Nedostatek zubařů v Česku? Kdepak, problém je jinde. Vojtěch už navrhl řešení

Zdravotní pojišťovny by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měly preferovat předávání zubařských praxí místo nových smluv. Novinářům na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne ústního zdraví řekl, že chce s nimi o tom jednat. Podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera není zubařů nedostatek, nechtějí ale ošetřovat jen pacienty na pojišťovnu, protože je to neuživí.

"Počet zubních lékařů není nízký, naopak se zvyšuje. Jsou ale nerovnoměrně rozmístění," řekl ministr. Podle Šmuclera byly v minulosti přidělovány smlouvy nerovnoměrně, zubní lékaři tak přibývali hlavně ve velkých městech. "Jestli někde chybí zubní lékař, tak ho musí zajistit zdravotní pojišťovny," dodal.

Například v Německu a Rakousku podle něj síť řídí tak, že prakticky nepřidělují nové smlouvy, jen obsazují místa po odcházejících do důchodu.

České zdravotnictví vydává ročně 1,5 miliardy korun na amalgamové zubní plomby, podle Šmuclera jich je nejvíc na světě. Zubnímu kazu se přitom lze podle odborníků téměř stoprocentně vyhnout správnou prevencí. "Pokud by se všichni starali o své zuby tak, jak mají - ušetřili bychom spoustu prostředků," doplnil ministr. Ve spolupráci s ministerstvem školství podle něj resort připravuje osvětovou akci na školách, kterou spustí ještě letos.

Chce také výskyt zubního kazu u dětí zmapovat. Podle Šmuclera se některé země EU rozhodly do roku 2027 dětský zubní kaz zcela vymýtit. "Jsou u nás lidé, kteří si zuby nikdy nečistili. Musíme udělat všechno pro to, aby to dělaly aspoň jejich děti," uvedl.

Ve světě podle prezidenta ČSK lidé používají průměrně čtyři až šest zubních kartáčků ročně, na Čechy vychází průměrně 1,15 kartáčku a jen pomalu je učí používat ty mezizubní. "Přitom většina kazů se udělá právě mezi zuby, kde to běžným kartáčkem nevyčistíte," dodal.

Stomatologie je jedním z mála oborů českého zdravotnictví, kde si pacienti za část péče připlácejí. Podle Šmuclera je to i motivační, hodnota zubů je srovnatelná s hodnotou nového auta. Prevencí se dá jejich ztrátě a potřebě drahého implantátu většinou předejít.

Související

Více souvisejících

zubaři Adam Vojtěch (ANO) Roman Šmucler Zdravotnictví zdravotní pojišťovny

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

Hamás hlásí desítky mrtvých po útoku v Gaze. Izraelci prý cílili na velitele teroristů

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy