Aktivita klíšťat nepolevuje. Proplatit očkování proti encefalitidě chce stále víc Čechů

O proplacení očkování proti klíšťové encefalitidě požádalo největší zdravotní pojišťovnu VZP letos za první půlrok asi o 5500 lidí víc než loni. Kvůli navýšení příspěvku jim pojišťovna vyplatila víc peněz než loni za celý rok, informovala dnes v tiskové zprávě. V ČR působí sedm zdravotních pojišťoven, na očkování přispívají svým klientům všechny.

Ilustrační foto
doporučujeme

Do konce června se klíšťovou encefalitidou podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nakazilo v ČR 158 lidí, víc než loni za stejné období. Méně je případů boreliózy, onemocnělo 1035 osob.

"Na očkování proti klíšťové encefalitidě VZP za prvních šest měsíců letošního roku přispěla svým klientům 67,96 milionu korun, což je více než za celý rok 2019," uvedl v tiskové zprávě mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň. Kromě vyššího počtu žádostí je důvodem i zvýšení příspěvku od ledna z 500 korun na 700 korun.

Od letošního ledna do konce června požádalo o příspěvek 98.171 klientů VZP, loni jich za stejné období bylo 92.595. Zhruba třetina žádostí byla za očkování pro děti, dvě třetiny pro dospělé. Letos šlo o více než 31.700 dětí, zhruba o 2000 víc než loni.

"Ačkoli aktuální letní počasí tomu nenasvědčuje, aktivita klíšťat není utlumena," dodal mluvčí. Odborníci doporučují používat repelenty a případně přisáté klíště odstranit co nejdříve. Zatímco borelióza se přenáší po 24 hodinách, k nákaze virem encefalitidy stačí dvě hodiny.

Podle doporučení SZÚ by mělo být místo s přisátým klíštětem nejdřív vydezinfikované, klíště by se pak mělo vyviklat vhodným nástrojem, například pinzetou. Po odstranění je třeba dezinfekci zopakovat. "Klíště by nemělo být mechanicky drceno nebo mačkáno. Jako nejjednodušší způsob likvidace SZÚ doporučuje zabalení klíštěte do kousku papíru a následné zapálení na nehořlavé podložce," uvedl mluvčí.

Borelióza se léčí nasazením antibiotik a úspěšnost léčby závisí na jejím včasném odhalení. Nemocní jsou unavení a mají zvýšenou teplotu. Typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte či bodnutí jiného hmyzu může mít vybledlý střed, objevuje se asi u poloviny nakažených. Ve druhé fázi mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

Proti viry způsobené klíšťové encefalitidě neexistuje léčba, jen očkování. Loni byl podíl očkovaných v populaci asi 29 procent. Jedna dávka vakcíny stojí 900 korun. Dávky jsou potřeba pro nastolení ochrany dvě a další za rok, potom se přeočkovává každých pět let. Pacienti po nakažení encefalitidou obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Neléčené onemocnění může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u…

14.08.2020 21:19 REPORTÁŽ – Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších…

Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o…

14.08.2020 15:46 Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama