Praha - Na sanitku si pacienti počkají o pět minut déle, podmínky pro lékařské výkony, jako jsou kastrace, změna pohlaví nebo asistovaná reprodukce, budou nově přesně stanovené. Poslanci vládní koalice ve středu v závěrečném čtení prosadili další zákony zdravotní reformy. Opozice změny ale kritizuje.
Podle zákona o zdravotnické záchranné službě, který ve středu poslanci schválili, mohou lidé nově na sanitku čekat namísto současných patnácti až dvacet minut. Podle ministerstva zdravotnictví analýza dostupnosti zdravotnické záchranné služby provedená v roce 2008 prokázala, že dojezdovou dobu do 15 minut nebylo možné z objektivních důvodů dodržet přibližně u 1970 obcí, tedy zhruba u 1 300 000 obyvatel. V případě dojezdové doby do 20 minut ji pak nebylo možné z objektivních důvodů dodržet v případě 439 obcí, tedy asi u 211 000 obyvatel.
Poslanci nakonec z procesních důvodů nemohli k zákonu načíst obecně podporovaný pozměňovací návrh zajišťující zdravotnickým záchranářům odchodné, tedy takzvané výsluhy. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se však osobně zaručil, že koalice v brzké době podá novelu, která výsluhy pro záchranáře ošetří. "Navrhujeme, aby se hlasovalo nyní bez pozměňovacího návrhu, který řeší výsluhy. Já se ale zavazuji, že výsluhy budou. Předložíme to ve zrychleném čtení," uvedl Heger.
Zákon také upravuje práva a povinnosti záchranářů. Těm předloha umožní vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon jim dovolí ji neposkytnout. Pomoc nemusí záchranáři poskytnout podle zákona ani v případě, že pro její zvládnutí nebyli vyškoleni nebo vybaveni vhodnými technickými či osobními ochrannými prostředky.
Třetím čtením ve středu prošel také zákon, který stanovuje jasné podmínky pro lékařské výkony, jako jsou kastrace, změna pohlaví nebo asistovaná reprodukce. Umělé oplodnění se bude moci nově provádět pouze ženě do 49 let. Zákon se týká i darování krve nebo uznávání nemocí z povolání. Norma také omezuje umělé oplodňování. V původním znění zákona byla maximální hranice věku žen, které mohou lékaři uměle oplodnit, stanovena na 55 let. Sněmovna se však přiklonila k pozměňovacímu návrhu poslanců Pavla Antonína (ČSSD) a Jitky Chalánkové (TOP 09), kteří tuto hranici snížili na 49 let. "Dítě má právo na maminku, nikoliv na babičku," vysvětlili poslanci.
Třetím zákonem, který v budoucnu změní tvář českého zdravotnictví, je novela zákona o zdravotních službách. Norma z dílny ministerstva zdravotnictví nahrazuje zákon o zdraví lidu z 60. let minulého století, přináší například novinky v právech pacientů a je součástí vládní reformy zdravotnictví. "Zavedením zdravotních služeb dochází k přesnější specifikaci zdravotnických subjektů působících ve zdravotnictví," připojil ministr zdravotnictví a doplnil, že pacient by měl být vnímaný jako rovnoprávný partner. Další novinkou v zákoně je podle Hegera vznik Národního zdravotnického informačního systému, který má shromažďovat informace o zdravotním stavu obyvatel na území ČR. Novela zákona je jednou z částí zdravotní reformy, kterou připravila vláda Petra Nečase, a navazuje na zákon o veřejném zdraví z roku 1966. Ten označil ministr zdravotnictví jako na svoji dobu velmi moderní. Jeho nahrazení bylo ale po 45 letech kvůli vývoji společnosti směrem k vyšším právům pacientů i celého zdravotnického systému podle něj nezbytné. Na programu středečního jednání sněmovny byly také zákony sociální nebo důchodové reformy. K hlasování o těchto normách se však poslanci nedostali, jednací řád totiž neumožňuje schvalovat zákony ve třetím čtení po 14. hodině. Koalice sice navrhovala umožnit hlasování i ve středu odpoledne, což však vetovaly poslanecké kluby ČSSD a KSČM. Zákonodárci se tak budou muset sejít znovu v pátek. O všech zákonech, které ve středu poslanci odsouhlasili ve třetím čtení, bude následovně jednat Senát.Kritici ale tvrdí, že pacienti o některá práva přijdou. Opozice poukazuje také na to, že zákon zbytečně mění zavedené pojmy a ve zdravotnictví vznikne chaos. To si myslí i šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní se normy chystaly ve spěchu a postavení pacientů a stav zdravotnictví nezlepší. Podobný názor má i viceprezident lékařské komory Zdeněk Mrozek. Odbory i komora mají k normám řadu výhrad. Odboráři chtějí oslovit senátory, aby zákony ještě upravili a vrátili poslancům.
Související
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 2 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 2 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 3 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 3 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 4 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 6 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
Českou uměleckou obec zasáhla o víkendu smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, jenž stál v minulosti v čele Národní galerie či Akademie výtvarných umění.
Zdroj: Jan Hrabě