Roušky se neměly rušit, míní Svoboda z ODS. Vojtěchovi vysvětlil proč

Poslanec, zdravotní expert opoziční ODS a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda avizoval, že se povinné nošení roušek nemělo vůbec rušit a že jeho opětovné zavedení od září považuje za opožděné. Dle jeho názoru jde o jediné efektivní preventivní opatření, po němž lze sáhnout, a které lidem dává na vědomí existenci případného nebezpečí infekce.

"V okamžiku, kdy jsme roušky zrušili, je všichni odhodili a chovali se, jako kdyby tady žádné nebezpečí nebylo,“ nechal se politik slyšet v pořadu Události, komentáře na ČT24. Počínaje začátkem školního roku bude v Česku platit povinnost mít zakrytá ústa i nos ve vnitřních prostorách, tedy i obchodech, obchodních centrech, poštách, veřejné dopravě a školách mimo třídy. Alespoň tak to řekl po pondělním zasedání rady vlády pro zdravotní rizika ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). 

"Velmi jsme diskutovali s epidemiology otázku začátku školního roku. A víme, že ta změna bezesporu bude. Budou tady zhruba dva miliony studentů a žáků, kteří začnou migrovat v městské hromadné dopravě. Obecně se po létě začne nastartovávat ekonomika, lidé se budou koncentrovat v obchodech a podobně,“ řekl šéf resortu zdravotnictví, že jde pouze o preventivní opatření.

"A obáváme se, že z těch současných čísel bychom se mohli dostat ještě na vyšší. Je pravdou, že roušky, stejně jako rozestupy a dezinfekce, jsou zkrátka těmi základními preventivními opatřeními,“ podotkl.

Jsou roušky jediným "všelékem" proti koronaviru?

Že se roušky znovu stanou běžným fenoménem, uvítal bývalý pražský primátor, povoláním gynekolog a poslanec opoziční ODS Bohuslav Svoboda s tím. Podle jeho názoru to ale mělo přijít dřív. 

"Já nerozumím jediné věci, proč jsme to neudělali dávno. Je to asi dva měsíce, co jsem říkal, že roušky by neměly být rušeny. Co máme na boj proti koronaviru? Jenom ty roušky. Žádné jiné preventivní opatření, natož léčebné, nemáme," nechal se slyšet.

"Roušky skutečně mají smysl. Také se podívejte, že všechny země, ve kterých dochází k nové eskalaci onemocnění, roušky zavádějí. Je to jediná věc, kterou máme, která má skutečně preventivní charakter, to znamená, že snižuje infekční náboj mezi lidmi. Proto to nemělo být zrušeno,“ řekl Svoboda.

Dále nastínil také další smysluplnost zakrývání úst a nosu. "Druhá věc je, že roušky mají samy v sobě aspekt informování o nebezpečí. Lidé, když nosí roušku, vědí, že tady je nějaké riziko, které jim hrozí, a jsou ochotni to dělat. V okamžiku, kdy jsme roušky zrušili, je všichni odhodili a chovali se, jako kdyby tady žádné nebezpečí nebylo, a dopadlo to tak, jak to dopadlo třeba v tom baru, kde se všichni tak dlouho objímali, až tam bylo 150 nakažených,“ objasnil pražský exprimátor.

Stejný názor zastává i předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. "Já tomu rozumím, problém s tím nemám, nechtěl bych to nijak zpochybňovat, koneckonců sousední země jako Rakousko nebo Německo roušky používají, kdo tam byl teď na dovolené, tak ví, že třeba v Alpách v lanovkách se rouška musí používat,“ sdělil. 

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler s tím ale nesouhlasí a odvolává se na zdravotnické experty, kteří se opírají o klíčovou imunizaci. 

"Zakončí se to celé, až se zhruba 20 procent populace nakazí tou chorobou anebo až budeme proočkováni," nechal se slyšet. V rouškách spatřuje jediný význam, a to prodloužení průběhu pandemie v času, aby nedošlo ke kolapsu zdravotnictví.

Související

Bohuslav Svoboda

Mám černý kašel, zaskočil primátor Svoboda přítomné na jednání ve Sněmovně

Česko od začátku roku eviduje nárůst počtu případů černého kašle, který si našel i vrcholné politiky. Pražský primátor a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) na středečním jednání sněmovního zdravotnického výboru nečekaně uvedl, že se s tímto onemocněním léčí. V místnosti s ostatními členy výboru strávil několik hodin. 

Více souvisejících

Bohuslav Svoboda Adam Vojtěch (ANO) Roušky a respirátory ministerstvo zdravotnictví Zdravotnictví Roman Šmucler Petr Šonka (Sdružení praktických lékařů) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

Atentátník na Fica přišel o advokátku. Zastupování střelce se vzdala

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy