Vejce a jejich užití v kuchyni. Každý druh se hodí na něco jiného

Vejce máme odjakživa spjatá s takzvaným kurem domácím neboli lidově řečeno slepicí. Dokážete si ale představit taková volská oka z husího, krůtího, kachního či snad dokonce pštrosího vajíčka? A proč jsme vlastně tak výhradně zaměření jenom na slepičí vejce?

Užití všech možných druhů vajec od různého ptactva, z nichž můžete taktéž v kuchyni vytvořit doslova vrcholnou delikatesu, rozebral web zena-in.cz. Nevynechal ani ta divoká či dokonce exotická. 

Kachní vejce

Jsou zpravidla zelenobílá či čistě bílá, váží 90 g a mají své místo nejen v Číně, nýbrž i Spojeném království, kde ale slouží spíše jako meziprodukt při pečení. Jejich chuť je výrazná a žloutek hodně zabarvený. Ve srovnání s jejich slepičími protějšky mají také víc tuku a mastnější konzistenci. Z tohoto důvodu je potřeba je podrobit delší tepelné úpravě, jelikož je u nich větší riziko případného přenosu některých nemocí, třeba salmonely. Ve vodě by se měla vařit minimálně 20 minut. 

Husí vejce

Vejce husí jsou křídově bílá a váží 200 g. Je ale škoda, že je ne každý měl tu čest ochutnat. Například v pečených moučnících se osvědčila, jelikož je dokáží hezky zvláčnit. Vařená vejce ale jako taková asi nepůjdou každému po chuti, jelikož jsou málo tučná a ve srovnání s těmi kachními jemnější. I tak si ale zachovávají svojí olejnatou příchuť. Stejně jako u kachen zde platí zásada, že je potřeba je vařit déle, jelikož u všech vodních ptáků je zvýšené riziko potenciální infekce salmonelou. 

Krůtí vejce

Jsou krémová až nahnědlá a váží 75 g. Svou chutí jsou hodně podobná těm slepičím, ale díky dvojnásobné velikosti je snadno poznáte. Osvědčená jsou kupříkladu v pečivu. Sehnat je ale není vůbec snadné, jelikož farmáři zpravidla nabízejí jen ta násadová, která jsou určená k líhnutí a dalšímu chovu krůt pro maso.  

Perliččí vejce

Mají světle hnědou nebo bílou barvu a jsou světle kropenatá. Jejich skořápka je hodně silná, a proto jsou dlouhodobě skladovatelná. Na rozdíl od slepičích vajíček jsou o něco menší (25 g), ale za to jsou vynikající. Lze je ochutnat například natvrdo. Navíc se dobře jímají například v salátu a mají doslova úžasný apetit. 

Křepelčí vejce

Zde máme tu čest s kropenatými miniaturními vejci (15 g), která jsou vyhledávanou pochoutkou, ať už do aspiků, salátů nebo marinád. Jedná se o snad nejchutnější drůbeží vejce. Nejsou-li uvařená zcela natvrdo, pak jim zůstane zachována smetanová konzistence i chuť. Obsahují rovněž také velké množství vitamínů. Díky tomu, že mají křepelky tělesnou teplotu 42 stupňů, netrpí infekcemi. Pevnost skořápek jejich vajec navíc znamená také zvýšenou odolnost vůči různým mikroorganismům. 

Pštrosí vejce

A zde nyní přicházíme k exotickému ptactvu, která ani neumí létat, ale za to velmi rychle běží. Vejce pštrosů váží zhruba 600 až 1300 gramů a jsou tak silná, že je velmi obtížné je i rozbít. Rozhodně se nejedná o běžnou denní rutinu, kdy klasické slepičí vajíčko rozklepnete na pánev pomocí vidličky či jiného lehkého nástroje. 

Podaří-li se vám to ale, pak máte přímo vynikající večeři pro celou rodinu. Nejedná se ale zrovna o nejlevnější záležitost, jelikož jeden kus stojí 300 až 500 korun. Budete-li si je ale chtít vařit natvrdo, pak je potřeba počítat s tím, že to zabere více než hodinu.

Související

Vejce

Ceny českých producentů vajec jsou v rámci EU podprůměrné

Čeští producenti vajec měli o čtvrtinu nižší ceny než jejich polská konkurence, ukázala data Evropské komise. Oproti unijnímu průměru byly ceny nižší asi o pětinu. Podle drůbežářů je kolem 70 procent vajec dovážených do ČR ze sousedního Polska. 
Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 

Více souvisejících

Vejce recepty, vaření - kuchyň potraviny jídlo drůbež ptáci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy