Válek: Pokud se lidé naočkují a budou nosit respirátor dobrovolně, nebudeme jej muset nařídit

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) věří, že na podzim nebude nutné zavést povinnost nosit respirátory, jako tomu bylo v minulých vlnách covidu-19. Je přesvědčený, že bude stačit, pokud se proti covidu naočkují rizikové skupiny obyvatelstva a lidé budou nosit respirátor dobrovolně.

Řekl to v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny (LN). Jeho ministerstvo nyní chystá systém bonusů pro ty, kteří chodí pravidelně na preventivní prohlídky. U některých profesí chce také snížit počet povinných pracovních prohlídek, a tím snížit administrativní zatížení lékařů.

Tento týden skončila povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě, povinné tak jsou už jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče. Na dotaz, zda se povinnost na podzim vrátí a je možné čekat také jiná omezení, Válek řekl: "Věřím, že nebude nutné zavést respirátory jako povinné. Jsem přesvědčený, že proočkování rizikových skupin a smysluplné dobrovolné nošení respirátorů povedou k tomu, že nebude potřeba zavádět žádná restriktivní opatření a příkazy. Touto cestou bych nerad šel."

Zdůraznil, že je potřeba před závažným průběhem covidu chránit především seniory s nadváhou a komorbiditami čili souběhem více závažných chorob. "Budeme je pravděpodobně očkovat každý rok před očekávanou vlnou, podobně jako u chřipky. Očkování budeme nabízet všem věkovým skupinám, ale kampaň bude směřovat na ty, kteří jsou ohroženi," vysvětlil.

Ministerstvo zdravotnictví pod Válkovým vedením chystá bonusy pro ty, kteří chodí pravidelně na preventivní prohlídky. Takoví lidé by například mohli mít zdarma některá vyšetření, za která se nyní platí. Zmínil například prohlídku, kterou musí od určitého věku podstoupit senioři, kteří chtějí nadále řídit auto. Možností jsou také takzvané komplexní manažerské prohlídky, které by mohly být zdarma jednou za pět let. "Benefity, které přivedou lidi k pravidelným preventivním prohlídkám, mají vést k tomu, abychom zachytili nemoci v časných stadiích, efektivně je léčili, nebo nemoci úplně předešli. Je to podobné jako servis aut," poznamenal ministr.

Zároveň ministr uvažuje o regulacích pro ty, kteří zdravotnický systém podle něj zneužívají. "Musí to být komplex řešení. Můžete udělat drobnou regulaci, že by mohl zdravotník určit pořadí pacientů. Podle toho, kdo vydrží čekat a komu dát přednost. Nebo na straně pojišťovny, která dokáže identifikovat ty, kteří obcházejí doktory a nadužívají péči," uvedl. Ale paušální poplatky, které v minulosti platily, podle něj nemají smysl.

Omezit chce také počty vstupních a výstupních pracovních prohlídek u některých profesí. Pokud lidé během jednoho roku mění povolání, nemuseli by prohlídky absolvovat opakovaně.

Vláda má v programovém prohlášení záměr zavést komerční připojištění, podle Válka bude fungovat jako havarijní pojištění u aut nebo třeba připojištění na zahraniční dovolenou. Bude na každém, jak moc se bude chtít pojistit. Z připojištění by si lidé mohli podle Válka například hradit jinou stravu v nemocnici.

Od příštího roku by měl platit zákon, který umožní pravidelnou valorizaci plateb státu za děti, seniory a nezaměstnané. Podle Válka by měla být valorizace navázaná na průměrnou mzdu. Pokud poroste, zvýší se i platba za státní pojištěnce. Pokud klesne, státní platba zůstane stejná. Válek k tomu očekává velkou debatu v Parlamentu. "První diskuse ve Sněmovně bude, jaké bude procento z průměrné mzdy, které se využije k výpočtu. Druhým bodem bude otázka, co bude startovací částka, od které se odrazíme. Musí být bezesporu vyšší než pojištění v minulém roce, což bylo 1790 korun," dodal.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Související

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vlastimil Válek (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bhópál zahalil jedovatý mrak. Tisíce lidí začaly v noci umírat v ohromných bolestech.

Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá

Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.

před 2 hodinami

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.

před 3 hodinami

Policie USA

Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí

V newyorské čtvrti Queens došlo k dramatické střelbě, při níž bylo zraněno deset lidí, kteří čekali před nočním klubem Amazura na začátek soukromé akce. Podle policie čtyři ozbrojení muži zaútočili na skupinu mladých lidí ve věku 16 až 20 let kolem 23:15 místního času.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu

Děsivý útok v New Orleans na Nový rok, při kterém zahynulo 15 lidí a dalších 35 bylo zraněno, otřásl Spojenými státy a přitáhl pozornost celého světa. Tento čin, popisovaný úřady jako teroristický útok, vyvolal ostré reakce jak od současného prezidenta Joea Bidena, tak od nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

před 5 hodinami

Helena Zeťová

Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

před 5 hodinami

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Moldavsko

Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi

Na Nový rok přestal ruský plyn proudit přes Ukrajinu, což Kyjev označil za „historický“ krok. Ukončení tranzitu znamená zastavení toku financí z plynu, které Rusko využívalo k financování své invaze na Ukrajinu. V sousedním Moldavsku tento krok ale vyvolává obavy z energetické krize, zejména v separatistickém regionu Podněstří, které je ekonomicky závislé na ruském plynu. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.

před 8 hodinami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí

Situace na východě Ukrajiny se dramaticky mění, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin na své prosincové tiskové konferenci. Podle jeho slov probíhá pohyb na celé frontové linii každý den. V regionu Donbas ruská válečná mašinérie pomalu, ale jistě postupuje otevřenými poli, přičemž obsazuje a ničí vesnice i města. Pro místní obyvatele to znamená buď útěk před hrozbou bojů, nebo zoufalou evakuaci ve chvíli, kdy už granáty dopadají v jejich blízkosti.

před 10 hodinami

včera

Luděk Mikloško

Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá

Bývalý fotbalový reprezentační brankář Luděk Mikloško, který na klubové úrovni mimo jiné oblékal i dres anglického West Hamu a v současnosti pracuje pro Baník Ostrava jako sportovní ředitel, oznámil klubovému webu Kladivářů má rakovinou. Zároveň však prozradil, že nehodlá podstupovat klasickou chemoterapii, přičemž to odůvodnil tím, že chce žít normální život. 

včera

Nikola Ogrodníková

Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě

Bronzová medailistka z Letních olympijských her v Paříži 2024 oštěpařka Nikola Ogrodníková oznámila přerušení kariéry. Důvodem je radostná zpráva, že se svým partnerem hokejistou Petrem Vránou čekají svého prvního potomka. Pár už vychovává syna Lea z Vránova předešlého manželství. 

včera

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma

Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady. 

včera

včera

Elon Musk

Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno

Nejbohatší muž světa Elon Musk znovu vyvolal vlnu spekulací, když na své sociální platformě X změnil své uživatelské jméno na „Kekius Maximus“. Tento krok, který překvapil veřejnost, nebyl doprovázen žádným vysvětlením, stejně jako jeho nová profilová fotografie zobrazující postavu Pepe the Frog – internetový meme, který byl v minulosti spojen s krajně pravicovými skupinami.

včera

Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

včera

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

včera

Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly

V souvislosti s národním obdobím smutku po tragédii s leteckou nehodou letadla Jeju Air v oblasti Muan-gun v provincii Jeollanam-do v Jižní Koreji došlo k omezení nebo zrušení novoročních oslav po celé zemi. Místní vlády se rozhodly upravit plánované akce, aby vyjádřily úctu obětem nehody a zachovaly soucit a zklidnění v tomto smutném období.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy