Koronavirus: 650 nových případů v ČR, dosud nejvyšší přírůstek od vypuknutí epidemie

Česko zaznamenalo nový rekordní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19, který poprvé překonal hranici 600 za jeden den. Ve středu přibylo 650 nakažených, což je zatím nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie před půl rokem. Dosavadní maximum z předchozího prvního zářijového dne bylo 504.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Laboratoře od začátku března prokázaly nákazu u 25.773 lidí, z nich 425 zemřelo a víc než 18.300 se už vyléčilo. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Kvůli rostoucímu počtu nových případů bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pravděpodobně nutné přistoupit zejména v Praze k dalším opatřením proti koronaviru, zmínil třeba rozšíření pravidel pro nošení roušek. Sám ministr je v domácí karanténě kvůli nákaze hlavní hygieničky Jarmily Rážové, středeční test na covid byl u Vojtěcha negativní. Nákaza se naproti tomu potvrdila u ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška, řekl ministr v České televizi.

Aktuálně nemocných je 7022 lidí, to je nejvíc od začátku epidemie. Za uplynulý měsíc také výrazně přibylo lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici. Od začátku srpna do začátku září stoupl počet hospitalizovaných skoro o polovinu na 172. Množství nakažených ve vážném stavu se za měsíc více než zdvojnásobilo na 40 těžce nemocných. V nemocnicích je nyní 2,6 procenta nemocných, zatímco například na přelomu dubna a května se podíl hospitalizovaných z celkového počtu nemocných pohyboval kolem deseti procent. U většiny pozitivně testovaných má nemoc mírný průběh, někteří jsou úplně bez příznaků.

Přírůstky nakažených byly v posledních dnech opakovaně vysoké. Od začátku dubna až do konce června se denní nárůsty případů držely většinou pod dvěma stovkami, do začátku srpna pak zůstávaly pod třemi stovkami. V posledních třech týdnech se ale třikrát objevily přírůstky kolem pěti stovek za 24 hodin. Ve středu poprvé padla hranice šesti stovek. Rostoucí počet případů souvisí i s častějším a cílenějším testováním - v úterý jich laboratoře provedly skoro 11.000, což je dosavadní maximum. 

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 64 nových případů covidu-19. Následuje okres Třebíč a Praha se zhruba 50 případy na 100.000 obyvatel za uplynulý týden, víc než čtyři desítky nakažených v přepočtu na obyvatele evidují také okresy Mělník, Beroun a Svitavy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha spustila informační web k očkování proti koronaviru

26.01.2021 13:10 Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web…

Očkování proti covidu dostalo podle ČLK 104.000 zdravotníků

26.01.2021 12:23 Očkováno proti covidu-19 bylo podle České lékařské komory do soboty asi 104.000 zdravotníků. Dvě…

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 10:25 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Blatnému odešel další klíčový člověk, končí náměstek Šedo

26.01.2021 09:33 Na ministerstvu zdravotnictví dnes končí náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama