PŮVODNÍ ZPRÁVA | Porazit se můžeme spíš zbabělostí a leností, než aby nás někdo převálcoval, říká expert k hrozbě světové války

EuroZprávy.cz oslovily vojenského experta Tomáše Řepu z Univerzity obrany v Brně s tím, jestli existuje reálná hrozba třetí světové války. Podle něj se svět změnil z bipolárního v multipolární, a proto zatím neexistuje možnost, že se globální konflikt vyplatí většině zemí. Ty mocné a lidnaté v dnešní době sledují hlavně své zájmy. Ve hře není ani použití jaderných zbraní – útočník by se tím připravil o psychologický argument odstrašení. 

Jaderné výhružky se v dnešní době dají pokládat spíše za tabu. „Vyhlášení jadernými výhružkami jsou pouze představitelé ruské politiky,“ nastínil s tím, že zbraně hromadného ničení jsou argumentem více politickým než vojenským. „V momentě, kdy by je kdokoliv použil, připraví se o psychologický argument odstrašení,“ vysvětlil Řepa pro EuroZprávy.cz.

Podle něj použití, byť i taktické jaderné zbraně postrádá smysl, protože zamoří velkou oblast. „Nevíme, jak daleko jsou schopni v Rusku zajít, ale zatím jakákoliv jimi vytyčená červená čára byla překročena – dodány na Ukrajinu byly či ještě budou všechny zbraně, o kterých v Moskvě prohlašovali, že to tvrdě oplatí a ztrestají,“ poznamenal.

Jedná se tedy spíše o psychologickou hru. „Pokud bude dlouhodobý trend v degradaci ruských ozbrojených sil pokračovat v tempu jako doposud, tak je to neudržitelné a nefinancovatelné,“ doplnil.

Naplňuje se tak podobný scénář jako v první a druhé světové válce, a to z německého pohledu. „Rusko si vybralo expanzi za hranice násilným způsobem a mohutné zbrojení na úkor potřeb svých vlastních občanů. Přitom to nejzásadnější, co ruská armáda postrádá, jsou technologie a skutečně sofistikované zbraně,“ míní Tomáš Řepa.

Doporučené články

Navíc se ty nejlepší zbraně vychvalované ruskou propagandou na bojišti nepředvedly úplně nejlépe nebo jich je málo. „Ukrajinci se přitom zlepšují i když platí ohromnou cenu. Jak vidíme, ani přes přechod na válečnou ekonomiku nejsou Rusové schopni situaci zvrátit a ztrácí budoucnost. Ta totiž neleží ve zvětšeném území, anexích a okupaci,“ popsal s tím, že největší stát světa jistě další území navíc nepotřebuje. „Budoucnost země leží hlavně v jeho mladé generaci.“

K tomu se v Ruské federaci zhoršila demografická situace. „Je tristní, covid a válka krizi násobně zhoršily. S tímto problémem se potýká pochopitelně i Ukrajina, ale jakmile válka skončí, ti lidé budou mít na výběr,“ uvedl.

Rusko i po případně prohrané válce bude představovat hrozbu. „Nebuďme naivní a nepředstavujme si, že se v Rusku přes noc může změnit nejen režim, ale i mentalita lidí, kteří přemýšlí úplně jinak než běžný občan západní či střední Evropy,“ zdůraznil Řepa.

Co se změnilo od dob Rudé armády?

Podle vojenského experta Rudá armáda ve své době představovala ohromný kolos, který by neměl být podceňován. „Ne každý sovětský generál či maršál byl věčně zpitý mužik bez schopnosti improvizace slepě poslouchající nadřízené, jak si to někdy může člověk představovat. Sovětská velitelská škola sice byla založena na direktivním přístupu, ale našli bychom i řadu důstojníků, kteří uvažovali pokrokověji,“ shrnul.

Potíž byla spíše v řízení sovětskými komunisty. „Ti se také chovali velmi odlišně podle toho, kdo zrovna získal moc. Jiný byl Sovětský svaz za Chruščova, jiný za Brežněva, absolutně jiný za Gorbačova,“ vyjmenoval Řepa.

Přímé válečné angažmá –v omezeném rozsahu leteckých sil v Koreji, či naopak téměř neomezeném rozsahu jako v Afghánistánu. bylo spíše výjimečné. „Naopak velmi časté byly intervence ve třetích zemích po světě, posílání zbraní či instruktorů do Afriky, latinské Ameriky či Asie. A také poměrně časté byly rovněž zásahy proti vlastním neukázněným satelitům – v Maďarsku 1956, Československu 1968. Velmi závažnou také byla sovětsko-čínská roztržka v roce 1969,“ pokračoval.

I poněkud umírněný Michail Gorbačov vyslal roku 1991 tanky do Pobaltí ve snaze potlačit hnutí za nezávislost. „Ta tendence navždycky svírat pevně v rukou země, které považuji za svoji sféru vlivu, tam zkrátka byla až do posledních dnů totalitního SSSR, byť režim 80. let je samozřejmě nesrovnatelný například s tím Stalinovým v 50. letech.“

Doporučené články

Podobnost mezi záminkami k napadání sousedních zemí mezi SSSR a Ruska podle Řepy tedy není náhodná. „Je to absence katarze v ruské společnosti, kterou stále řídí lidé, kteří na doby SSSR vzpomínají s nostalgií. A není to rozhodně jen případ samotného Putina,“ doplnil Řepa.

Rusko své velmocenské postavení už dávno prohospodařilo, jak uvedl expert. „Válka na Ukrajině to jen dále urychlí. Mnoho států si navíc uvědomilo, ze bude maximálně omezovat dovozy fosilních paliv z Ruska, když to tyto prostředky využívá ke zbrojení a vedeni války,“ podotkl.

Nikomu se nechce platit za zvyšování nebezpečí – a to včetně Maďarska, které avizovalo, že chce také diverzifikovat svůj dovoz klíčových surovin. „Navíc i význam surovin, které Rusko prodávalo, může rychle klesat s rozvojem nových technologií,“ konstatoval expert.

Třetí světová není reálná

Důležité je vnímat ekonomické aspekty války, protože je to právě ekonomika, která umožňuje vedení jakéhokoliv konfliktu. Proto zřejmě ani nehrozí konflikt mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. „Ta konfrontace tedy není moc pravděpodobná, o jaderném scénáři už byla řeč, a ani ten mi pravděpodobný nepřijde,“ poznamenal.

Řepa rovněž odmítl, že by Rusko bylo vůbec schopné NATO čelit. „Drtivá většina ruských sil je nasazena na Ukrajině, a ani tak to nestačí k přetavení v ruské vítězství. Naopak Ukrajinci mají na značné části front inciativu ve svých rukou, a postupují i proti připravené ruské obraně, což ukazuje na to, že přes veškerý dlouhý čas, který dostali Rusové na přípravu, Ukrajince podcenili.“

Další ústup z pozice respektované síly Rusové ukázali nedávno v Náhorním Karabachu. „Ázerbájdžán ukázal, že pro něj Rusové nepředstavují mocnost, kterou by museli respektovat. Rusko přitom mělo být rozhodcem arménsko-ázerbajdžánského konfliktu,“ přiblížil expert. Hrozí, že takových konfliktů v okolí Ruska ještě přibude.

Pokud by Rusové stáli proti Severoatlantické alianci bez Spojených států, budou jejich šance jen velmi malé. „Myslím, že jen samotné Polsko by bylo pro Rusko velkou výzvou. Velká Británie na Ukrajinu dodává mnoho kvalitních zbraní a ty na bojišti nacházejí uplatnění. I bývalá světová supervelmoc jen tímto rozhodnutím Rusko dále oslabuje. Německo či Francie dodávají také nemálo typů zbraní, na které Rusko nenachází odpověď. Nějaká otevřená konfrontace tedy za stávající situace také není pravděpodobná,“ vysvětlil Řepa.

Doporučené články

Pokud by i přes všechny tyto faktory došlo k velkému konfliktu, nešlo by o třetí světovou válku. „Nebyla by zcela světová. Indie či další velké, lidnaté či bohaté země, sledují své zájmy. Z války na Ukrajině nadšené určitě nejsou, ale zůstávají neutrální. Kdyby se ale měl odehrávat nějaký další konflikt v Evropě, nemají na něm co získat,“ podotkl Řepa.

Číně také vyhovuje současná specifická situace a vazalský vztah „surovinového ruského přívěšku čínské ekonomiky,“ jak Řepa situaci nazval. „V čínském zájmu není úplná porážka či vítězství nikoho, spíše vyčerpání Západu a Ruska v konfrontaci mezi sebou. Čína má navíc mnoho vlastních závažných výzev. I její situace se proměňuje, stávající model společenské smlouvy čínských komunistů s obyvatelstvem ve smyslu prosperita a konzum za loajalitu, nemusí fungovat donekonečna, když se kola ekonomiky zadrhnou.“

Největší komunistická země nemůže růst donekonečna. „Čína se může radikalizovat, ale na rozdíl od Ruska před zahájením války na Ukrajině – je větší velmoc ekonomická než vojenská,“ poznamenal.

Řepa zdůraznil, že třetí světová válka není úplně prázdným symbolem vytvořeným na bázi strachu a strašlivých zkušeností z první a druhé světové války. „Svět se proměňuje, podoba konfliktů také, jen jejich podstata v touze po moci, území či penězích, se příliš od úsvitu dějin nemění. Sám termín třetí světová válka nemám rád, myslím si, že se nadužívá. Já myslím, že žijeme v jakémsi pokračování studené války, svět však už není bipolární, ale multipolární,“ vysvětlil.

Globální konflikt, kdy by velké části světa stálo za to jít do války, podle experta ale nehrozí. „Pokud ale budeme posuzovat i další vojenské domény jako například kyberprostor, tak o probíhající válce určitě hovořit můžeme – je levnější a více skrytá než ta konvenční, přesto obdobně závažná. Jen představa paralýzy systému, například u řízení dopravy či přístrojů v nemocnicích, je velmi znepokojující a do jisté míry už se to děje,“ přiblížil.

Proto je nutné budovat robustní ochranu s tím, že je nutné vzít v úvahu u nebezpečné šíření dezinformací. „Například zpochybňování funkčnosti demokratických institucí a pravidelného střídáni u moci na základě volby občanů. To vše se zapojením jak státních, tak nestátních aktérů,“ popsal expert dění v západním světě.

Jiný případ jsou autokratické režimy. „Když se podíváte na autokratické režimy či diktatury po světě, svým občanům rozhodně nenabízejí lepší život nebo perspektivu. Spíše absolutní kontrolu, cenzuru, spravedlnost pouze pro vyvolené a stagnaci,“ vyjmenoval Řepa.

Ještě nedávno bylo termín „válka“ tabu, připomněl. „Společnost jako by žila s nasazenými růžovými brýlemi. Třetí světová válka je nadnesený termín a v mnoha ohledech nesedí. Konflikty a hrozby kolem nás, kdy náš blahobyt, prosperita a hodnoty jsou samozřejmostí a není třeba se o ně rvát a bránit naše chybující, přesto funkční instituce, nám znovu připomínají, že tomu tak není.“

Řepa svá slova doplnil výrokem: „Kdo je připraven, není překvapen.“ „Na závěr ještě dodám, že přes všechno, co se děje, narozdíl od mnoha generací našich předků, můžeme každý za sebe, a minimálně do jisté míry i ve svém okolí, ovlivnit mnohé. To je něco, co vůbec není málo. Výzva je to tedy jak celospolečenská, tak individuální. Další vývoj ukáže, za co jako země stojíme. Porazit se můžeme spíše sami svojí zbabělostí a leností, než že by nás měl někdo převálcovat,“ uzavřel.

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 

Více souvisejících

válka Tomáš Řepa

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy