Opoziční koalice Spolu pokládá informace o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích ze strany Ruska za státní terorismus. Chce o věci v úterý jednat v Poslanecké sněmovně.
Od vlády žádá další informace o pozadí i časovém vývoji případu, o nedávném odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka či plánované cestě pověřeného šéfa české diplomacie Jana Hamáčka (oba ČSSD) do Moskvy. Koalice Spolu očekává i další reakce českých ústavních činitelů vůči režimu Vladimira Putina, řekli předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 na dnešní on-line tiskové konferenci.
Šéf ODS Petr Fiala prohlásil, že informace o zapojení ruských agentů do výbuchu ve vrbětickém areálu jsou šokující a znamenají novou bezpečnostní situaci. Česko už není vystaveno jen kybernetickým útokům a informační válce, ale Rusko už se neštítí ani násilných činů, uvedl. Ze strany Moskvy jde podle něj o státní terorismus a Česko na to musí rychle reagovat.
Spolu bude chtít případ řešit kromě branného výboru i na plénu Sněmovny. Pokud se jí nepodaří takový bod prosadit nadcházející týden na řádné schůzi, je koalice připravena iniciovat mimořádnou schůzi dolní komory. Za klíčové pro bezpečnost státu a její kritické infrastruktury považuje kromě jiného také to, aby ruské firmy nebyly vpuštěny do tendru k dostavě jaderné elektrárny Dukovany.
Koalice chce také od vlády slyšet, za jakých okolností byl odvolán Petříček a zda se Hamáček nechystal do Ruska ve chvíli, kdy už měl informace o ruské stopě ve Vrběticích, poznamenal lídr lidovců Marian Jurečka. Představitelé České republiky by měli podle něj žádat po Moskvě omluvu.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová soudí, že reakce české strany musí být daleko razantnější než vypovězení 18 diplomatů z ruského velvyslanectví v Praze, protože jde o teroristický čin. Skutečnost, že při výbuchu ve Vrběticích zemřeli jen dva lidí, označila za zázrak. Očekávala by i jasný postoj prezidenta republiky. Ten se prostřednictvím svého mluvčího omezil zatím na prohlášení, že byl o případu informován a že ústavní činitelé postupují v součinnosti.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer spolu s Hamáčkem oznámili, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Česko v reakci na to vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb. Rusko označilo informace za absurdní a očekává odvetné kroky vůči českým diplomatům v Moskvě.
Čeští kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu "v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti" pátrají po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v době výbuchu ve Vrběticích pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Podle fotografií i jmen z pasů hledaných mužů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
před 2 hodinami
Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth
před 3 hodinami
Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě
před 4 hodinami
Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice
před 4 hodinami
Prezident Pavel by Turkovu rezignaci považoval za správný postup
před 5 hodinami
Počasí se neodkloní od letního normálu, vyplývá z dlouhodobého výhledu
před 6 hodinami
Lidé mění práci jinak než před deseti lety. Nabídku dnes odmítají i kvůli šéfovi či atmosféře
před 6 hodinami
Kasparov: Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu
před 7 hodinami
EU se dohodla na prodloužení ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Vyloučí z ní muže v branném věku
před 8 hodinami
Červen byl pro Ukrajinu nejtragičtějším měsícem od začátku války
před 9 hodinami
Rusko by mohlo plánovat cílené údery na kritickou infrastrukturu, varuje Litva
před 9 hodinami
Návrat EET dostal zelenou od poslanců. Spustit se má v lednu
před 10 hodinami
Středeční počasí přinese bouřky do další části Česka, varoval ČHMÚ
Aktualizováno před 10 hodinami
Tragická střelba v Praze. Muž zavraždil ženu, pak se pokusil o sebevraždu
před 11 hodinami
Ve Francii se rozjel souboj titánů. Philippe už hází špínu na Le Penovou
před 12 hodinami
Ebola se potvrdila v 2000 případech. WHO se domnívá, že nakažených je mnohem více
před 13 hodinami
Macinka se zastal Turka. Určitě ho nepotopím, vzkázal šéf Motoristů
před 14 hodinami
Zničíme íránské elektrárny a mosty, vyhrožuje Trump
před 15 hodinami
Vážná nehoda autobusů na Kladensku. Na místě jsou zranění, zasahoval vrtulník
před 16 hodinami
Počasí: Bouřky se objeví i v dalších dnech, o víkendu dorazí tropy
Vysoká oblačnost a bouřky budou pokračovat až do konce pracovního týdne, kdy dorazí tropické teploty. Ty se ale dlouho neudrží a během víkendu se opět ochladí.
Zdroj: Libor Novák