Tlak na Dostálovou roste. K auditu o Babišovi se chce dostat senátní komise

Šéf dočasné senátní komise Zdeněk Nytra z klubu ODS požádal ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO)i Evropskou komisi o zveřejnění, případě poskytnutí pouze pro práci komise, auditu o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Komisi Senát zřídil, aby dohlížela na proces auditu.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Klára Dostálová (ANO)
doporučujeme

Dokument, který do Česka doputoval v pátek, odmítá Klára Dostálová zveřejnit s odvoláním na jeho důvěrnost. Podle Nytry je zpráva konečná a měla by být zveřejněna.

Nytra současně připomenul, že koncem října komise vyzvala příslušná ministerstva, aby nevyplácela dotace holdingu Agrofert, který Babiš převedl do svěřenských fondů. Babiš dnes ve Sněmovně konstatoval, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude. Podle Nytry má pravdu, ale jenom vzhledem k tomu, že dotace nejprve žadatelům vyplácí stát ze svého rozpočtu, až následně je proplácí unie. "Do Bruselu se vracet nebudou, ani z něj nepřijdou," konstatoval s tím, že bude na ministerstvu financí, aby žádalo o navrácení peněz do státního rozpočtu.

Česko má v souvislosti s auditem přijít podle médií o velkou část unijních dotací holdingu Agrofert. Deník N psal o ztrátě 451 milionů korun, později stamilionů korun. Podle serveru Info.cz jde o 235 milionů korun. Audit údajně konstatuje, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože je i nadále konečným vlastníkem Agrofertu, i když ho vložil do svěřenských fondů. 

Potom, co obdrží českou verzi auditu, bude mít Česko dva měsíce na to, aby uvedlo, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s doporučeními obsaženými v materiálu. Pokud by Česko část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení u Evropské komise.

Protože vláda dokument zveřejnit odmítá, uvažuje o jeho publikaci pražský magistrát, který je účastníkem řízení. Alespoň závěry auditu očekává také česká pobočka organizace Transparency International. Při výzvách k zveřejnění listiny argumentuje doporučením evropské ombudsmanky. Na Evropskou komisi se ve věci zveřejnění dokumentu obrátila i část českých europoslanců.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

2. světovou válku rozpoutal i Sovětský svaz? KSČM rozhořčilo usnesení…

14.12.2019 17:37 Aktualizováno KSČM odsoudila usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde…

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce…

14.12.2019 17:11 Aktualizováno Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze…

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

14.12.2019 14:41 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Návrat exministra Ludvíka? ČSSD ho posílá do boje o Senát

14.12.2019 09:27 ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama