Neexistují důkazy, že by dva ruští agenti byli ve vrbětickém areálu. Ve svém prohlášení to uvedl prezident Miloš Zeman ke kauze pravděpodobné účasti ruských agentů na výbuších v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Ke celému incidentu se vyjádřil poprvé od jeho propuknutí v sobotu 17. dubna.
Zeman připomněl, že ve Vrběticích došlo ke dvěma výbuchům se zhruba měsíčním odstupem. "Závěr tehdejšího vyšetřování zněl, že byly způsobeny neodbornou manipulací při vyskladňování muničního materiálu," řekl Zeman s tím, že munice měla být dodána do Bulharska, ačkoliv to tamní obchodník se zbraněmi popřel.
"Pak uplynulo zhruba šest let a nic se nedělo," pokračoval Zeman s tím, že následný soud všechny obžalované osvobodil. "Bezpečnostní a informační služba po šest let ve svých výročních zprávách nikdy nezmiňovala kauzu Vrbětice. Teprve v posledních třech týdnech bylo vzneseno obvinění vůči dvěma ruským agentům, kteří působili na našem území se dvěma krycími pasy. A tito agenti byli obvinění, že způsobili výbuch ve Vrběticích," dodal Zeman.
Podle něj se ve zprávě BIS uvádí, že "neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu." To prý ale neznamená, že by do areálu nepronikli. Policejní vyšetřování prý pracuje s hypotézou, že by je tam mohl provést někdo z firmy Imex. "Pokud by se prokázalo, že tam byli, není o čem diskutovat," dodal Zeman.
Nyní se podle něj pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi, tedy že došlo k výbuchu vinou neodborné manipulace s výbušným materiálem, nebo že explozi zavinila rozvědka cizího státu. Sám si podle svých slov přeje, aby byl případ vyšetřen. Žádná suverénní země si podle Zemana nemůže dovolit, aby na jejím území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát, při němž zahynuli dva občané a byla způsobená miliardová škoda.
"Ač podporuji korektní vztahy se všemi významnými zeměmi, je zapotřebí, aby Ruská federace za tento případný teroristický čin zaplatila například neúčastí v tendru na Dukovany. Pokud naopak podezření bude vyvráceno, pak z toho vyplývá, že šlo o zpravodajskou hru, která může mít vážné důsledky pro náš vnitřní politický život. Počkejme tedy bez hysterie a spekulací na výsledky vyšetřování a poté teprv rozhodněme," uvedl prezident.
Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala minulou sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko angažmá odmítá a v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.
Ve čtvrtek ministerstvo zahraničí rozhodlo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. ČR počet diplomatů a dalších pracovníků na ruské ambasádě v Praze srovná podle současného stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Rusko má čas na stažení 63 pracovníků do konce května. Ruské ministerstvo zahraničí v reakci oznámilo, že Rusko přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu", počty tak budou stejné.
Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve uvedl, že Zeman dosavadní kroky vlády v kauze Vrbětice jednoznačně podpořil, a zmínil, že by možná bylo lepší, kdyby prezident vystoupil o něco dříve. Prezident se ale podle něj s případem detailně seznamoval a v úterý v té souvislosti přijal například policejního prezidenta Jana Švejdara.
Solidaritu ČR v souvislosti s výbuchy ve Vrběticích vyjádřily země Severoatlantické aliance. Tři ruské diplomaty vypovědělo Slovensko, další státy Pobaltí.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
31. prosince 2025 19:16
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
31. prosince 2025 17:21
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě