Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalý diplomat

Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení ochranných roušek na obličej, v České republice se tato otázka vyřešila již před několika týdny. Amerika by se přitom měla řídit českým příkladem, napsal v komentáři pro americký list USA Today bývalý americký diplomat a učitel z Anglo-americké vysoké školy v Praze Steve Kashkett.

Česká vláda byla jednou z prvních v Evropě, která zavřela školy, znatelně omezila veřejná shromáždění a uzavřela většinu podniků. Co však ČR skutečně odlišuje od okolních zemí, je právě nařízení o povinném nošení roušky na veřejnosti, uvedl Kashkett pro USA Today.

Podle bývalého zástupce amerického velvyslance v Praze se zdá, že nošení roušek významně pomohlo udržet v ČR malé počty nakažených vzhledem k počtu obyvatel v porovnání s Německem, Rakouskem, Švýcarskem a zejména Itálií a Španělskem. Díky nařízení se podle něj Česká republika zařadila po bok Číny, Tchaj-wanu či Jižní Koreje, kde se podařilo dostat pandemii pod kontrolu.

Má však všeobecné nošení roušek skutečně účinek na šíření nemoci? Bývalý diplomat uvádí, že ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) masky na obličej nejdříve nedoporučovala, činila tak zřejmě proto, aby omezené zásoby ochranných pomůcek zůstaly k dispozici zdravotníkům a nevykoupili je občané.

Češi toto podle Kashketta velice brzo pochopili a bez stěžování se tak celá země proměnila v podstatě přes noc v továrnu na roušky. Na internetu se objevily desítky instruktážních videí v češtině a angličtině a za tři dny již bylo dostatek roušek pro všech asi 10 milionů občanů.

Řada expertů přitom v poslední době tvrdí, že i jednoduchá podomácku vyrobená rouška zakrývající pusu a nos dokáže zachytit určitou část mikrokapiček, prostřednictvím nichž se může koronavirus šířit.

Podle Kashketta by se tak Spojené státy měly řídit nedávnou výzvou premiéra Andreje Babiše, který na twitteru oslovil amerického prezidenta Donalda Trumpa s návrhem, aby v zemi povinné nošení roušek také zavedl. Bývalý diplomat přitom doufá, že Trump Babiše vyslyší, jelikož údaje z malé, soudržné a disciplinované země se středu Evropy nasvědčují, že nošení roušek má smysl.

Americké zdravotnické úřady před několika dny nošení roušek občanům doporučily. Trump však řekl, že on sám roušku nosit nehodlá.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory USA (Spojené státy americké) Česká republika Donald Trump WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy