Vejce a jejich užití v kuchyni. Každý druh se hodí na něco jiného

Vejce máme odjakživa spjatá s takzvaným kurem domácím neboli lidově řečeno slepicí. Dokážete si ale představit taková volská oka z husího, krůtího, kachního či snad dokonce pštrosího vajíčka? A proč jsme vlastně tak výhradně zaměření jenom na slepičí vejce?

Užití všech možných druhů vajec od různého ptactva, z nichž můžete taktéž v kuchyni vytvořit doslova vrcholnou delikatesu, rozebral web zena-in.cz. Nevynechal ani ta divoká či dokonce exotická. 

Kachní vejce

Jsou zpravidla zelenobílá či čistě bílá, váží 90 g a mají své místo nejen v Číně, nýbrž i Spojeném království, kde ale slouží spíše jako meziprodukt při pečení. Jejich chuť je výrazná a žloutek hodně zabarvený. Ve srovnání s jejich slepičími protějšky mají také víc tuku a mastnější konzistenci. Z tohoto důvodu je potřeba je podrobit delší tepelné úpravě, jelikož je u nich větší riziko případného přenosu některých nemocí, třeba salmonely. Ve vodě by se měla vařit minimálně 20 minut. 

Husí vejce

Vejce husí jsou křídově bílá a váží 200 g. Je ale škoda, že je ne každý měl tu čest ochutnat. Například v pečených moučnících se osvědčila, jelikož je dokáží hezky zvláčnit. Vařená vejce ale jako taková asi nepůjdou každému po chuti, jelikož jsou málo tučná a ve srovnání s těmi kachními jemnější. I tak si ale zachovávají svojí olejnatou příchuť. Stejně jako u kachen zde platí zásada, že je potřeba je vařit déle, jelikož u všech vodních ptáků je zvýšené riziko potenciální infekce salmonelou. 

Krůtí vejce

Jsou krémová až nahnědlá a váží 75 g. Svou chutí jsou hodně podobná těm slepičím, ale díky dvojnásobné velikosti je snadno poznáte. Osvědčená jsou kupříkladu v pečivu. Sehnat je ale není vůbec snadné, jelikož farmáři zpravidla nabízejí jen ta násadová, která jsou určená k líhnutí a dalšímu chovu krůt pro maso.  

Perliččí vejce

Mají světle hnědou nebo bílou barvu a jsou světle kropenatá. Jejich skořápka je hodně silná, a proto jsou dlouhodobě skladovatelná. Na rozdíl od slepičích vajíček jsou o něco menší (25 g), ale za to jsou vynikající. Lze je ochutnat například natvrdo. Navíc se dobře jímají například v salátu a mají doslova úžasný apetit. 

Křepelčí vejce

Zde máme tu čest s kropenatými miniaturními vejci (15 g), která jsou vyhledávanou pochoutkou, ať už do aspiků, salátů nebo marinád. Jedná se o snad nejchutnější drůbeží vejce. Nejsou-li uvařená zcela natvrdo, pak jim zůstane zachována smetanová konzistence i chuť. Obsahují rovněž také velké množství vitamínů. Díky tomu, že mají křepelky tělesnou teplotu 42 stupňů, netrpí infekcemi. Pevnost skořápek jejich vajec navíc znamená také zvýšenou odolnost vůči různým mikroorganismům. 

Pštrosí vejce

A zde nyní přicházíme k exotickému ptactvu, která ani neumí létat, ale za to velmi rychle běží. Vejce pštrosů váží zhruba 600 až 1300 gramů a jsou tak silná, že je velmi obtížné je i rozbít. Rozhodně se nejedná o běžnou denní rutinu, kdy klasické slepičí vajíčko rozklepnete na pánev pomocí vidličky či jiného lehkého nástroje. 

Podaří-li se vám to ale, pak máte přímo vynikající večeři pro celou rodinu. Nejedná se ale zrovna o nejlevnější záležitost, jelikož jeden kus stojí 300 až 500 korun. Budete-li si je ale chtít vařit natvrdo, pak je potřeba počítat s tím, že to zabere více než hodinu.

Související

Vejce

Ceny českých producentů vajec jsou v rámci EU podprůměrné

Čeští producenti vajec měli o čtvrtinu nižší ceny než jejich polská konkurence, ukázala data Evropské komise. Oproti unijnímu průměru byly ceny nižší asi o pětinu. Podle drůbežářů je kolem 70 procent vajec dovážených do ČR ze sousedního Polska. 
Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 

Více souvisejících

Vejce recepty, vaření - kuchyň potraviny jídlo drůbež ptáci

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy