Unáhlené rozvolnění může způsobit další vlnu. Pokud bude křivka klesat, služby bych otevřel, říká Třešňák

Místopředseda Sněmovního výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák varuje před neuváženým rozvolňováním, které by mohlo způsobit další případnou vlnu koronavirové pandemie. Pirátský poslanec však souhlasí, že by se do konce dubna mohly provozovny služeb, obchody anebo zahrádky restaurací otevřít, jak uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes. „Může se ale tak stát jedině za předpokladu, že křivka bude mít klesající tendenci. Osobně nevím, z jakých modelů pan Hamáček vycházel, v současné chvíli nemám žádná relevantní data k dispozici,“ říká pro EuroZprávy.cz Petr Třešňák.

Petr Třešňák (Piráti)
doporučujeme

Stojí si za svým přesvědčením, že služby se ani během koronavirové pandemie neměly zavírat. Místopředseda Sněmovního výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák by s Piráty jejich provoz zachoval. „Samozřejmě jen tehdy, pokud by se dodržovala přísná hygienická opatření a jasně stanovená kritéria. Jako Piráti se dlouhodobě vymezujeme proti zavření služeb či obchodů,“ tvrdí.

Bývalý starosta Mariánských Lázní důrazně varuje, aby z úlevy, že čísla nakažených klesají, nedošlo k unáhlenému rozvolnění, jehož jsme byli svědky začátkem loňského prosince. „Rozhodně bych brzdil přehnaný optimismus, i když pandemie ustupuje. Abych mohl rozvolňovat, musím mít k dispozici jasná relevantní data. Netuším, z jakých modelů pan Hamáček vycházel, když jako případný termín pro otevření služeb, obchodů i zahrádek stanovil konec dubna. Pokud nebudou jasné podklady, pak je každé rozvolnění nebezpečné,“ říká zákonodárce na adresu šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD).

Třešňák se neobává, že by po otevření restauračních zahrádek rapidně vzrostla nákaza, protože u lidí, kteří jsou posilněni alkoholem, hrozí, že nebudou dodržovat rozestupy či nosit respirátory. „Je nutné si bohužel uvědomit, že koronavirus tady s námi ještě nějaký čas bude, a tak riziko bude hrozit vždy. Proto je zapotřebí apelovat, aby se i na restauračních zahrádkách dodržovala přísně nastavená hygienická opatření. Lidé by se i u piva měli chovat zodpovědně,“ přeje si.

Pandemický zákon už neumožní zavřít okresy

Bývalý zastupitel Karlovarského kraje vítá, že po zrušení nouzového stavu padnou okresní uzávěry. „Pandemický zákon už takovou pravomoc nemá, a tak je jisté, že tolik limitující a zatěžovací opatření se zruší. Nemyslím si, že by uzávěra okresů stála za výrazným poklesem infikovaných. Piráti zmíněné opatření, které zabraňovalo cestování do jiného regionu, vždy kritizovali a nesouhlasili s ním,“ míní.

Jaderný inženýr i přes možné riziko nákazy volá po otevření škol. Část z nich by měla ožít od příštího pondělí. „Návrat žáků do lavic už nesnese odklad. Skutečně reálně hrozí, že například na specifických místech jako je jaderná energie nebudeme mít následovníky, a to platí i o mnoha jiných oborech, když studenti prakticky letos přišli o celý školní rok,“ má strach. Poslanec je pro zavedení rotační výuky, proti níž se v rozhovoru pro Radiožurnál nedávno vymezil premiér Andrej Babiš (ANO). „Rotační výuku jsme prosazovali už na podzim, když se začaly zavírat školy, což se nám nelíbilo. Expert na školství za Piráty Lukáš Bartoň se detailně zabývá plánem rotační výuky.“

Absolvent Elektrotechnické fakulty na Západočeské univerzitě v Plzni si moc dobře uvědomuje, že opětovné zavedení školní docházky může způsobit onemocnění covidem-19, a to u pedagogů i rodičů. „Koneckonců já jsem zářným příkladem hrozby infikace, neboť jsem se v zimě nakazil od malé dcery, protože prezenční výuka v první a druhé třídě nebyla do konce února přerušena. Přesto je nutné třídy otevřít a ve škole dodržovat přísná hygienická opatření. Vzdělání je pro nás Piráty naprosto klíčové a primární. Je jedno, zda se jedná o technické či humánní obory,“ soudí pro EuroZprávy.cz poslanec za Piráty Petr Třešňák.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama