Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) napadne u soudu vyhlášku, kterou se chystá ministerstvo zdravotnictví zavést povinné očkování proti covidu-19 u vybraných profesí. Kvůli diskriminační povaze ji bude chtít zrušit hned poté, co vyjde ve Sbírce zákonů, sdělila dnes ČTK mluvčí SPD Barbora Šťastná.
Vyhlášku, která má platit od března příštího roku, ministerstvo zaslalo k připomínkám v pátek. Ve Sbírce zákonů by měla vyjít tento týden. Nastupující koaliční vláda nesouhlasí s povinným očkováním lidí starších 60 let.
Povinné očkování by se podle vlády v demisi mělo týkat lidí nad 60 let a některých profesí, jako jsou zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, vojáci, policisté nebo hasiči. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek řekl, že se povinnost bude týkat i strážníků městské policie, dobrovolných hasičů či mediků.
Jakmile ve sbírce vyhláška vyjde, připraví SPD žalobu na její neplatnost. "SPD požaduje uvedenou vyhlášku zrušit, protože ji považujeme za diskriminační," uvedlo hnutí. Odmítá, aby bylo očkování experimentální vakcínou povinné pod hrozbou pokut. Hnutí připomnělo i vyjádření lékařské vakcinologické společnosti, která nesouhlasí s povinným očkováním pro lidi nad 60 let. "Vrcholem absurdity je potom povinné očkování dobrovolných hasičů," tvrdí SPD.
SPD minulý týden neprosadila ve Sněmovně debatu o povinném očkování. Předseda SPD Tomio Okamura návrh zdůvodnil mimo jiné tím, že je absurdní očkovat zdravé lidi, a to jen na základě vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Bylo by to podle něj za hranou právní i lidské etiky. Sněmovna proto měla podle Okamury uložit vládě, aby povinné očkování proti viru SARS-CoV-2 nezaváděla.
Kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v České televizi o víkendu řekl, že nastupující vláda Petra Fialy (ODS) zruší paragraf chystané vyhlášky, který stanoví povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. Pokud profesní organizace budou požadovat, aby v jejich oblasti bylo očkování povinné, Fialova vláda je vyslyší, dodal.
Související
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
očkování , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
před 1 hodinou
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
před 1 hodinou
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
před 2 hodinami
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
před 3 hodinami
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
před 3 hodinami
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
před 4 hodinami
V Polsku zněly sirény, do vzduchu vzlétly F-16. Neznámý objekt po sobě nechal desetimetrový kráter
před 5 hodinami
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
před 6 hodinami
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
včera
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
včera
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
včera
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
včera
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
včera
Češi se s Knížákem rozloučí v příštím týdnu. Pohřeb s poctami bude v Praze
včera
Nejtragičtější letecká havárie v Československu se stala před 50 lety
včera
Podruhé za léto může být 40 stupňů. Diví se i meteorologové
včera
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
včera
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
včera
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
včera
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
Většina obyvatel Spojených států se domnívá, že prezident Donald Trump se dostatečně nevěnuje nejzásadnějším problémům, které zemi v současnosti trápí. Podle nového průzkumu veřejného mínění agentury SSRS pro stanici CNN vyjádřilo nespokojenost s prezidentovými prioritami rekordních 73 procent respondentů, zatímco pouze 27 procent dotázaných má za to, že se hlava státu soustředí na správné záležitosti. Tento stav odráží rostoucí skepsi veřejnosti ohledně vojenského angažmá v Íránu i přetrvávající obavy ze stagnující ekonomiky.
Zdroj: Libor Novák