Praha - Na ruzyňském letišti v Praze v neděli krátce po půl desáté přistálo charterové letadlo ČSA, které z Mexika dopravilo dvě stovky českých turistů. Všichni se po vystoupení z letadla museli podrobit lékařské prohlídce, aby se vyloučilo riziko nákazy virem A(H1N1) pocházejícím právě z Mexika.
Na letišti jsou v pohotovosti termokamery, které dokážou odhalit příznaky nemoci, sanitní vozy, stejně jako stálá lékařská služba v improvizovaných stanech na letištní ploše. Všichni cestující nejprve museli ještě na letištní ploše projít kolem termokamery, která zjistila jejich aktuální tělesnou teplotu. Ti, jejichž teplota se pohybovala v normálu, byli následně odvezeni k odbavení do letištní haly. Několik osob, u nichž kamera odhalila zvýšenou teplotu, museli navštívit lékaře ve stanech. "Minimálně se jednalo o jednu starší paní," řekl po odbavení Lukáš Bek, reportér deníku Právo, který v mexickém Cancúnu strávil 14denní dovolenou.
Podle cestujících jsou opatření přijatá českými úřady přehnaná a s podobnými se nesetkali ani na letišti v Mexiku. "Na letištní ploše nás přivítali lékaři v bílých oblecích s rouškami, připadalo nám to jako v katastrofickém filmu," shrnuli cestující své první dojmy z návratu. Nikdo z českých turistů neměl podle svých vyjádření z nemoci obavy, neboť Cancún leží asi 800 kilometrů od nejbližšího ohniska nákazy. "Víc nás znervózňovaly zprávy a telefonáty z domova," uvedla jedna ze starších turistek.
Související
V Británii se objevil zcela nový typ prasečí chřipky, poprvé ho zaznamenali u člověka
Koronavirus má v Česku dvacetkrát více obětí než prasečí chřipka
prasečí chřipka , mexická chřipka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
před 2 hodinami
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
před 3 hodinami
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
před 3 hodinami
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
před 4 hodinami
Češi se s Knížákem rozloučí v příštím týdnu. Pohřeb s poctami bude v Praze
před 5 hodinami
Nejtragičtější letecká havárie v Československu se stala před 50 lety
před 6 hodinami
Podruhé za léto může být 40 stupňů. Diví se i meteorologové
před 7 hodinami
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
před 8 hodinami
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
před 8 hodinami
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
před 9 hodinami
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
před 10 hodinami
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
před 10 hodinami
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
před 11 hodinami
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
před 11 hodinami
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
před 11 hodinami
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
před 12 hodinami
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
před 13 hodinami
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
před 14 hodinami
Zeptám se Putina na podporu Íránu, prohlásil Trump. Podle médií ho to ve skutečnosti nezajímá
před 14 hodinami
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
Kremelská administrativa připustila nutnost státního zásahu na podporu největšího ruského internetového prodejce Wildberries. Společnost přišla o desetinu svých skladovacích kapacit a obrovské množství zboží v důsledku intenzivních ukrajinských dronových útoků. Kyjev zasahuje tuto platformu záměrně s odkazem na její klíčovou úlohu při zásobování ruské armády. Moskva již zahájila debatu o formě pomoci, přičemž představitelé sektoru očekávají využití státních bank k udržení operativního chodu podniku.
Zdroj: Libor Novák