Chleba levnější nebude, říká se. Naopak. Přesto to Čechům nestačí

Praha - Argument "chleba levnější nebude" je mezi Čechy velmi oblíbený, ačkoliv realita ukazuje pravý opak. V rámci Evropské unie je tato potravina u nás jedna z nejlevnějších. Přesto o ni Češi ztrácí zájem.

V Česku spotřeba chleba klesá, a to i přes to, že je u nás oproti ostatním státům Evropy mnohem levnější. Za kilo platíme průměrně 22 korun, zatímco například v sousedním Rakousku je cena až dvakrát vyšší. Nejlevnější chléb lze koupit je v Bulharsku, následuje Rumunsko, Maďarsko a Litva. Páté místo zaujímá právě Česká republika.

Cena chleba je u nás trvale nízká a podle pekařů neodpovídá jeho hodnotě, což je znepokojuje. Spotřebitelská cena 1 kg chleba stagnuje již od roku 2007 a zákazník dle Českého statistického úřadu zaplatil v srpnu loňského roku za chléb 22,06 Kč.

"Nízká cena neumožňuje pekařům investovat do rozvoje, řádně odměňovat své zaměstnance, ani zlepšovat nabídku pro zákazníky. Pekaře dnes trápí vysoké náklady na energie, pohonné hmoty i služby. Nízké ceny způsobily, že každý sedmý pekař od roku 2000 zkrachoval," komentuje situaci předseda Svazu pekařů Jaromír Dřízal.

V České republice přitom dnes chléb vyrábí přes 700 pekáren. Každý den vyprodukují okolo 1 milionu bochníků, což je na 280 tis. tun chleba ročně. Za rok 2014 připadlo na každého Čecha 40 kg této potraviny. Každý Čech tak ročně utratí za chléb v průměru necelých 1 000 Kč.

Přesto spotřeba pečiva podle údajů Svazu pekařů postupně klesá. Největšího propadu se dočkalo pšeničné pečivo, mírný pokles ale zaznamenal i chléb, jehož prodej se v roce 2014 po mnohaletém propadu mírně zvýšil.

"V roce 2014 se vyrobilo v České republice 278 868 tun chleba. Roční spotřeba chleba po mnohaletém poklesu zaznamenala mírný nárůst. Zvýšila se o 0,7 kg, z 39,3 kg v roce 2013 na 40,0 kg na osobu v roce 2014. Jedním z důvodů zvýšení spotřeby chleba je pestřejší nabídka chlebového sortimentu, výživová jedinečnost této potraviny a přesun preference spotřebitelů od pečiva ze zmrazených polotovarů k levnějšímu chlebu," uvedl Svaz pekařů.

Nyní je situace opačná a chlém postupně nahrazují v kuchyni jiné potraviny jako těstoviny nebo rýže. Svou roli n atom mají ale i fastfoody. Přesto, když už Češi po chlebu sáhnout, vyberou si mnohdy raději dražší variantu.

"Se zvyšující koupěschopností se spotřebitelé začínají orientovat na speciální a dražší druhy chleba. Nejoblíbenější však stále zůstává klasický pšeničnožitný Konzumní chléb či jeho pomoučněná varianta Šumava. Nekupují se velké bochníky chleba, ale jejich dělené části. Téměř třetinu chlebového sortimentu dnes tvoří speciální druhy, celozrnné a vícezrnné chleby," tvrdí Svaz pekařů.

Související

Pečivo, Ilustrační fotografie

Ceny pečiva dál porostou. Pekaři řekli, o kolik zdraží

Ceny pečiva by letos měly růst jen v řádu jednotek procent a nemělo by už docházet ke skokovému zdražení jako v minulém roce. V tiskové zprávě to uvedl Svaz pekařů a cukrářů v ČR. Průměrná cena kilogramu konzumního chleba byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v prosinci loňského roku meziročně o polovinu vyšší.

Více souvisejících

pečivo Obchody

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Rusové tvrdí, že sestřelili dvě řízené střely Storm Shadow

Rusko se bez předložení důkazů pochlubilo úspěchy své protivzdušné obrany. Státní média citovala sobotní vyjádření ministerstva obrany, podle kterého armáda sestřelila za poslední den přes deset dronů a především dvě střely Storm Shadow. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy