Přes 10 tisíc nakažených v ČR? Prymula by v takovém případě navrhl zákaz vycházení

Zákaz vycházení kvůli šíření koronaviru není podle předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly zatím na místě, pokud budou lidé dodržovat již přijatá opatření. Vládě by takové nařízení navrhl v případě, že počet nakažených přesáhne hranici 10.000.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

"Navrhnul bych ho (zákaz vycházení) vládě, pokud by bylo nakažených přes 10.000 lidí," uvedl Prymula v dnešním pořadu Partie televize Prima. Přísná karanténní opatření by se podle něj mohla začít rozvolňovat zřejmě od poloviny dubna, protože ekonomiku velmi dusí. Na hranicích budou opatření podle všeho trvat mnohem déle.

Kvůli nemoci je v České republice nouzový stav. Od pondělí platí v Česku zákaz volného pohybu lidí, který se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Vláda apeluje na lidi, že pokud budou tyto restrikce dodržovat, další zpřísnění nebude třeba a šíření epidemie se podaří zvládnout.

Podle ministra Vojtěcha Adama (ANO) se budou opatření rušit opačně, než byla zaváděna. Poslední zavedená budou rušena jako první. Jako jedno z posledních chce ministerstvo rušit uzavření škol. Podle ministra to bude zřejmě na přelomu května a června. Prymula uvedl, že by bylo zřejmě možné nějak uspořádat maturitní zkoušky, v úvahu podle něj připadá také zkrácení dvouměsíčních letních prázdnin.

"Debatu o podobě přijímaček, maturit, popřípadě debatu o zkráceni prázdnin opravdu nemá řídit předseda Ústředního krizového štábu," reagoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Epidemiologická opatření respektuje, více o změnách ve školství oznámí na dříve ohlášené pondělní tiskové konferenci, dodal.

Roušky bude podle Prymuly potřeba nosit do doby, než budou přibývat jen desítky případů denně. Doporučuje ty látkové. Pokud by lidé používali jednorázové, bylo by jich potřeba 300 milionů měsíčně, což současné zásobování neumožňuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku stále přibývá přes 200 nových případů covidu denně. Které okresy…

07.08.2020 08:26 V Česku dál neklesá počet nových případů covidu pod dvě stovky denně. Ve čtvrtek přibylo dalších…

Senátor Malý: Vzdělávání lékařů v nemocnicích hrozí zpoždění

06.08.2020 21:52 Aktualizováno Vzdělávání lékařů v nemocnicích hrozí zpoždění, trvdí senátor Jaroslav Malý (ČSSD). Komise, které…

Hygienici opakují testy na covid v prachatické firmě, výsledky by mohly…

06.08.2020 18:48 Aktualizováno Jihočeští hygienici dnes zahájili opakované testování zaměstnanců prachatické firmy Intica Systems,…

V Praze se přírůstek nakažených covidem třetím dnem drží přes 50

06.08.2020 18:42 Třetí den po sobě se denní přírůstek nakažených koronavirem v Praze drží kolem padesátky. Za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama