Češi zůstávají i po pandemii věrní kamenným obchodům

Češi se vlivem pandemie koronaviru masově nepřesunuli k nákupům potravin na internetu. Tuto formu volí pětina lidí, je to o pět procentních bodů více než před začátkem šíření nákazy v roce 2019. Služby on-line supermarketů ještě nikdy nevyzkoušelo 56 procent českých zákazníků.

 Za největší nevýhody nákupů potravin na internetu lidé označili příplatek za dopravu a riziko, že dodané produkty nebudou kvalitou nebo množstvím odpovídat objednávce. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti KPMG. Data má ČTK k dispozici.

Nákupy potravin na internetu podle KPMG nejčastěji využívají lidé mezi 25 až 44 lety, z větších měst, s vyššími příjmy. Ve virtuálních nákupních košících dominují trvanlivé potraviny, nejméně často do nich zákazníci vkládají čerstvé ryby. Frekvence nákupů potravin na internetu není příliš vysoká, jen jednou měsíčně si nákup nechává dovézt čtvrtina lidí.

"Pouze šest procent respondentů nakupuje potraviny on-line několikrát týdně, dalších 22 procent jednou týdně. Podíl těch, kteří nakupují potraviny on-line jenom příležitostně, párkrát za rok, se téměř nemění a zůstává mezi 22 a 24 procenty," uvedla partnerka KPMG odpovědná za maloobchod Martina Štegová. Dodala, že nákupy potravin na internetu rostou, ale ne tak rychle, jak mnozí očekávali. V průzkumu 32 procent lidí uvedlo, že tuto formu zajištění potravin nikdy nevyzkoušelo a ani to neplánuje.

Do kamenných obchodů chodí 31 procent lidí méně často než před pandemií a dělá větší nákup. Menší obchody, kde se pohybuje méně lidí, upřednostňuje 12 procent dotázaných. Prodejny se samoobslužnými pokladnami nebo jinou bezkontaktní formou nákupu vyhledává vlivem pandemie devět procent Čechů.

"Na druhou stranu platí, že třetina zákazníků je zvyklá na samoobslužné pokladny a využívají je pokaždé, když mohou. Skenovací služby typu Scan and Go používá hlavně stejná skupina lidí jako samoobslužné pokladny. Nemožnost takového způsobu platby tak může znamenat potenciální ztrátu zákazníků, zvláště těch s menšími nákupy," řekl Lukáš Cingr, který v KPMG vede tým zaměřený na digitalizaci. Překážkou v používání samoobslužných pokladen je podle něj malý odkládací prostor na zakoupené zboží a nejistota lidí, zda zboží načítají správně.

Při nákupech potravin v kamenných obchodech 81 procent zákazníků oceňuje, že si může zboží prohlédnout a osahat. Tři z deseti lidí jsou spokojeni, že je nákup spojený s fyzikou aktivitou. Cestu do obchodu vnímají jako vítanou procházku.

Průzkum KPMG uskutečnila loni v listopadu mezi 1000 respondenty.

Související

Více souvisejících

nákupy Obchody

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy