od hnutí ANO odmítli nabídku pro vstup do vlády, v jejímž čele stál premiér Babiš. A náš nesouhlas s jeho politikou trvá. Proto jak lidovci, tak ostatní partneři z koalice Spolu a PirStan, nepovedou žádné povolební vyjednávání s Andrejem Babišem. Výsledek ČSSD, která se s ním spojila, je odstrašující a varovný,“ má jasno soukromý zemědělec z Rokytnice na Přerovsku.

O nejisté budoucnosti ČSSD hovořil už v nedělním rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Ladislav Mrklas ze soukromé vysoké školy Cevro Institut. Podle něj se nyní nabízejí dvě věci. „Buď se ČSSD vydá stejnou cestou jako lidovci, kteří rovněž v roce 2010 po volbách dopadli katastrofálně a nedostali se do Poslanecké sněmovny. Tehdy totálně přetransformovali stranu. Přišli do ní nové tváře a generační řez opravdu pomohl a zabral. Anebo se nechá inspirovat ODS, která se v roce 2013 ocitla na absolutním dně. Nyní se už její taktický tah moc nepřipomíná, ale konzervativcům se vyplatila sázka do veřejného prostoru, z něhož vytáhla Petra Fialu,“ prohlásil expert na tuzemský politický systém.

Související

Danuše Nerudová měla být podle průzkumů Petru Pavlovi a Andreji Babišovi mnohem vyrovnanějším soupeřem. Komentář

Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení

Říká se, že po bitvě je každý generál. Nemyslím teď vítěze prvního kola Petra Pavla, u prezidentských voleb a jejich výsledků se ale chvíli pozastavme. Oproti průzkumům se totiž v jedné věci hodně liší, takže prostor pro kritiku se nabízí. Daleko lepší ale bude, když zdůrazníme, v čem jsou průzkumy přínosem. 
Volby, ilustrační foto

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) koronavirus, lidé se ale při výběru strany orientovali více na sociální jistoty, ekonomiku a důchody. Koalice Spolu ve volbách podle agentury STEM bodovala v regionech s vyšší nadějí na dožití a větším podílem živnostníků, hnutí ANO a SPD tam naopak ztratily.

Více souvisejících

volby 2021 Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČSSD

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

včera

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti

Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy