Vláda prodlouží omezení volného pohybu. Vrchol epidemie teprve přijde

Vláda pravděpodobně minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu. České televizi to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Současné nařízení platí do 1. dubna. Vláda by se prodloužením měla zabývat na jednání vlády na počátku týdne, poprvé se kabinet sejde již v pondělí.

Vláda ČR
doporučujeme

Volný pohyb po celé republice vláda zakázala už 15. března s účinností do 24. března. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení či na pobyty v přírodě a parcích.

V pondělí 23. března vláda zákaz volného pohybu prodloužila do 1. dubna a ministerstvo zdravotnictví zároveň vydalo omezení sdružování, podle kterého se mohou lidé na veřejně dostupných místech pohybovat nejvýše ve skupinkách po dvou. Výjimku z omezení sdružování mají členové jedné domácnosti, účastníci pohřbů nebo lidé vykonávající své povolání či podnikatelskou činnost. Nově ministerstvo také nařídilo lidem, aby od ostatních udržovali alespoň dvoumetrový odstup, pokud je to možné.

Prodloužení volného pohybu o týden Vojtěch označil za minimální dobu. Do 1. dubna vláda na počátku tohoto týdne prodloužila i další svá nařízení, která například zakazují maloobchodní prodej, zavírají restaurace nebo povolují otevření úřadů jen na dva dny v týdnu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v České televizi občany opět vyzval, aby vládní nařízení dodržovali. Pokud by podle něj nebyla zavedena, bylo by nyní v ČR 10.000 nakažených. K dnešnímu večeru bylo prokázaných nemocných 2743. Vrchol epidemie Babiš očekává v dubnu. Za důležité označil pondělní zkušební spuštění projektu tzv. chytré karantény, při kterém se úřady budou pokoušet nalézt lidi, se kterými byli nakažení v kontaktu, pomocí moderních technologií. Babiš věří, že pokud projekt uspěje, tak ČR virus porazí. Pro pilotní projekt vláda vybrala Jihomoravský kraj.

Premiér se vyjádřil i k víkendovému sporu ministrů zdravotnictví Vojtěcha a vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Ti se dostali do rozepře na twitteru ohledně distribuování ochranných pomůcek. Babiš je na pondělní vládě požádá, aby spory neřešili veřejně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ODS vrací úder Klausovi. Program máme, jen ho nečetl, vzkazuje Kupka

07.07.2020 11:25 Vztahy mezi tradičně pravicovou stranou ODS a jejím bývalým předsedou a někdejším prezidentem…

MPSV zvažuje zvýšení přídavků na děti, rozšířit se má i okruhu příjemců

07.07.2020 11:13 Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti. Dosáhnout by na ně…

ČSSD podporuje prodloužení programu Antivirus do konce roku

07.07.2020 09:49 Vládní sociální demokracie podporuje prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus s příspěvky na…

Být jako Němci, covid-19 už se v Karviné nešíří, říká expert

07.07.2020 09:34 Situace na Karvinsku, které je teď momentálně lokálním ohniskem nákazy nového typu koronaviru, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy