Podrobnosti o vakcíně od Moderny: Kolik má dávek a jak se značí?

Jedna lahvička očkovací látky proti covidu-19 od firmy Moderna, které má do Česka dorazit v úterý první dodávka, obsahuje deset dávek vakcíny. Skladuje se v mrazu od minus 15 do minus 25 stupňů Celsia. Dočasně má stejně jako látka od firem Pfizer a BioNTech pro EU nesprávné americké označení, dostala ale výjimku.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vyplývá to z informací, které o vakcíně zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Původně premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli avizoval, že dnes dorazí 20.000 dávek. Ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že to bude 8000 dávek v úterý. Směřovat by měly podle premiéra do Moravskoslezského kraje.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropská komise druhou očkovací látku proti covidu-19 schválily 6. ledna. Podle dalších zveřejněných dat o vakcíně se bude aplikovat lidem starším 18 let, potřeba jsou dvě dávky s odstupem 28 dní. Očkuje se stejně jako Pfizer/BioNTech do paže.

Do klinického hodnocení vakcíny se zapojilo zhruba 30.000 lidí mezi 18 a 94 lety, polovina dostávala vakcínu a polovina placebo. Hodnocení ukázalo u lidí očkovaných vakcínou snížení případů onemocnění s příznaky o 94,1 procenta. U pacientů s rizikem vážného průběhu nemoci covid-19 jako jsou lidé chronickým onemocněním plic, srdečním onemocněním, obezitou, onemocněním jater, diabetem nebo infekcí HIV ukázala účinnost 90,9 procenta.

Vakcína od EMA dostala podmínečnou registraci, což je běžný mechanismus umožňující vstup na trh nezbytným léčivým přípravkům. Další hodnocení bude pokračovat ještě dva roky. Sledovat se budou zejména nežádoucí účinky. V Česku se případně ty, které nejsou předem označené za běžné, mají hlásit právě SÚKL.

Nejčastěji se vyskytovala bolest a zduření v místě injekce, únava, zimnice, horečka, otok nebo citlivost lymfatických uzlin v podpaží, bolesti hlavy, svalů a kloubů, nevolnost a zvracení. I středně závažné pak většinou odezněly do několika dnů.

Podobně jako u výrobce Pfizer/BioNTech je vakcína typu mRNA. "Vakcína obsahuje molekulu označovanou jako messenger RNA (mRNA), která nese instrukce k vytvoření spike proteinu. To je protein vyskytující se na povrchu viru SARS-CoV-2 a je potřebný pro to, aby byl virus schopen vstoupit do buněk," popsal SÚKL. Jakmile je vakcína podaná, buňky v těle si přečtou instrukce obsažené v mRNA a dočasně produkutjí tento spike protein. Imunitní systém ho rozpozná jako cizí a začne tvořit protilátky a aktivovat bílé krvinky. "Messenger RNA z vakcíny nezůstane v těle, ale je krátce po vakcinaci rozložen," uvedl ústav.

Na obalu vakcíny bude podle SÚKL označení pro USA. Dodávat na evropský trh se může díky výjimce EMA. Podobně jsou označené prvních několik měsíců i očkovací látky od Pfizeru. Rozdíly v anglickém textu proti budoucímu schválenému evropskému označené jsou pouze formulační a chybí bezpečnostní 2D kód, který u běžných léků ověřuje, že nejde o padělané léčivo.

Česko má podle harmonogramu, který je součástí očkovací strategie, objednáno 80.000 dávek vakcíny Moderna měsíčně od ledna do března, od dubna do září pak 278.000 dávek měsíčně. V lednu ale podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dorazí zřejmě jen 20.000 dávek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Index PES klesl, přibylo přes 8 tisíc nakažených. Dodávka vakcín…

23.01.2021 16:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

Dodávka vakcín proti koronaviru se příští týdny sníží, potvrdil Blatný

23.01.2021 12:25 Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti koronaviru. Po absolvování…

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

V pátek přibylo 8423 nakažených, pokles je dál patrný

23.01.2021 08:56 V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama