Ministerstvo zdravotnictví chce v březnu nakoupit 600 tisíc respirátorů

Ministerstvo zdravotnictví chce v březnu nakoupit 600.000 respirátorů, v případě potřeby pořídí stejný počet i v dubnu. Vyplývá to z dokumentu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Vláda bude také schvalovat mimořádné povolení, aby ministerstvo mohlo všechen materiál potřebný v souvislosti s novým typem koronaviru nakupovat bez řádného vypisování veřejných zakázek.

Prvních 200.000 respirátorů slíbilo do státních nemocnic a praktickým lékařům dodat do pátku. Část dostanou také z pomoci, která neodletěla do Číny.

"Ministerstvo zdravotnictví hodlá bez zbytečného prodlení nakoupit v průběhu března 2020 ve veřejném zájmu cca 300.000 kusů respirátorů třídy FFP3 a cca 300.000 kusů respirátorů třídy FFP2 nebo obdobné úrovně ochrany od různých výrobců a dodavatelů," píše se v dokumentu. Pokud by potřeba přetrvávala, tak obdobné počty nakoupí i v dubnu.

V souvislosti s nákazou COVID-19 jsme vyhlásili výzvu k podání nabídek výrobcům a dodavatelům ochranných pomůcek, a to pro nákup respirátorů FFP2, FFP3 a ochranných dýchacích polomasek. Více informací zde: https://t.co/mzIZK4kQBw

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) March 10, 2020

Dokument počítá s tím, že se budou ochranné prostředky bezplatně distribuovat podle priorit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) již dříve řekl, že první je dostanou praktičtí lékaři a státní nemocnice. Postupně slíbil také zásobit sociální služby, které si kvůli omezení dodávek jen pro ministerstvu zdravotnictví nemohou pomůcky volně objednat. Zatím ale není zřejmé, kdy na domovy důchodců nebo další lůžková zařízení sociální péče s dodávkami dojde. Podle kritiků je to problém, protože senioři jsou skupinou nejvíc ohroženou nemocí COVID-19.

Ceny respirátorů na českém trhu omezilo cenovým rozhodnutím od 4. března ministerstvo financí. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH. Nesmí se také vyvážet z ČR.

Nabídky dodavatelů respirátorů FFP2 a FFP3 a ochranných masek přijímalo ministerstvo zdravotnictví do dnešních 10:00. Ministerstvo financí na nákupy z rozpočtové rezervy vyčlenilo 50 milionů korun.

"Ministerstvo zdravotnictví je s ohledem na omezený objem respirátorů dostupných na trhu připraveno akceptovat všechny nabídky od všech výrobců a dodavatelů, kteří budou připraveni nabídnout a ve stanoveném krátkém čase dodat respirátory potřebné třídy účinnosti," uvádí dokument. Předpokládá uzavření smluv s různými výrobci a za různou cenu, dodávky očekává s týdenním intervalem.

"Jelikož je potřeba zdravotnických pracovníků a dalších klíčových profesí vyšší než dostupné zásoby uvedených ochranných prostředků, je zapotřebí, aby byly skoupeny všechny tyto prostředky dostupné na trhu, a to centrálně, k čemuž bylo vládou pověřeno ministerstvo zdravotnictví," uvádí úřad v dokumentu k zakázce.

Ministerstvo také povolilo mimořádně vyrábět v lékárnách dezinfenci z alkoholu a peroxidu vodíku, protože běžné dezinfekční prostředky na trhu docházejí. Prodávat se smí jen fyzickým osobám a jenom v lékárně, která ho vyrobila.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek očekává, že některá léčiva budou nedostatková až do léta

Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do letních prázdnin. Ministerstvo je pro podzimní chřipkovou vlnu shání i v zahraničí. Novinářům to dnes řekl na kongresu praktických lékařů. S výpadky některých léků, zejména antibiotik nebo léků proti horečce včetně dětských sirupů, se Česko i další země EU potýkají od loňského prosince.
Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo plánuje změny v kategorizaci prací podle zdravotního rizika

Ministerstvo zdravotnictví plánuje změnit kategorizaci prací podle zdravotních rizik. Kromě profese chce víc zohlednit reálné zdravotní riziko. Při příchodu na dnešní jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Rizikovost profesí má vliv například na povinnost či četnost pravidelné lékařské prohlídky pracovníků. U nejméně rizikových je ministerstvo od ledna zrušilo, zůstávají jen vstupní. I ty by měly u některých povolání skončit, změnu zákona Válek předpokládá ještě letos. Stanovení kategorií je podstatné také pro zamýšlené dřívější penze pro náročné profese.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví veřejné zakázky Adam Vojtěch (ANO) Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 53 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 2 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy