Změny v obměně průkazů postižených vláda asi označí za nadbytečné

Za nadbytečný vláda zřejmě označí poslanecký návrh, který by měl v některých případech zjednodušit postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením. U lidí, kteří jej mají přiznaný trvale, by se neposuzoval podle předlohy jejich zdravotní stav. Podle podkladů pro pondělní schůzi kabinetu to ale platí už nyní. Zákonodárcům by proto vláda ANO a ČSSD měla k předloze poslat záporné stanovisko.

Vláda ČR
doporučujeme

Při vydání nového průkazu pouze kvůli skončení platnosti dosavadního průkazu se zdravotní stav žadatele už podle nynější právní úpravy neposuzuje a navrhovaná změna je nadbytečná, napsali vládní legislativci do předběžného stanoviska, které bude kabinet schvalovat.

Skupina předkladatelů zejména z řad lidovců ale tvrdí opak. Je podle nich běžnou praxí, že nárok na nový průkaz posuzuje posudkový lékař správy sociálního zabezpečení i v případech, kdy je zřejmé, že se zdravotní stav postiženého člověka nezměnil. "Tímto zbytečným postupem dochází k velkému zatížení celého systému a současně i jeho zcela zbytečnému zdražení," napsali autoři v důvodové zprávě. Lidem do 18 let průkazy vydává úřad práce nejvýše s pětiletou platností a dospělým s desetiletou platností.

Novela stanoví, že úřad práce by postiženého člověka s trvalým nárokem na průkaz vyzval dva měsíce před skončením jeho platnosti, aby mu dodal aktuální fotografii. Ke dni skončení platnosti dosavadního průkazu by úřad vydal průkaz nový. Změna by podle předkladatelů zamezila případům, kdy jsou postižení lidé kvůli dlouhému posuzování žádosti o výměnu průkazu bez tohoto dokladu. Dočasně tak ztrácejí nárok například na parkovací průkaz, na bezplatnou dopravu v městské hromadné dopravě a na slevu ve vnitrostátní vlakové a autobusové dopravě.

O předloze rozhodnou zákonodárci. Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení. Není ale jisté, zda ji stihne projednat do konce volebního období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Pompeo přijede vzkřísit skomírající demokracii. Bagatelizováním…

09.08.2020 16:30 KOMENTÁŘ – Dokonale poznal, jaké zákeřné zlo představuje, když sloužil jako velitel tankového…

Komunisté terčem smíchu. Lidé dívku z fotobanky parafrázují

09.08.2020 14:22 KSČM, která si pomocí plakátu mladé dívky s heslem "Být komunistou je in" chtěla získat voliče, se…

Transparency chce přezkum Babišova střetu zájmů, obrátila se na…

09.08.2020 14:16 Transparency International (TI) podala podnět k ministerstvu spravedlnosti, aby přezkoumalo…

Zeman tráví dovolenou na Vysočině, opět vyplul v gumovém člunu na rybník

09.08.2020 14:11 Prezident Miloš Zeman je na dovolené na Vysočině. Tradičně se proplul na svém oblíbeném gumovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama