Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) žádá o předložení dalších důkazů ohledně zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Do doby, než budou předloženy přímé důkazy, by se podle něj neměly zhoršovat vztahy s jinými zeměmi.
Česko již kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle vicepremiéra a pověřeného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) paralyzovalo její chod.
Orgány činné v trestním řízení pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska, řekl v pondělí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Exploze neměla nastat na území ČR. Dnes Zeman uvedl, že výbuch ve Vrběticích není z právního hlediska prověřován jako trestný čin teroristického útoku.
Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) řekl, že na pondělním zasedání výboru ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek sdělil, že na základě zjištěných nepřímých důkazů a probíhajícího vyšetřování zatím není možné zahájit trestní stíhání a soudní řízení.
"SPD žádá o předložení dalších důkazů pro závažná obvinění," řekl Okamura. Evropa se podle něj nyní potýká i s hrozbou válečného konfliktu například vzhledem k situaci na Ukrajině. "Byl bych velmi nerad, aby byla Česká republika zamotána do nějakého mezinárodního válečného konfliktu. Musíme k tomu opravdu přistupovat s chladnou hlavou, s rozvahou, každé obvinění dvakrát zvážit, zdali se skutečně zakládá na reálných důkazech," dodal.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
před 1 hodinou
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
před 1 hodinou
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
před 2 hodinami
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
před 3 hodinami
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
před 4 hodinami
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
před 5 hodinami
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 5 hodinami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 6 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 7 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 7 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 8 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 10 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
Íránský ministr zahraničí Abbás Araghčí v pátek oznámil, že Hormuzský průliv je s okamžitou platností zcela otevřen pro všechna obchodní plavidla. Toto rozhodnutí se vztahuje na zbývající období desetidenního příměří, které bylo dříve uzavřeno mezi Izraelem a Libanonem. Vodní cesta, která byla od začátku války s Íránem fakticky uzavřena, je nyní přístupná po koordinovaných trasách určených íránskou námořní organizací.
Zdroj: Libor Novák