VIDEO: V Praze se testuje britský autonomní elektrobus. Čeká to i Brno. Vypadá velice futuristicky

V Praze probíhá testování autonomního elektrobusu, který má zajímavý a neobvyklý design. Tento testovací program bude rozšířen také do Brna. Zároveň je tato služba dostupná pro veřejnost a umožňuje objednat si zdarma jízdy. Informuje web Carscoop.

Britská společnost Aurrigo International se sídlem v Coventry zahájila v Praze s testováním autonomních autobusů, do kterého investuje téměř 300 000 eur. Testování je součástí projektu Living Lab for Autonomous Public Transport (LivingLAPT), který je financován Evropskou unií.

Pokud vám Aurrigo nic neříká, jde o britskou společnost, specializující se na vývoj a výrobu elektrických a autonomních dopravních prostředků, včetně elektrických autobusů a malých elektrických vozidel pro městskou a veřejnou dopravu. Tam patří také testovaný minibus, dlouhý necelých 6 metrů.

Autonomní autobus Aurrigo Auto-Shuttle se nyní testuje v České republice a Velké Británii a společnost plánuje v blízké budoucnosti odstranit lidského operátora. Autonomní autobus Aurrigo Auto-Shuttle se nyní testuje v České republice a Velké Británii a společnost plánuje v blízké budoucnosti odstranit lidského operátora. Foto: Aurrigo

Testování tohoto autonomního elektrobusu je přístupné veřejnosti a zájemci si mohou objednat jízdu k vyzkoušení. Momentálně je dostupné v Praze, avšak testování bude pokračovat také v Brně a nakonec se ukončí ve britském Milton Keynes. Toto je první testování elektrického autobusu Aurrigo na pevninské Evropě. Zatím v něm bude sedět jako „první pomoc“ i řidič, později by ho měl kontrolovat na dálku operátor. Díky tomu doufá, že si cestující zvyknou na používání autobusu bez řidiče, zatímco bude vyvinuta plně autonomní technologie. 

Tato tři města, mezi nimiž jsou dvě česká, byla vybrána pro testování s ohledem na různorodost povrchové úpravy jejich cest, jako jsou například dlažební kostky, a také na skutečný stav těchto cest. Výzkumníci se budou soustředit nejen na schopnost autonomního autobusu tyto různé povrchy zvládat, ale také na to, jaký má tato technologie ohlas u veřejnosti. Zajímá je, jaká je veřejná zvědavost na tuto technologii a do jaké míry je veřejnost ochotna jí důvěřovat.

Právě se přehrává: Cambridge Shuttle Deployment

Cambridge Shuttle Deployment Video: Aurrigo Driverless Technology

Společnost vyvinula celý autobus, včetně autonomního řízení a příslušného softwaru, ve vlastní režii. Tímto způsobem chtějí zajistit optimální propojení mezi hardwarovými komponenty, senzory a softwarem.

Avšak, co se týče parametrů tohoto autonomního autobusu, zatím nevykazuje velký potenciál pro komerční nasazení. Omezuje ho nízká kapacita cestujících, omezená rychlost a dojezd. Konkrétně, autobus nabízí pouze osm sedadel a místo pro vozíčkáře. Je vybaven elektromotorem s výkonem 30 koní, což mu umožňuje dosáhnout maximální rychlosti 20 km/h, a dojezd dosahuje 120 km.

Pokud máte zájem vyzkoušet si tento britský autonomní elektrobus, můžete si rezervovat místo během zkušební jízdy na tomto odkazu pomocí naskenování QR kódu. Autobus je k dispozici v Praze od 15. září do 5. října, jízda trvá přibližně 15 minut a je zdarma.

Související

Samořídící vůz Uber

Inženýr má problém. USA jej viní z krádeže technologie pro autonomní auta

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo trestní oznámení proti bývalému vysoce postavenému inženýrovi firmy Alphabet Anthonymu Levandowskému. Viní ho, že předtím, než přešel do společnosti Uber Technologies, ukradl z Alphabetu technologii pro samořídící auta, napsala agentura Reuters. Právník Levandowského prohlásil, že jeho klient nic neukradl a že se těší na to, že bude moci při řízení prokázat jeho nevinu.

Více souvisejících

autonomní řízení Brno Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy