Lékaři založili iniciativu Lékaři pomáhají Česku. Má přinést do ordinací testy na covid-19

Navzdory klesajícímu počtu nově nakažených je koronavirová situace u nás nadále špatná. Česko má jedno z nejvyšších počtů úmrtí na světě s covidem-19 v přepočtu na počet obyvatel a zvyšuje se i množství lidí v nemocnicích a pacientů ve vážném stavu. Ve snaze zastavit tento nelichotivý trend se skupina lékařů rozhodla založit iniciativu Lékaři pomáhají Česku, která má za cíl zapojit ordinace do testování pomocí antigenních testů.

Zatímco Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel a odhalilo 38 359 nakažených, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných, Česko od plánů na plošné testování upustilo. 

Vláda pouze schválila testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb, jak pro zaměstnance, tak i pro klienty. Testování bude zahájeno 9. listopadu a budou k němu využity antigenní testy, které jsou levnější a rychlejší než standardní laboratorní vyšetření.

Samotné testování obyvatel ale zůstává beze změny a PCR testům budou nadále podrobeni lidé, kteří vykazují příznaky či přišli do styku s nakaženými, stejně jako tomu bylo doposud. To ale vzhledem k situaci nemusí být dostačující, a proto se skupina lékařů rozhodla převzít iniciativu do vlastních rukou.

Před několika dny proto vznikla nová výzva Lékaři pomáhají Česku, za kterou stojí například uznávaný stomatolog a vysokoškolský pedagog na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Radek Mounajjed, revmatoložka a majitelka centra Medical Plus Eva Dokoupilová, inovativní stomatolog a jeden ze zakladatelů značky "Můj zubař" Daniel Černý a řada dalších praktických lékařů a stomatologů.

Iniciativa má za cíl připojit ordinace ambulantních lékařů do testování pomocí antigenních testů, kdy by jejich cílovou skupinou měli být jak pacienti, tak i pracovní týmy a jejich okolí. "Vše bude probíhat velmi jednoduše pomoci rychlého antigenního testu který během několika minut při vstupu do ambulance. Je třeba zdůraznit, že se nejedná o protilátkový test s kapky krve. Antigennový test nám poskytne přímý průkaz viru u pacienta v danou chvíli. Odběr může probíhat z nosu nebo z krku. Toto testování lze porovnat s průchodem bezpečnostním rámem na letišti," doplnil pro EuroZprávy.cz jeden ze zakladatelů iniciativy Radek Mounajjed.

Testování je důležité nejen pro včasný záchyt infikovaných jedinců, ale podle Mounajjeda je i klíčové v ochraně zdravotního personálu. "Cílem naši iniciativy je aby tyto testy byly hrazeny z veřejného rozpočtu. Náklady na tento typ testování zdaleka nedosahuje ekonomických škod způsobených rozvinutou pandemií. PCR testy jsou přibližně 10X dražší než antigenní testy. V případě pozitivního testu bude výsledek zadán do centrální databáze. Další kroky budou standardní tedy v režií praktického lékaře a hygienické stanicemi" vysvětlil stomatolog.

Výzva je založená na zkušenostech z mnoha zemí a je určena všem ambulantním zařízením napříč všemi specializacemi, tedy včetně praktických lékařů a stomatologů. Podle Mounajjeda se navzdory tomu, že je teprve v počátcích, setkává s velkým zájmem lékařů, profesních organizací i spolků.

"Kolegové mají velkou chuť přidat pomocnou ruku. To nám dává naději že se podaří naši vizi pravidelného testování populace prosadit. Všem nám je jasné, že virus ještě určitou dobu s námi bude. Jestli se chceme vrátit aspoň částečně do normálnímu života budeme muset nastavit systém pravidelného testování a tím včasného záchytu infikovaných jedinců. Ambulantní péče kterou projde velké množství pacientů je pro systém testování zcela vhodným místem," uvedl pro EuroZprávy.cz stomatolog.

Iniciativa je plně apolitická, má ale za cíl vyzvat Vládu k součinnosti v realizaci testování v ambulancích. Podle Mounajjeda už probíhají jednání s ministerstvem zdravotnictví, které tuto výzvu přivítalo a její aktivity pravidelně konzultuje.

"Cílem těchto konzultací je od začátku vytvářet funkční model, který vyhovuje provozu ambulantních praxí a splňuje organizační předpoklady MZČR. Ze strany ČLK a jejího prezidenta MUDr. Kubka máme pozitivní reakci. Přes kladnou odezvu velké části zubařské komunity jsme se dle našeho očekávání podpory ze strany prezidenta ČSK doc. Šmuclera dosud nedočkali. Vzhledem k jeho známým veřejným postojům jsme ani s jinou odezvou nepočítali," tvrdí Mounajjed.

Iniciativa se také stává aktivní na sociálních sítích. Na kanálu na YouTube například zveřejnila záznam debaty představitelů výzvy s infektology Petrem Smejkalem z IKEMu a Davidem Řezáčem z Ústřední vojenské nemocnice o antigenních testech a jejich vlivu na epidemiologii aktuální pandemie a klinické proveditelnosti.

Související

Více souvisejících

lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy