Současně s otevřením volebních místností skončila poslední z debat před volbami do Poslanecké sněmovny. Ve studiu Českého rozhlasu debatovali představitelé osmi stran s největšími preferencemi o bydlení, covidu-19 či jednotlivých sloganech v kampani.
Politické debaty mohou do jisté míry ovlivnit rozhodování lidí, ale pouze těch, kteří se o politiku tolik nezajímají a mají málo informací, řekla ČTK konzultantka Alžběta Králová z Institutu politického marketingu.
Český rozhlas dnes uspořádal poslední debatu od 12:15 do 14:00, sérii televizních debat uzavřela už ve čtvrtek dvojice diskusí v televizi Nova. Společné rozhovory se šéfy stran nabídla také Česká televize, CNN Prima NEWS, ale i řada zpravodajských webů.
Králová uvedla, že debaty do jisté míry mohou ovlivnit myšlení lidí, ale pouze těch, kteří se o politiku tolik nezajímají a mají málo informací. Na voliče má podle ní vliv nejen sledování debat, ale také to, jak média referují o výkonech kandidátů. "Lidé, kteří se o politiku aktivně zajímají, si názor na jednotlivé kandidáty vytvořili již před debatou," dodala.
Vliv mají debaty nejen v den konání, ale i později, kdy se o nich zveřejňuje řada mediálních výstupů. Méně výrazným kandidátům mohou pomoci dostat se do obecného povědomí, doplnila Králová.
Premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli sérii debat odložil dnešní plánované očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19. "Budu se snažit od neděle znormalizovat, protože tohle je pekelné tempo," řekl ve čtvrtek Impulsu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes hovořil o tom, že s růstem počtu předvolebních debat stoupl i počet bizarních nápadů v jejich scénářích.
Letos je podle Králové debat přemíra. "Skoro každá televize, rádio nebo deník si pořádaly svou debatu, často ne pouze jednu. Z diváckého pohledu bylo opravdu nemožné sledovat všechny. Navíc se ve všech debatách probírají stejná témata a moderátoři kladou podobné otázky," doplnila Králová. Větší strany si tak podle ní podle sledovanosti vybíraly, zda poslat přímo svého lídra. Připomněla, že i politici si stěžovali, že debat bylo příliš.
Související
Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení
Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus
volby 2021 , volby , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 3 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 3 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 4 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 5 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 6 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 7 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 7 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 8 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 8 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 9 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 10 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.
Zdroj: Libor Novák