Bezlepková dieta: Pro celiaky nutnost, pro ostatní zpestření

Praha - Na pražském Toulcově dvoře se poslední listopadovou neděli uskutečnil předvánoční bezlepkový trh. Ten je výjimečnou příležitostí pro všechny celiaky, jak si na jednom místě vyzkoušet nebo zakoupit bezlepkové potraviny, které ke svému životu nezbytně potřebují.

Zájem o bezlepkové potraviny roste, v poslední době je vyhledávají i lidé, kteří sami celiakií netrpí, jen chtějí omezit přísun lepku do svého těla. A zájem o tento sortiment se projevuje i na návštěvnosti bezlepkového trhu na Toulcově dvoře. Lidé se dokonce začali v místě konání scházet již více než hodinu před otevřením.

Krátce po otevření trhu se vnitřní prostory rychle zaplňují lidmi. Návštěvníci si nabízené produkty prohlížejí, ochutnávají nebo samozřejmě i nakupují. "Každoročně dorazí okolo 700 lidí, letos předpokládáme, že to bude ještě více," říká Ivana Lášková ze Společnosti pro bezlepkovou dietu. Nakonec dorazilo na 1000 návštěvníků. "Vhodné to je hlavně pro nové celiaky, kteří si tak mohou vyzkoušet a ochutnat, co jim chutná a nemusí to pak dělat cestou pokus-omyl, když je cena výrobků v obchodech tak vysoká," vysvětluje hlavní výhodu trhu Ivana Lášková.

Bezlepkový sortiment již dnes není doménou jen menších výrobců, ale i těch opravdu velkých jako je například známá potravinářská firma Hamé. Ta má ve svém portfoliu hned několik stovek bezlepkových potravin. "Snažíme se dělat co nejkvalitnější produkty a dávat tam skutečně jen ty suroviny, které tam patří," vysvětluje filozofii firmy PR manažer Hamé Petr Kopáček.

Výhodou je, že všechny bezlepkové potraviny této značky najdete k prodeji na internetovém e-shopu i v běžné prodejní síti a není proto nutné navštěvovat specializované obchody, kterých zejména na malých městech stále není dostatek. "Na naše bezlepkové produkty dáváme speciální bezlepkové logo, přeškrtnutý klas, aby byly snadno rozpoznatelné," dodává Kopáček.

Z každoročního bezlepkového trhu těží nejen firmy, které se akce účastní, ale i návštěvníci, kteří si šíři nabízeného sortimentu nemohou vynachválit. "Určitě jsme spokojeni, jsou tady lepší ceny i mnoho zajímavých informací," pochvaluje si jedna z návštěvnic. A že se nejedná jen o prázdná slova, dokládají i naplněné tašky, s kterými návštěvníci z Toulcova dvora odcházejí ke svým domovům.

Související

Více souvisejících

Celiakie zdraví potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 40 minutami

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 50 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy