Ve školách dnes kvůli situaci kolem koronaviru začala první týden fungovat výuka na dálku. Učitelé stále dolaďují způsob komunikace a práce s některými žáky a rodiči. Některé rodiny mají potíže s technickým vybavením nebo neumějí ovládat požadované počítačové programy. Na hodnocení toho, jak spolupráce funguje, je ale příliš brzo. Vyplývá to z ankety ČTK mezi řediteli škol v Praze. Podle ministerstva školství mají rodiče povinnost na vzdělávání dětí dohlédnout.
"Zatím s tím začínáme. My jsme minulý týden středu, čtvrtek a pátek využili k tomu, abychom si všechno ujasnili, udělali si komunikační kanály a až v závěru týdne jsme to začali rozjíždět," řekl ředitel ZŠ Mezi školami v Nových Butovicích Petr Vodsloň. "Na vyhodnocení ohlasů je brzo, protože to vlastně dneska bylo první den," doplnil ředitel ZŠ Vratislavova Jiří Trunda.
Vláda rozhodla o uzavření škol kvůli koronaviru minulé úterý, zakázána je přítomnost žáků v nich od středy 11. března do odvolání. Ministerstvo školství doporučilo pokračovat ve výuce na dálku. Na dotaz ČTK dnes tiskové oddělení úřadu napsalo, že výuka je pro děti povinná a rodiče mají povinnost dbát na vzdělávání svých dětí. "V tomto krizovém stavu děti nemají prázdniny a pod dohledem rodičů si mají plnit své povinnosti," uvedlo ministerstvo.
Vodsloň a Trunda zatím od učitelů nemají informace o zásadních problémech ve spolupráci s žáky a rodiči. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého většina rodičů snahu o vzdělávání na dálku uvítala.
Podle ředitelů školy stále zjišťují, jaké jsou limity zejména na straně žáků a rodičů. Školy mohou využívat různé programy online, rodiny ale musí mít doma vhodné technické vybavení a fungující internetové připojení. "Zjišťujeme, že spousta rodičů a žáků komunikuje na úrovni facebooku nebo e-mailu, ale nejsou schopni pracovat v požadovaných programech," uvedl Trunda. Učitelé jsou s nimi v kontaktu a snaží se to řešit.
Podle Trundy by distanční vzdělávání formou zadávání úkolů a cvičení na doma mohlo fungovat bez potíží zhruba měsíc. Pokud by ale děti musely zůstat doma déle, školy by začaly mít problémy s naplňováním cílů výuky. Nyní většina z nich zadává dětem různé opakovací úkoly a cvičení na doma. Probírání nové látky nechávají školy zpravidla zatím na později.
Problém je také podle Trundy to, že ministerstvo školství doporučilo výuku na dálku, ale nenařídilo ji. "My nejsme schopni přimět všechny děti, aby se do toho zapojily," řekl Trunda. Podle něj to znamená, že školy stejně budou muset novou látku později probrat znovu. "Nemůžeme to zkoušet a považovat to za probrané, pokud nějaký - byť malý - počet žáků to neabsolvuje," dodal.
Ředitelé se shodli, že distanční výuka je pro učitele časově mnohem náročnější než prezenční vzdělávání. Podle Černého tráví přípravou učiva a komunikací s jednotlivými žáky a rodiči celé dny.
Související

Dvakrát to cvaklo, popsala učitelka zásah proti útočníkovi ze školy v Rudolfově

Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá
učitelé , ministerstvo školství , rodina , děti , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
před 1 hodinou

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 2 hodinami

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 3 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 4 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 4 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 5 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 6 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 7 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera
OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.
Zdroj: Libor Novák