Česko patrně zavede karanténu i pro turisty s příznaky Covid-19, říká Hamáček

Ministerstvo zdravotnictví pravděpodobně mimořádným opatřením umožní umístění cizinců do karantény. Opatření by se týkalo turistů, kteří by přijeli z oblasti zasažené novým typem koronaviru a vykazovali by příznaky onemocnění. Novinářům to před zasedáním kabinetu dnes řekl ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Ministerstvo zdravotnictví od soboty nařídilo po návratu z Itálie dvoutýdenní karanténu lidem s trvalým pobytem v ČR a později i cizincům, kteří v Česku trvale či přechodně žijí.

Hamáček uvedl, že nutnost upravit režim turistů v Česku vyplynula z jednání pracovní skupiny, které se uskutečnilo na ministerstvu vnitra. "Ministerstvo zdravotnictví připravuje nové mimořádné opatření. Znamenalo by, že pokud se ukáže, že cizinec byl v nedávné době v místech, která byla postižena, a má příznaky, bude možné rozhodnout o jeho umístění do karantény," řekl Hamáček. Nyní podle něj takový postup možný není.

"Pokud by měl příznaky, dostal by (turista) možnost vrátit se do země původu, což bychom preferovali. Jinak by mu hrozilo umístění do karantény," uvedl Hamáček. Úřady podle něj nemohou zakázat Čechům cestovat do Itálie, pouze jim doporučovat, aby to nedělali.

Opatření vůči turistům i případné změny režimu na hranicích by podle Hamáčka měla probrat vláda a také Bezpečnostní rada státu. "Situaci vyhodnocujeme průběžně, uvidíme, jak se v ČR bude vyvíjet," uvedl. V úvahu podle něj do budoucna připadá i regulace akcí s vyšším počtem osob, případně další opatření.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stav epidemie v ČR v mezinárodním srovnání je unikátní, tvrdí statistici

08.04.2020 19:25 Stav epidemie covid-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle ředitele Ústavu…

Epidemie Covid-19 je v Česku pod kontrolou, ujišťuje Vojtěch. Hamáček…

08.04.2020 18:59 Aktualizováno V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované…

Mrtvých s covid-19 v ČR už je téměř 100. Dnes zatím přibylo 204 případů…

08.04.2020 18:22 Počet zemřelých s nemocí covid-19 dnes v Česku stoupl na 99, od rána přibylo osm obětí. V naprosté…

Chytrá karanténa by dnes měla používat první mapy, prozradil Prymula

08.04.2020 17:23 První paměťové mapy z dat mobilních operátorů jako součást chytré karantény by se podle náměstka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy