Očkování by měli dostat všichni pacienti po transplantaci plic

Očkování proti covidu-19 by měli postupně dostat všichni pacienti po transplantaci plic, v Česku je jich zhruba 250. První padesátka dostane vakcínu dnes ve Fakultní nemocnici v Motole. Novinářům to dnes řekli náměstek ředitele Martin Holcát a šéf transplantačního programu Jan Havlín.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle Koordinačního střediska transplantací bylo v ČR transplantovány plíce do konce letošního listopadu 32 pacientům.

"Máme 250 žijících pacientů, třicet z nich už covid prodělalo. Jejich průběh nemoci nebyl vůbec dobrý," řekl Havlín. Podle něj patří mezi nejohroženější skupiny zejména proto, že po přijetí nového orgánu musí užívat léky potlačující imunitu. Z oslovených pacientů byl zájem velký, vybrat museli zatím jen padesátku.

Očkovaných v motolské nemocnici bude za první tři dny asi 1100 osob. První dva dny to byli zaměstnanci, dnes se kromě pacientů po transplantaci plic budou očkovat také první hospitalizovaní v léčebně dlouhodobě nemocných. "Potom už nám pomaličku dojdou vakcíny," uvedl náměstek Holcát.

Přesné informace o tom, kdy dorazí další, nemocnice podle něj nemá. Očekává ale, že to bude včas a dostatečný počet dávek pro to, aby mohli být již naočkovaní lidé přeočkovaní povinnou druhou dávkou. "I první dávka určitým způsobem chrání. Byla velká diskuse o tom, jestli by nestačila. Výrobce se ale nakonec rozhodl pro dvě," dodal Holcát. Podle něj je pro podání druhé dávky 21 dní nejkratší možný termín, klidně může být třeba i 30 dní.

V Motole podle Holcáta také zaznamenali zvyšující se počet hospitalizovaných kvůli covidu-19. V současné době je v nemocnici nakažených asi 60, kolem desítky potřebuje umělou plicní ventilaci. "Cítíme zvýšený příliv pacientů s covidem, posílili jsme proto i služby," doplnil.

Ve všech českých a moravských nemocnicích leželo v pondělí asi 5400 nakažených. Za poslední tři dny jejich počet stoupl zhruba o stovku. Znovu nad 10.000 stoupl v pondělí také denní počet pozitivně testovaných. V předchozích svátečních dnech se testovalo méně, takže se pohyboval počet většinou pod 4000 případů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Ministerstvo doporučilo přerušit očkování proti koronaviru první dávkou

27.01.2021 16:25 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví při jednání se zástupci krajů dnes doporučilo, aby bylo kvůli výpadkům…

V Česku už se aplikovalo 222.450 dávek vakcíny

27.01.2021 14:51 Aktualizováno Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace 222.450 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v…

Stát se opět obrátí na seniory. Místo peněz jim nyní pošle dopis

27.01.2021 12:10 Občané nad 80 let dostanou dopis s informacemi o očkování proti covidu-19, řekl po dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama