Virus neodejde, roušky opět nasadíme, říká epidemiolog. Přijde druhá vlna?

Koronavirus se zřejmě stane neoddělitelnou součástí našich životů a hned tak nezmizí. Hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal varuje zejména před podzimem, kdy by podle něj mohl opět zesílit, ale už by neměl přijít v druhé silné vlně. Česká vláda boj s epidemií zvládla díky včasnému přijetí přísných opatření.

Smejkal v pořadu Interview ČT24 mimo jiné řekl, že výrazný rozdíl v úspěšnosti boje s koronavirem mezi východní a západní Evropou spočívá v jejich odlišném vnímání omezení svobody. Zatímco západ je na něj víc háklivý, pro občany východní části nejstaršího kontinentu není zas tak velký problém vzdát se dočasně některých svých práv, včetně například povinného nošení roušek a omezení pohybu. 

Epidemiolog zároveň také pochválil disciplinovanost lidí, kteří byli zpočátku trochu vyděšení, ale zároveň uměli projevit smysl pro zodpovědnost. Nedokáže ale spolehlivě konstatovat, zda tak činili díky informovanosti, anebo z důvodu obav. Zaznamenal například, že se společnost při rozvolňování mnohem víc utrhla ze řetězu, než měla. Momentálně je situace stabilizovaná a veřejnost zřejmě už přijala skutečnost, že se vir nějakou dobu stane neoddělitelnou součástí našeho života.

Smejkal zároveň také apeloval na společnost, aby možné opětovné zavedení povinnosti nosit roušky nevnímala jako buzeraci, nýbrž jako ohleduplnost ke svému okolí. Podle epidemiologa je totiž možné, že koronavirus v létě oslabí, zatímco v zimě posílí. Z tohoto důvodu bychom, až pojedeme v zimě veřejnou dopravou, na něj neměli zapomenout. „V tu pravou chvíli, to znamená, když přijde velká chřipková epidemie, nenechal jsem se očkovat, jedu dopravním prostředkem do práce, tak proč si tu roušku nevzít. Jde o ty druhé, ne o nás,“ podotkl.

Pokud jde o západní státy, zejména USA a Spojené království, tak tam vidí Smejkal jako kámen úrazu dva faktory. Ten první spočívá v jejich větším propojení se světem a v hustě zalidněných aglomeracích. Druhý se zase týká těch společenských. „Omezení svobody na Západě se vnímá velmi negativně, lidé ho neakceptují tak jako ve východní Evropě,“ uvedl. V tom podle epidemiologa spočívá jedna z pravděpodobných příčin vysokého počtu infikovaných i obětí na západ od nás.

Za problematické považuje epidemiolog nejen pozdní a špatně koordinované přijetí restriktivních opatření proti nekontrolovanému šíření nemoci covid-19, nýbrž i odlišnou politickou kulturu. Americký prezident Donald Trump se podle jeho názoru například ukázal jako někdo, kdo mnoha věcem nerozumí. Za zmínku ale stojí, že i nekompetentní politici mají u lidí autoritu a jinak tomu není ani u Trumpa.

Žádná druhá vlna, ale lokální ohniska

Smejkal mimo jiné nepostrádá optimismus v případě potenciálního rizika příchodu druhé vlny nákazy, jelikož se s námi koronavirus zřejmě hned tak nerozloučí. Aniž by chtěl vyvolávat paniku, varoval před mírně stoupajícím trendem v počtu infikovaných. Zároveň je přesvědčený, že se budeme potýkat s lokálními ohnisky v nemocnicích a domovech důchodců, proto by se podle něj mělo pokračovat v testování, a to nejspolehlivějšími PCR testy.

Epidemiolog také vyjádřil naději, že by se koronavirus mohl časem stát běžným virem vedle chřipky. „Koronaviry jsou tu každou zimu, to by nás nemělo překvapit. Značná část lehkých respiračních onemocnění je způsobena různými typy koronaviru,“ vysvětlil a připomněl, že pouze sporadicky dochází k mutaci koronavirů do tak agresivní formy, že jsou schopné způsobit pandemii takového rozsahu.

Související

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.
Ilustrační fotografie.

Pandemie jsou pro demokratické státy zátěžovou zkoušku, upozornili vědci

Pandemie představují pro demokratické státy a jejich instituce zátěžovou zkoušku, klíčové je odvrátit snahy o narušení rovnováhy mezi výkonnou, legislativní a soudní mocí. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu vědců Národního institutu SYRI a Oxfordské univerzity, který aktuálně publikoval časopis East European Politics. Experti zároveň varují před snahou oslabovat politické protivníky prostřednictvím manipulace s penězi, které stát v době krize přerozděluje.

Více souvisejících

pandemie viry a bakterie chřipka Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

před 1 hodinou

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

před 3 hodinami

Policie ČR

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny

Z letních prázdnin sice neuběhly ještě ani dva týdny, ale policie již vyšetřuje další tragédii, při které přišlo o život dítě. Třináctiletý chlapec v noci na středu zemřel ve Starém Plzenci v Plzeňském kraji. Spadl ze střechy bývalé továrny na výrobu nábytku. Podle dosavadních zjištění spáchal sebevraždu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pražské metro, stanice Staroměstská

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib

Všechny informace naznačují, že stanice metra Staroměstská na lince A zůstane uzavřená po celý zbytek července. Vyplývá to i z vyjádření náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti). Požárem, který vedl k uzavření stanice, se zabývá policie. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby

Erin Pattersonová byla v australském státě Victoria uznána vinnou z trojnásobné vraždy a pokusu o vraždu poté, co svým hostům naservírovala jídlo s jedovatými muchomůrkami. Oběd v Leongathě skončil smrtí tří příbuzných a těžkou otravou čtvrtého. Žena se snažila nahrát svou vlastní otravu, ale lékaři i vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o promyšlený čin. Motiv zůstává předmětem dalšího šetření.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout

Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty čínské společnosti DeepSeek. Vláda ve středu rozhodla o jejich zákazu na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kabinet se zabýval také podrobnostmi o průběhu a řešení rozsáhlého výpadku elektrického proudu, k němuž došlo na části území republiky minulý týden v pátek.

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?

Vzhledem k blížícímu se startu nové sezóny tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Chance ligy, jenž je naplánován již na pátek 18. července, se v těchto dnech a týdnech připravují prvoligové kluby na svých soustředěních a úřadující český mistr Slavia Praha není výjimkou. Dosud přivedla mnoho zajímavých posil v čele s Michalem Sadílkem a Japoncem se zkušenostmi z anglické Premier League Daikim Hašiokou. V současnosti však řeší trable s další posilou Dominikem Javorčekem a čile se také mluví o možném odchodu El Hadjiho Malicka Dioufa. Poslední dny pak také o zájmu o služby samotného kouče Jindřicha Trpišovského.

včera

Robert Fico promluvil poprvé od atentátu na svou osobu.

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí

Druhým dnem a především výpovědí poškozeného ve středu pokračoval proces s atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Politik se nicméně osobně nedostavil, soud nechal jeho výslech přehrát. Útočník Juraj C. dal prostřednictvím obhájce najevo, že se neztotožňuje s tím, že mu hrozí doživotí. O průběhu procesu informoval deník Pravda. 

včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa

Po dvaceti letech u Red Bullu končí Christian Horner, odvolán byl s okamžitou platností. Jeho konec přichází uprostřed sportovního útlumu a vnitřních rozporů, které mohou ovlivnit i budoucnost Maxe Verstappena.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy