Expolitik ODS byl stíhán 16 let, odškodnění od státu nedostane

Praha - Pražský městský soud dnes zamítl žalobu bývalého podnikatele a jednoho ze zakládajících členů ODS Jana Pařízka, který se se státem soudil o více než dva miliony korun. Peníze měly být náhradou škody za trestní stíhání, které se táhlo 16 let. Pařízek strávil tři čtvrtě roku ve vazbě, kvůli které prý přišel o politickou i podnikatelskou kariéru. Za žádný trestný čin ale odsouzen nebyl. Rozsudek není pravomocný.

Stíhání osmapadesátiletého muže začalo v roce 1994, kdy byl obviněn z podílnictví na krádežích aut, nelegálního prodeje cigaret a krácení daní. Soudy jej zprostily obžaloby nebo stíhání zastavily.

Pařízek ČTK řekl, že zhruba před rokem vysoudil 800.000 korun, když stát zažaloval kvůli tomu, že mu stíhání zasáhlo do osobních práv a svobod. Dnešní žaloba se týkala toho, že mu stíhání zasáhlo také do osobnostních práv.

Podle soudkyně Dagmar Stamidisové se to nestalo a žalobu zamítla jako nedůvodnou. "Ze strany žalovaného (ministerstvo spravedlnosti) se jednalo o zákonnou licenci, tedy okolnost vylučující neoprávněný zásah do osobnostních práv," vysvětlila při čtení rozsudku Stamidisová. Justice a další orgány podle soudkyně při stíhání Pařízka postupovaly v souladu se zákonem a neudělaly chybu.

Bývalý politik chtěl odškodné hlavně za období kolem roku 1994, kdy byl ve vazbě, která mu údajně nejvíc uškodila. Nemohl se pak třeba účastnit privatizace, kvůli údajným daňovým únikům přišel o podnikání. Později přišel i o rodinu a tvrdí, že mu stíhání zničilo život i zdraví. Chybu vidí na straně lidí, kteří o jeho osudu při trestním stíhání rozhodovali a kritizuje třeba práci detektivů, kteří v 90. letech na případu pracovali.

Pařízek označil rozhodnutí soudu za katastrofu. "Za 20 let není stát schopen se alespoň omluvit nebo něco podobného," řekl ČTK Pařízek. Nesouhlasil s tím, že ministerstvo nemohlo za tehdejší "mediální masáž", kterou mu kauza způsobila. "Já si myslím, že je to naopak, protože informace médiím poskytoval státní zástupce, soudce a vyšetřovatel," dodal. Se svým advokátem zváží, zda se proti rozsudku odvolají. Případem by se pak zabýval pražský vrchní soud. Pařízek v této souvislosti podotkl, že i s první žalobou uspěl až u odvolacího soudu.

Související

Sociální sítě

Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil

Francouzská Ústavní rada zrušila zákaz sociálních sítí pro děti a mladistvé do patnácti let. Podle jejího verdiktu navrhovaná legislativa nepřípustně zasahovala do svobody projevu a komunikace. Nejvyšší soudní orgán tak smetl ze stolu klíčový zákon, který měl chránit duševní zdraví dětí a zamezit škodlivým dopadům digitálních platforem na nejmladší generaci.

Více souvisejících

soudy odškodnění

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Transfúze

Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí

Zásoby krve v českých nemocnicích se v letních měsících výrazně snížily a na některých pracovištích se dostávají na kritickou úroveň. Dárců přichází méně, potřeba krve však neklesá. Nemocnice ji každý den potřebují při operacích, úrazech, porodech i léčbě závažně nemocných pacientů. Ministerstvo zdravotnictví proto společně s transfuzními pracovišti vyzvalo všechny, kteří mohou krev darovat, aby v následujících dnech přišli k odběru.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii

Současná epidemie smrtelně nebezpečné eboly v Demokratické republice Kongo je nejsmrtelnější v historii této africké země. Potvrzených už je přes 2300 obětí. Více mrtvých si choroba vyžádala jen jednou, a to během minulé dekády, kdy se šířila hned v několika afrických státech najednou. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump a Kim Čong-un

Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci

Americký prezident Donald Trump nařídil Pentagonu, aby omezil účast armády na společném vojenském cvičení s jihokorejskou armádou. Vysvětluje to dobrým vztahem se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem i neochotou Soulu se podílet na jaderném odzbrojení Íránu. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek

Íránská armáda vypsala odměnu za zabití nebo zajetí amerických vojáků ve výši v přepočtu přibližně 30 tisíc dolarů. Podle oficiálních zpráv íránských státních médií oznámil toto opatření velitel íránských ozbrojených sil Amír Hátamí. Byla zároveň stanovená výjimka, podle níž se vypsaná částka zdvojnásobí na dvojnásobek v případě, že danou akci provede žena.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste

Ruské úřady podle BBC oznámily, že země čelila nejrozsáhlejšímu ukrajinskému dronovému útoku v letošním roce. Podle oficiálních zpráv si údery na ruském území vyžádaly nejméně sedm lidských životů. Do operace bylo nasazeno zhruba 822 bezpilotních letounů, z nichž přibližně 600 směřovalo na Moskevskou oblast. Tamní guvernér označil tento nálet za jeden z nejmasivnějších v moderní historii.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace

V ruských domácnostech i na sociálních sítích stále častěji rezonuje otázka, zda prezident Vladimir Putin vyhlásí další vlnu mobilizace. Ruská armáda čelí značným ztrátám na ukrajinské frontě, zatímco zájem o dobrovolný vstup do vojska výrazně opadá. Vzhledem k tomu, že Kreml trvá na svých územních nárocích a letní ofenzíva stagnuje, potýká se vedení země se závažným nedostatkem lidských sil. Podle aktivisty Alexeje Tabalova je čím dál těžší sehnat lidi ochotné bojovat, a to i za astronomické finanční částky.

včera

Marija Zacharovová

USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení

Moskva požádala zástupce Spojených států a Turecka o oficiální vysvětlení v reakci na zprávy o možném předání rozsáhlého arzenálu zbraní Ukrajině. Informaci zveřejnila mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová v oficiálním prohlášení. Ruská strana vyjádřila hluboké znepokojení nad tím, že by takový krok mohl způsobit zásadní narušení stávajících vztahů.

včera

včera

Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy

Delegace palestinského hnutí Hamás zahájila v Egyptě jednání se šéfem tamní rozvědky Hasanem Rašádem. Hlavním tématem rozhovorů je hledání cest, jak posunout vřed realizaci poválečného plánu pro Pásmo Gazy, který vznikl pod záštitou Spojených států amerických.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy