Vláda bude s opozicí o podpoře nouzového stavu jednat dál

Vláda nenašla ani po dnešním jednání s opozicí podporu pro prodloužení nouzového stavu, o něž ve čtvrtek požádá Sněmovnu. Jednání s Piráty a STAN a zřejmě i koalicí ODS, TOP 09 a lidovců by měla pokračovat ve středu, řekl novinářům po schůzce vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Jan Hamáček
doporučujeme

Nevyloučil, že vláda by mohla v krajním případě vyhlásit i nouzový stav nově, i když to podle právníků vnitra může hraničit s obcházením ústavy.

Jednat o prodloužení nouzového stavu podle Hamáčka odmítlo hnutí SPD, už dříve komunisté. "Mám pocit, že si všichni uvědomujeme závažnost situace," řekl. Dodal, že na schůzce opozice jednala o některých podmínkách obecně. Očekává, že další jednání budou následovat ve středu.

"Zazněly priority, neřekli nám podmínky pro prodloužení nouzového stavu," uvedl. Rád by dospěl se stranami k širšímu konsenzu. Z priorit SPD podle vicepremiéra vyplynulo, že s podporou hnutí menšinový kabinet počítat nemůže. Pokud většinu vláda nenajde, hrozí podle Hamáčka ve zdravotnictví katastrofa. "Není plán B, jak situaci vyřešit," řekl. Pokud by stav nouze prodloužen nebyl, mohl by kabinet jen hledat cesty, jak dopady minimalizovat, uvedl.

Vyhlásit nový nouzový stav by mohlo podle Hamáčka znamenat obcházení Ústavy ČR. "Otázka je, zda by to mohlo fungovat jako poslední záchranná brzda," uvedl. Zcela tuto možnost nevyloučil. "Když se řítíte do zdi, tak hledáte cestu, abyste nenarazili," uvedl.

Koalice opozičních ODS, TOP 09 a lidovců dnes požádala, aby poslanci projednali ve středu, před čtvrteční schůzí o žádosti vlády o nouzovém stavu, alespoň v prvním čtení návrh odškodňovacího zákona. Lídři koalice to uvedli dnes před zahájením jednání Sněmovny. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ale řekl, že zařazení bodu na středeční jednání nepředpokládá. Podle Hamáčka je možné o této podmínce mluvit. "Jednání ještě nekončí," uvedl. Pevný termín další schůzky zatím podle něho stanoven nebyl.

Podle návrhu odškodňovacího zákona by měl stát platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Obnovit by opozice chtěla také odpuštění odvodů pro živnostníky a malé firmy. Koalice Spolu žádá také postupný návrat žáků a studentů do škol. V první fázi by se měla prezenční výuka obnovit pro první stupeň a deváté třídy základních škol a maturitní a závěrečné ročníky škol středních. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 také chtějí, aby vláda předložila krizovou legislativu a pandemický zákon. Piráti a STAN podmiňují podporu kabinetu například zlepšením kompenzací.

Žádost o další prodloužení nouzového stavu do 16. března vláda schválila v pondělí. Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února. V minulých případech podpořili vládu poslanci KSČM, kteří ji v dolní komoře tolerují. Širší vedení komunistů ale v pátek doporučilo poslancům tentokrát pro prodloužení nehlasovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci odmítli prodloužit nouzový stav. Vláda vyhlásila nový

26.02.2021 22:05 Aktualizováno Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové…

Sněmovna neschválila příspěvek lidem v karanténě. O postizích firem…

26.02.2021 21:28 Aktualizováno Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení…

Hamáčka vyzvali, aby zveřejnil skutečného dodavatele testů

26.02.2021 18:57 Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je…

Zeman podepsal pandemický zákon a zdvojnásobení příspěvku pro OSVČ

26.02.2021 17:44 Prezident Miloš Zeman podepsal pandemický zákon, který dnes schválila Sněmovna. Norma umožní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama