Mají se děti v době pandemie vrátit do škol? Čtenáři EZ jsou jasně proti

Pandemie koronaviru se mimo řady dalších odvětví a oblastí každodenního života promítla také do školství. Vyjma některých vysokých škol zůstává většina školních zařízení nadále zavřená, žáci a studenti by se ale měli postupně vracet do lavic v průběhu května. Zeptali jsme se čtenářů serveru EuroZprávy.cz, jestli s tímto návrhem souhlasí.

Facebooková anketa serveru EuroZprávy.cz měla značný dosah a oslovila desítky tisíc lidí, z nichž necelá tisícovka se zapojila do diskuze. Z ní vyplývá, že velká část čtenářů je proti tomu, aby se děti v květnu vracely do škol.

V plném rozsahu se přitom do července výuka do škol zřejmě nevrátí. Stát je plánuje otevírat postupně. Nejméně počítá návrh na uvolnění škol a školských zařízení s návratem žáků 2. stupňů základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

Pokud to vývoj šíření nemoci dovolí, pro maturanty se dveře škol otevřou 11. května a skupinám mladších školáků 25. května. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by se po 25. květnu na první stupeň mohly vrátit ty děti, pro které není covid-19 rizikový a které nebydlí s nikým z ohrožených skupin lidí, tedy třeba s prarodiči.

Ve školách by se děti zařadily do patnáctičlenných školních skupin. Ostatní by zatím zůstali doma, stejně jako starší či chronicky nemocní učitelé. I z toho důvodu by měla pokračovat v neomezené míře také dosavadní výuka na dálku.

Ministr očekává, že této možnosti využijí rodiče 40 až 60 procent dětí. Z provozních důvodů chce, aby rodiče dali ředitelům minimálně týden předem vědět, zda jejich dítě k výuce nastoupí.

Plaga tvrdí, že děti se ve skupinách nebudou učit podle standardního rozvrhu. Dopoledne budou dělat úkoly, které jim nyní přicházejí vzdálenou formou, a odpoledne bude skupina fungovat jako školní družina.

Návrat žáků a studentů do škol v květnu se ale nezamlouvá jak ředitelům škol, podle kterých nastane zmatek, tak ani veřejnosti. Té vadí například návrh, aby děti chodily do škol v rouškách.

Na to ostatně upozornila i čtenářka, jejíž příspěvek získal nejvíce kladných ohlasů "Nesouhlasím, vy víte jak to dítě na tu nemoc zareaguje? A sedět 8hod v lavici s rouškou? Já mam co dělat a to jedu autem a rychle domu nemůžu dýchat. Toto je vážně nejdebilnější nápad! Asi potřebujete aby hodně lidí umřelo, nejhorší je že člověk se nemůže rozhodovat sám, ale musí dodržovat vládní nařízení skoro 2 měsíce ho dodržujeme, šíjou se roušky atd a pak přijdou s tímhle nápadem? To je výsměch," uvedla čtenářka.

Její příspěvek získal více než dvě stě kladných ohlasů, podobný názor ale má i autorka druhého nejpopulárnějšího komentáře. "Větší nesmysl si neumím představit v praxi. Už v šatně ho ztratí, ve třídě v tom nevydrží, napít se a najíst se (kde a jak) chichi. Roušky budou všude, vymění si je, nenajdou je. A pak, budou je ochmatávat z horní strany. Místo učení bude bordel. Viděli jste už třídu a lavičku, na které je výkres, voda, barvy. Děti vyměňují vodu v kelímcích a nevidí dobře na cestu, zakopnou o aktovku, rouška klouže......... Nenutila bych je do toho, bobánci malí," uvedla čtenářka.

Velkou popularitu získal i komentář čtenáře, který se obává, že by děti mohly nemoc covid-19 šířit dál. "Co astmatici a děti se špatnou imunitou???????.. Hlavně budou přenášet do rodin, k seniorům..." uvedl.

"Hlavně spoustu dětí jezdí do škol autobusy a jinou dopravou u nás je školní autobus úplně plný, hrozně by mně zajímalo kdo tam zajistí, aby děti měly rozestup případně drželi odstup od seniorů," upozornila další čtenářka serveru EuroZprávy.cz.

"Rozhodně ne!!! Ve škole je hrozný vzduch během celého roku a ještě všem “zaplácnout” pusu hadrem?! Buď ať je pustí v červnu bez omezení, aby alespoň chvíli byly se spolužáky nebo ať už to uzavřou s nástupem v září," napsal jiná čtenářka v dalším populárním příspěvku.

Z ankety serveru EuroZprávy.cz také vyplývá, že mnoho rodičů je už nyní rozhodnuto, že své děti do školy nepustí. "Svou dceru do školy nepustím dokud nebude ten hnus na ústupu,neohrozím ji!!" napsala jedna ze čtenářek.

"Určitě nejsem pro moje dcera je astmatička a má nemocný srdce jestli to schválí nepustím ji do školy," píše další čtenářka. "Ne prostě ne!!! A jestli schválí aby děti do škol chodili, tak moje děti do školy nedám!!! " napsala další.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 31 minutami

před 53 minutami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy