encefalitida

Ilustrační fotografie

Čeští vědci se podíleli na přípravě protilátek na klíšťovou encefalitidu

Mezinárodní vědecký tým, jehož členy byli i zástupci českobudějovického biologického centra a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, připravil účinné protilátky na klíšťovou encefalitidu. Fungují jako okamžitá prevence i jako lék. Protilátky získali lékaři od lidí, kteří encefalitidu prodělali a měli největší imunitní odezvu. ČTK to řekla mluvčí českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR Daniela Procházková.
Ilustrační foto

Aktivita klíšťat nepolevuje. Proplatit očkování proti encefalitidě chce stále víc Čechů

O proplacení očkování proti klíšťové encefalitidě požádalo největší zdravotní pojišťovnu VZP letos za první půlrok asi o 5500 lidí víc než loni. Kvůli navýšení příspěvku jim pojišťovna vyplatila víc peněz než loni za celý rok, informovala dnes v tiskové zprávě. V ČR působí sedm zdravotních pojišťoven, na očkování přispívají svým klientům všechny.
Období klíšťat je tady

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna nepříjemnost, která možná může konkurovat dokonce i samotnému koronaviru. Opět se totiž hlásí o slovo klíšťata šířící nebezpečná nakažlivá onemocnění, mezi něž patří například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.
klíšťata

Proti encefalitidě nebylo očkována ani třetina Čechů

Proti klíšťové encefalitidě bylo v loňském roce podle průzkumu společnosti Ipsos očkováno asi 29 procent Čechů. Mezi mladými dospělými se chrání každý druhý, u starších 55 let každý pátý. Nemoc má ve vyšším věku horší průběh.
Indie, ilustrační foto

V Indii propukla epidemie encefalitidy, zemřelo už 152 dětí

Při epidemii encefalitidy ve východoindickém státě Bihár zemřelo od počátku června už 152 dětí. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady. Většinu úmrtí způsobila hypoglykémie, tedy pokles hladiny glukózy v krvi. Případ podle agentury Bloomberg ilustruje rozklad indického zdravotního systému. Někteří odborníci úmrtí spojují s konzumací liči. Epidemie nepolevuje.
klíšťata

Klíčová encefalitida: Počet nakažených už několikátým rokem roste

Klíšťovou encefalitidou se v Česku nakazilo letos do 11. června 65 lidí, o měsíc dříve bylo podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) případů 15. Výskyt nemoci se zhoršuje s oteplujícím se počasím, vrcholí o letních prázdninách. Do června loni bylo nemocných 138, za celý rok 712. Letos ale sezona začala dříve. Od ledna do dubna byl počet nemocných podle vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jana Kynčla nejvyšší za posledních deset let.
Phill Akers

Náhlá smrt v dovolenkovém ráji: Holčičku (†3) skolil ojedinělý virus, lékaři jí nedokázali pomoci

Exotická rodinná dovolené se pro rodinu z Velké Británie změnila v horor. Malá Ava byla podle rodičů zdravé děvčátko, které mělo rádo balet a plavání a které se těšilo se do školky. Bohužel, v březnu na letišti v Maledivách dostala záchvat a upadla do vegetativního stavu, ve kterém zemřela. Skolil ji virus, kterým se dosud nakazila jen asi dvacítka dětí.
klíšťata

Jak správně vytáhnout klíště? Neopatrnost vás může přijít draho

Klíšťatům se i díky počasí v Česku v posledních dnech daří. Hygienici evidují velké riziko nákazy a doporučují turistům používání repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nepohybovat se mimo zpevněné cesty a nevstupovat do křovin. Co ale dělat, když na sobě klíště najdete přisáté?
Fakta a mýty o klíšťatech

Záludnost encefalitidy? Zpočátku připomíná běžnou letní virózu, pak se to zvrtne

Praha - Loni bylo v Česku registrováno 687 případů klíšťové encefalitidy, letos 139 za první pololetí. Více nakažených ale lékaři zaznamenávají v druhé polovině léta a na podzim. Nemoc mívá zpočátku stejné příznaky jako běžná viróza, nakonec ale může vyústit k zánětu mozku či mozkových blan. Virus se přenáší nejčastěji přisátím infikovaného klíštěte, výjimečně požitím nepasterizovaného mléka či výrobků z něj.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy