S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna nepříjemnost, která možná může konkurovat dokonce i samotnému koronaviru. Opět se totiž hlásí o slovo klíšťata šířící nebezpečná nakažlivá onemocnění, mezi něž patří například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.
Se svou zkušeností se se serverem lidovky.cz podělila Marcela, která v Libereci našla na své zahradě tři klíšťata. Podle informací má cizopasník, který se s radostí přisává na lidi a zvířata, už od května žně. Nejlépe se mu daří v teplu a vlhku, jehož je momentálně dostatek.
"Na nich se dobře množí, je to pro ně snadná potrava. Když je hrabošů víc, pak je i víc klíšťat, protože se snáz roznáší,“ objasnila Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean, kauzalitu mezi přemnožením hrabošů a klíšťat. Právě na těchto hlodavcích si parazité nejvíc "pochutnávají", a pak z nich jako mezipřenašeči šíří nakažlivá onemocnění.
Přestože se klíšťatům nejvíc daří hlavně ve vlhku, tedy u vody nebo na rozhraní smíšených a listnatých lesů a luk, tak nyní se nacházejí na celém českém území. Laboratoř Protean hlásí, že se na ní momentálně obrací i spousta lidí z Prahy, na něž se tito cizopasníci přisáli nejen na zahradách u domů, nýbrž i v parcích.
"Klíště nemá závit, má kusadla, za která je zaháknuté. Ideální je kartička nebo háček se zářezem, které člověk dostane v některých lékárnách,“ varovala vedoucí laboratoře před špatným odstraňováním klíšťat.
V případě, že je klíště malé, pak je nasnadě použití vatového tamponu namočeného do mýdlové vody, díky kterému jej lze velmi snadno vyviklat. Burýšková zároveň také ubezpečila, že není nebezpečné ani použití pinzety, protože zanechaná kusadla lidské tělo samo vypudí jako například třísku. Musí se ale chytnout těsně u kůže.
Nové druhy v Česku
Odborníci zároveň ale také upozorňují, že Česko trápí i neobvyklé druhy klíšťat. V rámci projektu "Najdi pijáka" byl například objeven takzvaný piják lužní, který se momentálně vyskytuje pouze na jižní Moravě a který parazituje především na psech a volně žijících zvířatech.
"Dnes už víme, že se sporadicky vyskytuje téměř po celém Česku a dál se šíří díky cestování psů. Podobně je to i v dalších evropských zemích. S rozšířením roste i riziko babeziózy, což je významné infekční onemocnění psů, které pijáci přenášejí,“ informoval David Modrý z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a Biologického centra Akademie věd.
Ukázalo se sice, že není problém s detekcí patogenu způsobujícího babeziózu, což ale nic nemění na tom, že máme co do činění s novou chorobou. Z tohoto důvodu ho veterinář nemusí vždycky spolehlivě odhalit. Problematické může být i shánění léků, který není dostupný.
Buď jej lze zakoupit v zahraničí, anebo dovézt na speciální výjimku. Nesmí se však otálet, protože pes může na nemoc zemřít velmi rychle, a to i v řádu několika hodin.
Ve výjimečných případech může piják obrátit svou pozornost i na lidi, ale nebezpečný pro ně není. Naopak velice ohrožení jsou koně. Vědci proto v souvislosti s tím žádají jejich majitele, aby jim nalezená klíšťata posílali do výzkumu.
Díky součinnosti veřejnosti se parazitologům podařilo objevit ještě další zvláštní klíště, a to africkou a jihoevropskou hyalommu. Ta sice v Česku trvale nežije, ale mohou jí přinášet stěhovaví ptáci. Tento druh rovněž přežívá na koních a je zdrojem významných nákaz, které mohou být nebezpečné i pro lidi.
"Přirozeně se vyskytuje na Blízkém východě nebo v Africe, kde přenáší některá virová onemocnění včetně takzvané krymsko-konžské hemoragické horečky. A ta může být smrtelným onemocněním pro člověka,“ upozornil Modrý.
Pijáků mají vědci ve výzkumu stovky, zatímco afrických a středomořských klíšťat pouhých dvacet. Obecně je ale výskyt nových druhů těchto parazitů v Česku raritní. Vědci si ale všímají ještě jednoho druhu, a to Rhipicephaluse.
Ten se vyskytuje na Balkáně a ve Středomoří, odkud se může do tuzemska dostat také se psy. Před dvěma lety se mu v Bratislavě dokonce podařilo vytvořit krátkodobou populaci, kterou se ale povedlo úspěšně zlikvidovat. Infekce, které přenáší, jsou nebezpečné zejména pro čtyřnohé domácí mazlíčky.
Související
Klíšťata jsou v úvodu prázdnin na vrcholu aktivity, varovali experti
Klíšťata se v parcích objevují častěji než v lesích. Infikována je téměř polovina, zjistili vědci
klíšťata , encefalitida , zdraví , houbařstí , Příroda , nemoci
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek