Ministerstvo jedná o protilátkovém léku, který chce nasadit Německo

Ministerstvo zdravotnictví jednalo se zástupci firmy Regeneron, jejíž lék chce pro léčbu koronavirové infekce nasadit Německo. Úřad nyní čeká na podklady od firmy. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek řekl, že Česko má o lék zájem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes řekl, že nákup nevylučuje.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Černý řekl, že se zástupci firmy jednal, společnost má nyní dodat další podklady. Poté se ministerstvo rozhodne. "Nevylučujeme to. Pokud to bude účelné, budeme o to mít zájem," doplnil Blatný.

Lék americké firmy Regeneron, který jako první v Evropské unii hodlá nasadit Německo, je na bázi monoklonálních protilátek. Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kláry Brunclíkové jde o neregistrovaný lék, který je nadějný, zatím ale nemá definitivně potvrzenou účinnost při léčbě covidu. Jeho použití za epidemie může podle SÚKL povolit ministerstvo zdravotnictví, jako to dříve udělalo například s experimentálním lékem Remdesivir.

Registraci nemůže léku vydat každý stát sám, stejně jako u vakcín proti koronaviru by musela registraci udělit Evropská komise na základě stanoviska Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Experimentální léčbu přípravkem od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump. Německo nakoupilo podle nedávného vyjádření německého ministra zdravotnictví Jense Spahna 200.000 dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (v přepočtu téměř 10,5 miliardy korun). Hodlá je nasadit na univerzitních klinikách. Nové léky mají podle Spahna pomoci u rizikových pacientů v rané fázi nemoci předejít jejímu těžkému průběhu.

Monoklonální protilátky se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Podle německého ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by podávání těchto léků mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko v očkování zaostává. Pardubický kraj má plné nemocnice

02.03.2021 22:03 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 19:57 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Šéf vakcinologů: Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl

02.03.2021 18:45 Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama