Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, ujišťuje Vojtěch. Nákaza v Česku zatím není

Nemocnice v České republice jsou na případný výskyt koronaviru připraveny, zatím v ČR není, riziko ale existuje. Novinářům to dnes při návštěvě benešovské nemocnice řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vzhledem k existujícímu riziku je podle něj nutné, aby byla zdravotnická zařízení koordinována.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

V ČR bylo dosud na koronavirus testováno 86 lidí a všechny vzorky byly negativní. Nemocnice v Česku jsou podle Vojtěcha na pacienty s vysoce nakažlivou chorobou připravené. "Já si myslím, že nemocnice jsou na to cvičeny, my jsme o tom i dneska diskutovali," uvedl ministr. Zdravotníci podle něj vědí, jak mají v případě pacienta s vysoce nakažlivou chorobou postupovat a kam se mají obrátit.

"V tomto směru jsme připraveni, já bych nechtěl vyvolávat nějakou paniku. To riziko tady beze sporu existuje a je nutné, abychom byli koordinováni," uvedl Vojtěch. Připomněl, že již svolal Ústřední epidemiologickou komisi, kde jsou i zástupci dalších rezortů. "Data sledujeme, komunikujeme s ostatními státy Evropy i s Italy, jak se to vyvíjí," uvedl.

"Zatím se zdá, že to je spíše nějaký jasně definovaný klastr, oblast, která je uzavřená, a ta epidemie se výrazně nešíří. Ale musíme být připraveni na to, pokud by se nějaký případ u nás objevil," dodal v souvislosti se situací v Itálii, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených koronavirem.

Nejtěžší je podle ministra zmonitorovat pohyb nakaženého pacienta a zjistit, s kým se dostal do kontaktu. Poukázal na to, že v Itálii nyní zdravotníci hledají prvního infikovaného, jehož prostřednictvím se virus rozšířil. Věří, že by se takové pátrání zvládlo i v českých podmínkách.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezdomovci nakažení COVID-19 budou v Praze ve stanech

03.04.2020 20:42 Bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí COVID-19 budou zřejmě v…

V Česku je 4091 nakažených koronavirem. 53 lidí zemřelo

03.04.2020 19:11 Počet lidí v Česku vyléčených z nemoci COVID-19 způsobované koronavirem stoupl od dnešního rána o…

Praha spustí na Výstavišti testování lidí na koronavirus z auta

03.04.2020 18:48 Pražský magistrát spustí od pondělí 6. dubna nové odběrové místo na bubenečském Výstavišti v Praze…

Praha chce začít testovat personál domů pro seniory

03.04.2020 18:08 Hlavní město a pražští hygienici chtějí příští týden začít plošně testovat personál domovů pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy