ROZHOVOR | Nezneklidňujme lidi stávající situací, jinak přestanou chodit k lékařům, říká pro EZ pneumoložka Bártů

ROZHOVOR - Uvažuje racionálně a odmítá národ strašit, byť jen za středu onemocnělo koronavirem 2139 pacientů. Vedoucí lékařka plicního oddělení společnosti Medicon Václava Bártů se vymezuje proti statistikám, že do měsíce může být v republice denně až šestnáct tisíc nakažených lidí covidem-19. „Šířením podobných zpráv naháníme strach lidem, kteří mají úzkostlivé stavy a na základě těchto zvěstí propadají panice, nechodí k lékařům a kvůli zanedbání péče mohou třeba i zemřít,“ říká pro EuroZprávy.cz odbornice na onemocnění dýchacích cest. Členka České pneumoftizeologické společnosti v rozhovoru mimo jiné připouští, že nošení roušek může astmatikům činit problémy. „Některým způsobují dechový diskomfort,“ tvrdí docentka Bártů.

Nemusejí se obávat ani děsit. Vedoucí lékařka plicního oddělení společnosti Medicon Václava Bártů, kde působí od roku 2009, uklidňuje astmatiky, jichž je v České republice na osm set tisíc, že pokud by je postihla covidová infekce, nepatří do rizikové skupiny. „Astmatikovy plíce by měly být v pořádku, u něho nepřiměřeně reagují průdušky na různé většinou alergické podněty. Pokud by tedy astmatik onemocněl koronavirem, pak by to pro něho nemělo mít zvýšeně závažný dopad,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz dřívější přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a fakultní Thomayerovy nemocnice.

Docentka Václava Bártů, přední česká pneumoložka, soucítí v době koronavirové pandemie se všemi pacienty, kteří občas zakašlou, a například cestující v Městské hromadné dopravě si od nich odsedávají a dávají jim najevo, že jsou nakažení covidem-19 a tudíž nemají vůbec chodit na veřejnost. „Myslím si, že je to daň za současnou psychózu, v níž žijeme. Je tedy třeba si uvědomit, že ne každý kašel je kašlem covidovým. Vždyť padesát procent kašle pochází i z mimoplicního původu, kašle se z řady různých důvodů. Proto třeba nosíme roušky, abychom nešířili kapičky do okolí, ale neznamená to, že každý, kdo zakašle, je infikován koronavirem,“ tvrdí absolventka medicíny na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy s pozdějším zaměřením na plicní choroby.

Členka České pneumoftizeologické společnosti v rozhovoru mimo jiné popisuje, co se děje s plícemi, pokud je napadne nový typ koronaviru SARS-CoV-2. „ Dojde k napadení plicní tkáně. Probíhají zánětlivé změny, které vedou k tomu, že pacient začne trpět nedostatkem kyslíku a plíce není dobře provzdušněná. Je vlastně prostoupená zánětem a pacient je tak dušný.  A na to se pak navazují další doprovodné příznaky, které jsou s tím spojeny,“ vysvětluje odbornice, jež se zabývá onemocněními dýchacích cest téměř čtyřicet let, během nichž sepsala přes 70 odborných textů. Bártů upozorňuje, že virus může zdevastovat plíce i zdravému člověku, který předtím neměl žádné pneumologické obtíže. „Ano, opravdu je to možné. Skutečně může dojít i k postižení zdravého jedince,“ má jasno lékařka, která o plicní problematice vyučuje na Univerzitě Karlově.

Členka České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně apeluje v době, kdy každý den padají rekordy v počtu nakažených, na zdravý rozum každého z nás. „Pokud mám zvýšenou teplotu, rýmu anebo kašel, rozhodně nikam nepůjdu, zůstanu doma. A budu pozorovat, jak se nemoc vyvíjí. V případě, že se situace nebude příznivě měnit k dobrému a uvidím, že během jednoho či druhého dne se stav nelepší či se nestabilizuje, anebo se dokonce zhoršuje, pak ihned kontaktuji praktického či plicního lékaře. V okamžiku, že se situace zhorší ve večerních či nočních hodinách, jedu okamžitě na ambulanci do nemocnice.“

Václava Bártů ale poukazuje na fakt, že k žádné panice není důvod. „V současnosti všichni vidíme, že těžké stavy covidového onemocnění se počítají na desítky. A rovněž už víme, jak na nastalou situaci, kterou s sebou koronavirus přináší, máme reagovat, a to díky látce, tedy léku Remdesivir. Proto, kdyby se vyskytly další závažné případy, tak si myslím, že už určité know-how máme a uměli bychom se s tím vyrovnat,“ ujišťuje uznávaná odbornice.

ČÁST ASTMATIKŮ SI ROUŠKY CHVÁLÍ, JINÝM PŮSOBÍ OBTÍŽE

Paní docentko Bártů, co jako lékařka říkáte rekordnímu počtu nakažených a co jej může způsobovat? Jen za středu přibylo rekordních 2139 nemocných pacientů, kterým byl diagnostikován covid-19.

Abychom nepropadali panice, pak je vždy nutné říci, kolik se za daný den provedlo testů a jaký je pak onen nárůst. Obecně se udává, že promořenost covidem-19 se pohybuje kolem sedmi procent. Jestli se tedy provede třeba jen tisíc odběrů, a vyjde mně z toho, že je sedmdesát lidí pozitivních, pak se jedná o dobré číslo. Když se ale otestuje deset tisíc lidí a dospěji k výsledku, že je nakažených sedm set pacientů, pak jsem už velmi znejistěna, stejně tak jako v případě, že podrobím odběru patnáct tisíc lidí, a vyjde mně, že je nakažených přes tisíc občanů. Vždy se ale musí vzít v úvahu, kolik odběru bylo za den provedeno. To je jedna věc. Druhým faktem je, že před rokem jsme nic takového nesledovali ani netestovali, takže se nacházíme v úplně jiném období. K vyššímu počtu nakažených mohou nyní nahrávat i teplotní změny, kdy ráno je chladněji a odpoledne je ještě teplo, což způsobuje virová onemocnění.

A navíc skončily prázdniny a život běží v normálních kolejí. Kontakty mezi lidmi jsou tedy častější a pak je přenos viru snadnější a člověk může koronavirem onemocnět. Tady je opravdu důležité dodávat, zda nemocní lidé měli příznaky anebo nikoli.  A většinou se tento dovětek už pak neuvádí a pak to číslo působí dramaticky. Bohužel u řady pacientů tato statistika vyvolává extrémní stres a já se obávám, že pak ten dopad může z hlediska psychického diskomfortu na pacienty působit velmi nepříznivě.

Vedení státního Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejnilo, že reprodukční číslo R vyskočilo na hodnotu 1,59. Jak uvedl server Seznam Zprávy číslo 1,59 znamená, že rychlost šíření viru v podstatě nabrala na tempu. Pokud v současnosti testy odhalí každý den zhruba tisíc nakažených, za měsíc by denní přírůstek nemocných vyskočil zhruba na 16 tisíc případů. Neděsí vás tato predikce?

Na váš dotaz odpovím proti otázkou. Abychom měli 16 tisíc nakažených za den, tak se ptám, zda by bylo v našich silách otestovat padesát tisíc lidí za den v České republice? Šířením těchto zpráv se tedy přesně dostáváme k tomu, co už jsem řekla, a to, že mnoho lidí, kteří mají úzkostlivé stavy, pak na základě těchto zvěstí propadají panice. Psychicky zdraví jedinci jsou schopni si zprávy racionálně přebrat, nemocní trpící úzkostí, depresí nikoli a tady vidím velké nebezpečí. K takovým informacím bych byla velice obezřetná, já bych zmíněnou informaci nikdy z úst nevypustila.  Vždyť se už opět setkávám s pacienty, kteří ze strachu z covidu-19 zůstávají doma a byť mají třeba závažné plicní obtíže, ordinaci nenavštíví a termín vyšetření mně telefonicky odřeknou.  A vzpomeňme si na jaro, kdy došlo ke spoustě zcela zbytečných komplikací, ba dokonce i k úmrtím pacientů, protože se kvůli zprávám v souvislosti s koronavirem báli vyhledat lékaře, byť šlo o akutní stavy. Nevím, proč se podobné informace vůbec vypouštějí. Žili jsme v respiračních virových informacích řadu let a zvládli jsme to, včetně závažných chřipkových epidemií, a tak nevidím důvod, proč bychom neměli zvládnout covid-19.  Rovněž už víme, jak na nastalou situaci, kterou s sebou koronavirus přináší, máme reagovat, a to díky látce, tedy léku Remdesivir. Proto, kdyby se vyskytly další závažné případy, tak si myslím, že už určité know-how máme a uměli bychom se s tím dobře popasovat.

Setkáváte se ve vaší ordinaci jako přední pneumoložka s nářky astmatiků, kterým nošení roušky v době koronavirové pandemie činí dýchací problémy? Neměli by mít takto postižení pacienti určité úlevy či výjimky jako mají například autisté či psychicky nemocní lidé? Jen připomenu, že společností nyní hýbe případ astmatičky, která si odmítla ve vlaku nasadit roušku, neboť ji podle jejího sdělení způsobuje zdravotní problémy, a přesto dostala pokutu ve výši 4 600 Kč...

Případ paní z vlaku detailně neznám, a tak se k němu nemohu vyjadřovat. Řeknu vám zkušenosti s pacienty, kteří ke mně chodí. Někteří pacienti si v jarním období nošení roušek dokonce pochvalovali, a to v tom smyslu, že je ústenka chránila proti takové masivní pylové expozici, když třeba kvetla řepková pole nebo jehličnany. Je ale pravda, že řada pacientů, které mám kontinuálně ve své ordinaci, nejsou z roušky nadšeni, protože pro ně představuje dechový diskomfort. Takže máme dvě skupinypacientů, jedněm ochrana dýchacích cest nevadí, druhým ano, a to zvláště těm, kteří mají roušku nasazenou delší dobu, například v uzavřených prostorech, kde je nyní opět nařízená povinnost ji nosit. Pak je pochopitelné, že propustnost roušky jim způsobuje určité dýchací problémy a někteří astmatici jsou tím trochu znevýhodněni.

Patří astmatici ohledně případné nákazy covidem-19 do rizikové skupiny?

Ne, protože je dosud zjištěno, že astmatik nepatří do rizikové skupiny, pokud by jej postihla covidová infekce. Pokud by tedy astmatik onemocněl koronavirem, pak by to pro něho nemělo znamenat zvýšené riziko horšího průběhu než jako u jinak zdravého jedince.

KAŽDÝ KAŠLAJÍCÍ ČLOVĚK NEMUSÍ BÝT NAKAŽEN COVIDEM-19

Můžete nám laikům, prosím, popsat, co se děje s plícemi, pokud je napadne nový typ koronaviru SARS-CoV-2?

Upozadíme nyní pacienty, kteří jsou infikování anebo mají jednoduchý průběh, jež odpovídá virovému onemocnění. Pokud dojde k masivnímu napadení a covidové pneumonii, tak to je obraz virové pneumonie, virového zánětu plic, který už nemůžeme považovat za banální problém, ale je to závažná zdravotní  komplikace. Dojde k napadení plicní tkáně a probíhají tam zánětlivé změny, které vedou k tomu, že pacient začne trpět nedostatkem kyslíku a plíce není dobře provzdušněná. Plíce je zánětlivě změněna a pacient je tak dušný. A na to se pak navazují další doprovodné příznaky, které jsou s tím spojeny.

Je možné, aby virus zdevastoval plíce zdravému člověku, který předtím neměl žádné pneumologické obtíže?

Ano, opravdu je to možné. Pochopitelně rizikový pacient je více náchylný k nákaze, to je určitá skupina lidí, kteří mohou, pokud dostanou tuto těžkou infekci, mít závažné komplikace a těžký průběh. Ale může dojít i k postižení zdravého jedince.

Jak byste vlastně definovala astma?

Je to zvýšená reakce průduškového stromu, bronchu, na různé podněty nejčastěji zevního prostředí, které se pro ně stávají nepříjemnými a ony reagují spasmem, tedy stažením, zúžením. Dochází i ke zvýšené tvorbě hlenu. Je to doprovázeno zhoršením dýchání, mohou být přítomny i pískoty, pacient kašle, někdy i vykašlává hlen. Celé to může mít velmi rychlý průběh.

Vy jste zmínila, že astma může provázet kašel. Právě astmatici nyní v době koronaviru dávají ironicky k dobru historky, že třeba v metru či jiném dopravním prostředku zakašlou a ostatní cestující si ostentativně odsedávají a dávají tak najevo, že jste infikovaný anebo vás doslova probodávají pohledem, že na veřejnosti nemáte nic pohledávat, když kuckáte. Co tomuto novému jevu jako plicní expertka říkáte?

Myslím si, že je to daň za současnou situaci, v níž žijeme. Je tedy třeba si uvědomit, že ne každý kašel je kašlem covidovým. Vždyť padesát procent kašle pochází i z mimoplicního původu. Kašlat tedy mohou  astmatici, lidi, kteří mají chronickou plicní nemoc, pacienti s chronickou bronchitidou, kuřáci, ale kašlat může člověk i kvůli špatné kombinaci léků či refluxu. Jenže dnes je kašlání vnímáno tak, že jde automaticky na vrub koronaviru. Proto třeba nosíme roušky, abychom nešířili kapičky do okolí, ale neznamená to, že každý, kdo zakašle, je infikován.

Jak bychom se v tomto kritickém období, kdy každý den padá rekord v počtu nakažených koronavirem, měli chránit? Co byste lidem doporučila, protože už i některé odborníky pohlcuje lehká hysterie?

Osobně si myslím, že se pořád nacházíme v takovém období hledání optimálního systému, jak by vše ohledně pandemie mělo fungovat. Jako nejsnadnější prevenci spatřuji nošení roušek, dodržování dezinfekce, udržování určitých odstupů mezi osobami. Co se týče mě, pak zachovávám zlatou střední cestu. Je nutné si uvědomit, že přichází podzimní období, budeme mít spoustu viróz, spoustu respiračních infekcí, tak jako se to děje několik desítek let zpátky. Navíc letos se ještě potýkáme s covidem-19, takže je nutné dodržovat obecná pravidla, a ta se pochopitelně netýkají jen astmatiků. To znamená, že pokud mám zvýšenou teplotu, rýmu anebo kašel, rozhodně nikam nepůjdu, zůstanu doma. A budu pozorovat, jak se nemoc vyvíjí. V případě, že se situace nebude příznivě měnit k dobrému a uvidím, že během jednoho či druhého dne se stav nelepší či nestabilizuje, nebo se dokonce zhoršuje, pak ihned kontaktuji praktického či plicního lékaře. V okamžiku, že se situace zhorší ve večerních či nočních hodinách, jedu okamžitě na ambulanci do nemocnice.

Související

Vendula Bechná Rozhovor

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech

Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Václava Bártů zdraví plicné nemoci astma lékaři Remdesivir Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

včera

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

včera

včera

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

včera

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy