Praha/Ženeva – Jak jsme vás již informovali, český velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka se musí do konce dubna předčasně vrátit do České republiky. Problémy mu způsobila jeho manželka Alena, která na twitteru údajně zveřejňovala velmi nevhodné příspěvky. Žena kvůli tomu drsně zaútočila na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a ten si to nenechal líbit.
Alena Borůvková, která je stejně jako její manžel a Zaorálek členkou ČSSD, loni v květnu opustila českou diplomacii. Za posledních několik desítek hodin na twitteru napsala více než stovku velmi rozzlobených komentářů. „Od ledna t.r. jsem dle dohody s ministrem nebyla na sítích. Zde jsem až od včerejška. Odvolání, bezdůvodné. Média ovšem důvod najít musí,“ napsala například.
Dle mého střízlivého názoru má Zaorálek slíbené místo premiéra, ale musí do mlátičky ještě narvat několik desítek "nepohodlných". @mzvcr
— Alena Borůvková (@AlenaAlboruvka) 31. března 2017
Zmínila se také o důvodu, proč podle ní celé kauza vypukla. „Dle mého střízlivého názoru má Zaorálek slíbené místo premiéra, ale musí do mlátičky ještě narvat několik desítek "nepohodlných",“ uvedla.
Te člověk jen lže, manipuluje a vydirá lidi, kteří se nemohou bránit. NO to Zaorálek. skončila jsem z něj na Cipralexu. https://t.co/maI7TJzXWs
— Alena Borůvková (@AlenaAlboruvka) 31. března 2017
„Pan Zaorálek si navymýšlel tisíce protiprávních sankcí vůči mé osobě. Proč? Zastala jsem se politického vězně v RF,“ popisuje kauzu ze svého úhlu Borůvková.
Ostře napadla také přímo Zaorálka. „Může někdo vyhodit manžela, protože je do jeho ženy ministr bezvýchodně zamilován? Já to tuším, Luboši, ale toto cesta NENÍ,“ uvedla na sociálních sítích. „Muž, který se bojí mozku podřízené, by nikdy neměl být ministrem zahraničí. Je to za mnou. 3 roky čekání, kdy mu rupne v bedně,“ dodala. „Nemám Tě ráda, nesnáším lidi kolem tebe a myslím, že jsi profesně a zejména lidsky zcela SELHAL. Go to the Hell, Minister.“
Může někdo vyhodit manžela, protože je do jeho ženy ministr bezvýchodně zamilován? Já to tuším, Luboši, ale toto cesta NENÍ. @ZaoralekL
— Alena Borůvková (@AlenaAlboruvka) 30. března 2017
„Ke kauze Borůvky: Manželka velvyslance není zcela soukromou osobou. Spolu s ním reprezentuje ČR.I ona je v podstatě součástí diplomatického sboru (je na diplom.listině). Navíc na ni velvyslanec pobírá příspěvek k platu. My musíme dbát na to, jak se chovají ti, kteří reprezentují ČR,“ vysvětluje Zaorálek prostřednictvím Twitteru.
Lidí v ČR je mi líto. Já sama hladem neumřu, ale na 30 procentech obyvatelstva se přiživují GAUNEŘI.
— Alena Borůvková (@AlenaAlboruvka) 31. března 2017
„Je naprosto nepřípustné, aby někdo v podobné pozici dlouhodobě v mailech, sms či na sociálních sítích útočil nejen na zaměstnance ministerstva, ale i na řadu dalších osob ve veřejném prostoru - novináře,úředníky apod. Řada z nich se na mě obracela, abych situaci řešil. Během posledního roku jsem se s Borůvkou několikrát setkal a snažil se mu vysvětlit, že situace je vážná a že je třeba, aby hlavně on sám začal jednat,“ uvádí šéf české diplomacie.
Nic se prý ale nestalo a problémy pokračovaly dál. „Ostatně jen tweety ženy p. velvyslance za poslední 2 dny mluví samy za sebe. Podstatné je, aby ambasáda České republiky ve Švýcarsku řádně fungovala pro naše ministerstvo i občany ČR. A to bude zajištěno,“ dodal.
Související
Zeman na návrh vlády odvolal velvyslance Borůvku, Zaorálek považuje kauzu za skončenou
Český velvyslanec ve Švýcarsku končí, prý kvůli tweetům své manželky
Alena Borůvková , Lubomír Zaorálek , ministerstvo zahraničí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 2 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 3 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 4 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 5 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 6 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 7 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 8 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 8 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 9 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 10 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 10 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 12 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
Sobotní pražské derby mezi Slavií a Spartou, které mělo být oslavou fotbalu, skončilo pro vršovický klub naprostou pohromou. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) na svém mimořádném zasedání vynesla tresty, které v historii samostatné české ligy nemají obdoby. Výsledkem je nejen ztráta bodů u zeleného stolu, ale také obří finanční postih a uzavření stadionu.
Zdroj: Libor Novák