Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podal po kontrolách v Národní galerii trestní oznámení. Státní zastupitelství postoupilo případ policii, aby opatřila další podklady, na základě kterých se rozhodne, jak s případem naložit. Policie může sdělit obvinění, nebo také případ odložit.
NKÚ podal trestní oznámení 4. srpna. "Zatím probíhá ve věci šetření, dosud nebyly zahájeny úkony trestního řízení," sdělil mluvčí Obvodního státního zastupitelství v Praze Jan Lelek.
Kontrola NKÚ se týkala hospodaření NG, Národní knihovny a Národní technické knihovny v letech 2012 až 2014. Úřad galerii vytýkal nejen to, že nedohledala zmíněné počty děl, ale i to, že trestní oznámení kvůli chybějící Zrzavého kresbě podala až po několika letech od zjištění. Zrzavého kresbu NG galerie zapůjčila do muzea v Amsterdamu v letech 1999 až 2000. "Po ukončení výstavy galerie podle dokumentů převzala kresbu od přepravní společnosti, po dvou letech ale zjistila, že kresba chybí," uvedl NKÚ.
Mluvčí NG Tereza Ježková dnes sdělila, že zpráva NKÚ pojednává o třech odlišných případech. Kresba Zeyerova zahrada Jana Zrzavého podle ní nebyla v roce 2002 nalezena na místě uvedeném na lokační kartě. "Nenalezená barevná pastelová kresba byla rámovaná, a pracovníci tudíž předpokládali, že mohla být omylem uložena do depozitáře obrazů. Z tohoto důvodu nebylo podáno oznámení na policii," uvedla. Když nebyla kresba nalezena ani během dílčích inventarizací, podala NG koncem roku 2014 trestní oznámení na neznámého pachatele.
Druhý případ se týká inventarizace, která se v NG konala v letech 2002 až 2012. "Při objemu sbírkových předmětů představuje 31 nedohledaných kreseb 0,0476 procenta z celkem 65.166 sbírkových předmětů (podsbírka kresby) a 978 grafik představuje 0,394 procenta z celkem 248.083 sbírkových předmětů (podsbírka grafiky)," uvádí mluvčí. Vysoké číslo nedohledaných grafik podle ní vyplývá z toho, že některá vázaná alba obsahují listy, z nichž každý má inventární číslo. Z uvedených 30 kreseb se po zveřejnění výsledků kontroly našly dvě, grafik se dohledalo 12 a ve všech případech šlo o chybu v evidenci nebo o chybné uložení díla.
Související
Od neděle se zavřou i výstavy, které měly dosud výjimku
V Česku se zčásti otevřou muzea, galerie a památky. Počet návštěvníků bude omezen
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 2 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 3 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 4 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
Běloruské úřady oficiálně doporučily svým občanům, aby omezili cestování do Ruské federace, a to zejména do jejích příhraničních oblastí. Státní tajemník bezpečnostní rady Běloruska Alexandr Volfovič zdůraznil, že v současné situaci nelze lidem jedoucím do Ruska garantovat bezpečnost. Přestože hranice zůstávají otevřené a konečné rozhodnutí je na samotných občanech, ministerstvo upozorňuje, že v tamních regionech dochází ke každodenním pádům bezpilotních letounů a cestující tak vystavují sebe i své rodiny vážnému riziku.
Zdroj: Libor Novák