V Česku vzrůstá počet lidí s poruchami příjmu potravy

V Česku se loni s poruchami příjmu potravy léčilo v ambulancích i při hospitalizacích celkem 5167 lidí, za deset let jejich počet vzrostl asi o 15 procent. Nejvíce se zvýšil počet pacientů mezi dospívajícími ve věku 15 až 17 let. Loni se jich léčilo 1093, což je o 89 procent více než před deseti lety.

jídlo

O více než polovinu také vzrostl počet dětí do 14 let, které mají poruchy příjmu potravy. Většinu pacientů, a to 87 procent, loni tvořily ženy a dívky. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

"Statistické údaje ukazují postupný významný nárůst během celého posledního desetiletí. V období covidové epidemie v klinické praxi vidíme opravdu veliký nárůst žádostí o léčbu," napsala ČTK Hana Papežová, která je vedoucí lékařkou Centra pro léčbu poruch příjmu potravy na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Od roku 2015 každoročně přibývá zhruba mezi 2140 a 2450 případy ročně. Loni to bylo 2323 nových pacientů, meziročně asi o 40 méně. Někteří pediatři ale mluví o tom, že ve svých ordinacích v době covidové epidemie vídali děti s poruchami příjmu potravy častěji než před epidemií. Kapacita specializovaných lůžkových zařízení byla v době covidu pro tyto pacienty podle Papežové snížena.

"I když statistická data, která máme k dispozici z veřejného zdravotního pojištění, nesvědčí pro výrazný nárůst nových případů poruch příjmu potravy v době covidových epidemiologických opatření, v každodenní klinické praxi tento nárůst je alarmující zvláště u dětí a adolescentů, kteří vyhledávají intervence u nestátních zdravotnických zařízení a neziskových organizací i alternativní přístupy," konstatovala Papežová, která působí také v neziskové organizaci E-clinic. V E-clinic organizují preventivní programy pro předškolní a školní děti. Zaměřují se na zvládání stresu, schopnost komunikovat problémy, zvládat negativní emoce, což jsou podle Papežové faktory, které ovlivňují i riziko vzniku poruch příjmu potravy. V době epidemie také vydávali návody pro rizikové skupiny i rodinné příslušníky, jak zvládnout sociální izolaci a zvýšenou životní nejistotu.

V důsledku sociální izolace především mladí lidé trávili během epidemie hodně času na sociálních sítích. Podle Papežové jsou ale některé sítě nebezpečné a často otevřeně pro-anorektické. Rizikové mohou být i aplikace, které sledují pohybovou aktivitu. Dospívající si do nich podle lékařky mohou nastavit nezdravé nízké kalorické cíle či vysoké sportovní výkony. "Sociální izolace během epidemie výrazně přispěla k užívání těchto rizikových nových technologií," konstatovala Papežová. Epidemie podle Papežové byla složitá i pro stávající pacienty, při online sezeních si totiž více uvědomovali pozornost věnovanou zevnějšku. Podle studie téměř u 38 procent pacientů došlo ke zhoršení poruchy příjmu potravy a nárůstu dalších příznaků, hlavně sebepoškozování. Podle zahraničních dat se zcela vyléčí asi 70 procent žen s anorexií a 60 procent žen s bulimií či jinými formami poruch příjmu potravy.

Z celkového počtu 2323 nových případů v loňském roce jich 1007 připadá na anorexii, která je často spojená s nezdravou posedlostí zdravou výživou, takzvanou ortorexií. Loni se s anorexií léčilo 2327 lidí, za deset let počet vzrostl o více než třetinu. Ortorexie je podle Papežové nyní na vzestupu, i když v obecné populaci je nejčastější skrývané psychogenní přejídání a jiné atypické formy poruch příjmu potravy.

Kvůli některé z poruch příjmu potravy skončilo loni v nemocnicích 606 lidí, asi o třetinu více než před deseti lety. Výrazně za poslední desetiletí vzrostly hospitalizace u dětí do 14 let a dospívajících mezi 15 a 17 let.

Ve zprávách Americké akademie pro poruchy příjmu potravy (AED) se podle Papežové mluví o tom, že poruchy příjmu potravy vznikají v každém věku, každém sociálním prostředí i všude po světě. Odborníci proto každoročně sdílejí své zkušenosti v rámci Světového dne poruch příjmu potravy, který připadá na 2. června.

Ministerstvo navrhuje vznik nového oboru Lékařská psychoterapie

05.08.2021 14:29 Ministerstvo zdravotnictví navrhuje vznik nového nástavbového oboru Lékařská psychoterapie. Jako…

Počet nakažených za středu oproti minulému týdnu stoupl

05.08.2021 09:28 Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci covid-19, o 11 více než před…

Ministerstvo do konce srpna rozhodne, zda je nutná třetí dávka očkování

04.08.2021 17:35 Ministerstvo zdravotnictví chce do konce srpna rozhodnout, zda bude potřeba podat některým lidem…

Bez registrace už bylo vyočkováno více než 42.000 dávek

04.08.2021 17:12 Aktualizováno Zájemci, kteří se předem neregistrovali, si už přišli pro více než 42.000 dávek vakcíny proti…

Pojišťovny řešily stovky případů nákazy a karantén klientů v cizině

04.08.2021 15:33 Pojišťovny v letošním roce řešily vyšší stovky případů, kdy klienti v zahraničí onemocněli nemocí…

Praktičtí lékaři by mohli v ordinacích brzy začít s očkováním dětí

04.08.2021 15:27 V ordinacích praktických lékařů pro děti by mohlo v blízké době začít očkování dětí proti covidu-19…

V úterý přibylo v Česku 237 nakažených

04.08.2021 09:19 V úterý přibylo v Česku 237 potvrzených případů koronaviru, o 16 méně než před týdnem. Reprodukční…

Seniory bude třeba přeočkovat, po měsících u nich výrazně klesají…

03.08.2021 16:19 Po půl roce očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků až 60 procent seniorů výrazně…

Odměny by zdravotníci měli dostat nejpozději v srpnu, míní odbory

03.08.2021 15:56 Aktualizováno Odměny za druhou vlnu covidu-19 by zdravotníci mimo nemocnice měli podle odborů dostat nejpozději s…

Nových případů nákazy dál ubývá, v pondělí jich bylo 152

03.08.2021 09:55 Aktualizováno Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci covid-19, o 47 méně než před…

Související:

Právě se děje